Elektronik Sigara

2 adet doktor yardımıyla sigara bırakan insan tanıyorum.

1. bırakana doktor ufak bir oda içerisinde 1 paket sigara iç demiş. Ne kadar sürede içersen iç, yanında alkol, çay,vb. ne içiyorsan iç. Mümkünse film seyret, dikkatini başka yere ver. Ama 1 paket sigara bitmeden oradan çıkma demiş. Arkadaş da dediğini yapmış. 6-7 saat kapalı yerde takılmış. 3 tane film seyretmiş. 16 yıldır sigara içen arkadaşıma şu an sigara dumanının kokusu biraz gelsin neredeyse istifra edecek gibi oluyor.

2. bırakan abimize de doktor Sn. MuraTh'ın yaptığı yöntemi söylemiş. Her sigara aklına geldiği zaman su iç demiş. Ama kesinlikle su içmek için şartlandır kendini demiş. Belirli bir süre sonra su içmekten artık bunaldı. Çünkü artık günde 4-5 litre su içmeye başlamıştı. Gün geçtikçe azaldı çünkü artık çok fazla su içmek istemiyordu tabii sigara da daha az aklına gelmeye başlıyordu. Öyle öyle 1 ay içerisinde sigara isteği de yok oldu ve bıraktı.

Sigarayı bırakmış birisi olarak tamamen psikolojik olduğunu ve patron değil de çalışan bir insan için büyük bir masraf olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle inşallah bir daha içmezsiniz.

Sıgara bağımlılığının aslı, nikotin bağımlılığıdır. Şu anda normalde sigaradan almanız gereken nikotini elektronik sıgaradan almaktasınız.Nikotin almanın başka yollarıda var, mesela nikotin banları, nikotin sakızları v.b.

Yaklaşım mantığınız doğrudur, sigarada bir yanma meydana gelmekte, tüm yangınlarda olduğu gibi bir çok zehirli bileşenler oluşuyor.
Sağdece bağımlı olduğunuz nikotini alma yöntemleri daha iyidir, ancak bağımlılığı tam amlamıyla çözmez.

bağımlılık için CHAMPİX diye bir ilaç var fiyatı 180 tl ve kesin çözüm. ilaç nikotin arzusunu yok ediyor..

Champix diye bahsettiğiniz ilaç dediğiniz gibi nikotin arzusunu köreltiyor. Ancak bunu beyinle oynayarak yapıyor. Bir dönem isomeride isminde bir ilaç vardı zayıflama ilacıydı ve kontrol mantığı bahsettiğiniz ilaçla aynıydı. Yine beyin kontrolü ile açlık hissini hissettirmemeye yönelikti tıpkı nikotin isteğini köreltmek gibi ancak ilacın uzun vadede çok zararlı olduğu tespit edildi ve yıllarca satıldıktan sonra yasaklandı bahsettiğiniz ilacın da sonu böyledir. Bu tarz ilaçlar psikiyatr tedavisinde kullanılan ilaçlara benzer ve aslında yeşil ya da kırmızı reçete kontrolünde satılmalıdır. Isomeride ismindeki zayıflama ilacı uzun vadede panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar meydana getiriyordu hatta o dönemde bir kaç intihar vakası dahi bu ilaçla bağdaştırılmıştı. Diyeceğim o ki bu tür ilaçlar kullanılmadan önce çok dikkat edilmesi gerekmektedir ve hatta bence kesinlikle kullanılmamalıdır. nikotin bantları ve sakızları bunlara göre kullanımı daha uygun şeyler bence. Bir de sigarayla ilgili bilgi vermek istiyorum yanlış bilinen bir şey var insanlar genelde derler ki içinde bulunan fare zehiri jet yakıtı ddt gibi kimyasalları sigaraya koymasalar da sadece nikotin koysalar olmaz mı. Olmaz çünkü bunlar zaten sonradan konulan şeyler değildir. Sigarayı bağımlayıcı yapan şey tütün bitkisindeki nikotindir tabii el tiryakiliği denilen durum da var. Sigara içindeki tütün bitkisi aslında çok faydalı bir bitkidir çünkü havada bulunan tüm zehirli gazları üzerine çekerek hava temizleyici bir filtre görevi görür. dolayısıyla tütün içeriğinde bulunan zifir karbonmonoksit vb tüm kimyasallar havadan tütün üzerine yapışarak onunla beraber ciğerlerimize girer. Durum bundan ibarettir. Belirtmek istedim.

merhaba bir başka konuyu dile getırcem sigara içtiğim zamanda bır arkadaşım sadece malbora sigarası içiyordu bu arkadaş bir ay malbora sigarası bulamadı veya yakınları hakıkı malbora bulmasını engellediler türkiye burası sahte malbora dolu adam ılk yakışta tek nefeste sahte olduğunu anlıyordu bunu yazmamdaki sebep yabanci lar özellıkle sıgara üretici insanlığı zehirlıyen bu zehirden para kazanan ülkeler gençlığımızı teşvık edıyorlar yazdığım gıbı bağimlilik yapacak özellikte sıgara üretiyorlar yıllarca bız bu konuda uyuduk cepimizdekı paranın buyuk kismini ateşe verıp zevk alıyoruz dıye yaktık bağimlilik yapan ilaçli sıgaralar olmasa gençlığımız bu illetten kurtulabılır benım goruşum

Merhaba arkadaşlar 20 yıldır bir sigara tiryakisi olarak yıllarca bırakmak istediğim ve bırakamadığım sigarayı 2 gündür elektronik sigara sayesinde içmiyorum,bu konuda daha çok yeniyim ama araştırdığım kadarıyla sigaranın içinde bulunan 10larca zehirli madde yerine elektronik sigaraya konulan sadece nikotin sıvısı var,ve çevremde bu sayede 3 arkadaş tamamen bıraktı,bu konu hakkındaki olumlu olumsuz yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.
Ben 3 aydır kullanıyorum.tütün sigarasından nefret ettim.kokusu bile çok kötü geliyor.40 yıllık tiryakiydim ve günde 2 paket içiyordum. Şimdi koku alma duyum bile gelişti.Tad alma duyum bile yerine geldi.

Champix diye bahsettiğiniz ilaç dediğiniz gibi nikotin arzusunu köreltiyor. Ancak bunu beyinle oynayarak yapıyor. Bir dönem isomeride isminde bir ilaç vardı zayıflama ilacıydı ve kontrol mantığı bahsettiğiniz ilaçla aynıydı. Yine beyin kontrolü ile açlık hissini hissettirmemeye yönelikti tıpkı nikotin isteğini köreltmek gibi ancak ilacın uzun vadede çok zararlı olduğu tespit edildi ve yıllarca satıldıktan sonra yasaklandı bahsettiğiniz ilacın da sonu böyledir. Bu tarz ilaçlar psikiyatr tedavisinde kullanılan ilaçlara benzer ve aslında yeşil ya da kırmızı reçete kontrolünde satılmalıdır. Isomeride ismindeki zayıflama ilacı uzun vadede panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar meydana getiriyordu hatta o dönemde bir kaç intihar vakası dahi bu ilaçla bağdaştırılmıştı. Diyeceğim o ki bu tür ilaçlar kullanılmadan önce çok dikkat edilmesi gerekmektedir ve hatta bence kesinlikle kullanılmamalıdır. nikotin bantları ve sakızları bunlara göre kullanımı daha uygun şeyler bence. Bir de sigarayla ilgili bilgi vermek istiyorum yanlış bilinen bir şey var insanlar genelde derler ki içinde bulunan fare zehiri jet yakıtı ddt gibi kimyasalları sigaraya koymasalar da sadece nikotin koysalar olmaz mı. Olmaz çünkü bunlar zaten sonradan konulan şeyler değildir. Sigarayı bağımlayıcı yapan şey tütün bitkisindeki nikotindir tabii el tiryakiliği denilen durum da var. Sigara içindeki tütün bitkisi aslında çok faydalı bir bitkidir çünkü havada bulunan tüm zehirli gazları üzerine çekerek hava temizleyici bir filtre görevi görür. dolayısıyla tütün içeriğinde bulunan zifir karbonmonoksit vb tüm kimyasallar havadan tütün üzerine yapışarak onunla beraber ciğerlerimize girer. Durum bundan ibarettir. Belirtmek istedim.

Champix'in sonunu bilemem ama FDA onaylı bir ilaç ve iki kez bu ilaçla sigarayı bırakmış biri olarak söyleyebilirim ki kesinlikle doktor kontrolü olmadan kullanılmaması gereken bir ilaç. Şu anda fiyatı yaklaşık olarak 300 TL civarı. İlacın temel maddesi Vareniklin ve bu madde beyinde nikotine bağımlı nikotinik reseptörlere bağlanarak nikotine duyulan bağımlılığın köreltilmesi yöntemine dayanıyor. Yani nikotin vermiyor nikotine bağımlığı yoketmeye yönelik bir ilaç. Kullanan biri olarak söyleyebilirim ki ilacı kullandığınızda sanki hep yeni sigara içmiş gibi oluyorsunuz. Kokusunda ve tadında mideniz bulanıyor. Ancak genelde 2. paketin hatta 3. paketin kullanılması tavsiye ediliyor. Çünkü sigara bağımlılığı yok etmesi tamamen insanın kendi elinde olan bir bağımlılık ve eğer siz içmek isterseniz ya da kendinizi sigara konusunda kandırırsanız hiç bir şekilde kurtulamazsınız. İlaç kesinlikle çok etkili ama bilinen yan etkileri aşağıdaki gibi:

Çok yaygın yan etkiler (Her 10 kişide 1'den fazla kişiyi etkileyebilecek)
• Baş ağrısı, uyku güçlüğü, anormal rüyalar
• Bulantı
Yaygın yan etkiler (Her 100 kişide 1'den fazla kişiyi etkileyebilecek)
• İştah artışı, tat almada değişiklik, ağız kuruluğu
• Uyku hali, yorgunluk, baş dönmesi
• Kusma, kabızlık, ishal, şişkinlik hissi, mide rahatsızlığı, hazımsızlık, mide/bağırsakta gaz
Yaygın olmayan yan etkiler (Her 1000 kişide 1'den fazla kişiyi etkileyebilecek)
• Göğüs enfeksiyonu, göğüste rahatsızlık ya da ağrı, sinüslerde inflamasyon
• Ateş, üşüme hissi, kendini zayıf ya da kötü hissetme, viral enfeksiyon, nefes darlığı, öksürük, ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve iritasyon, sinüslerde tıkanıklık, burun akıntısı, horlama
• İştah azalması, susuzluk hissi, kilo artışı
• Depresyon, kaygı, hayal görme (halüsinasyon)
• Panik hissi, anormal düşünce, duygu durum dalgalanmaları
• Titreme, koordinasyon güçlüğü, konuşma güçlüğü, dokunma hassasiyetinin azalması, artmış kas gerginliği, yerinde duramama
• Kalp ritm bozuklukları, kan basıncı ve kalp atım hızında artış
• Görme bozuklukları, göz küresinde renk değişikliği, göz ağrısı, genişlemiş göz bebeği, yakın görmede bozukluk, ışığa duyarlılık ve gözlerde sulanma
• Kulak çınlaması
• Kanlı kusma, mide şikayeti ve yanması, karın ağrısı, dışkıda değişiklikler, dışkıda kırmızı kan, ağızda ülser, dişeti ağrısı, dilde kabalaşma, geğirme
• Döküntü, mantar enfeksiyonu, kızarıklık, ciltte kaşıntı, akne, terleme artışı
• Göğüs duvarında ve kaburgalarda ağrı, eklemlerde sertlik, kas spazmları
• İdrarda şeker, idrar miktarının artması, idrar sıklığında artış
• Menstürasyon (adet kanaması) fazlalaşması, vajinal akıntı, cinsel istek veya cinsel fonksiyonda değişiklik
Seyrek yan etkiler (Her 1000 kişide 1'den az kişiyi etkileyebilecek)
• İnme
• Epilepsi nöbeti

Ben yemekten önce alındığında mide bulantısı ve gerçekçi rüyalar dışında hiç bir yan etkisi ile karşılaşmadım ama elbette bünyeye göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi ile kullanılması öneriliyor.

Elektronik sigara normal sigara kadar üzerinde araştırma yapılmamış bir materyal. Bilinen 4000 çeşit zehir bulunduran sigaradansa kanıtlanmamış ya da bilinmeyen zararlara sahip elektronik sigarayı tercih etmek üzerinde tartışılması gereken bir konu. Yine kullanan biri olarak içerisinde zifir olmadığı için ciltte beyazlama, tat değişimi, gerçek sigara kokusundan tiksinme, iştah artışı gibi klasik sigarayı bırakma etkilerini gösteriyor. Elektronik sigara şu anda normal sigaradan daha maliyetli ve uğraş gerektiren bir iş. Likit temini şu anda devlet nazarında yasal değil çünkü devlet vergilendirme yüzünden tütün mamulü olarak değerlendirmek istiyor ancak bir yandan sağlık konusunda hakkında yeterli araştırma yok. Likitler çoğunlukla merdiven altı üretiliyor orijinallerinin ise gümrükten geçirilmesi oldukça zor. Merdiven altı tamamen belli bir tecrübeye ya da ölçüm materyallerine dayanılmaksızın üretilen bir maddenin ne kadar steril ya da sağlıklı olacağı tartışılır. Bir kaç münferit olay yüzünden çoğunlukla abi onlar patlıyormuş önermelerine maruz kalıyorsunuz ama insanlar genelde kullandıkları cep telefonlarının da aynı tehlikeye haiz olduklarını düşünmüyorlar. Sigara içilen bir ortamda elektronik sigara daha fazla duman üretmesinden dolayı insanlar kokusu olmamasına rağmen yoğun dumandan rahatsız oluyorlar. Görünüş olarak da pek estetik sayılmaz. Ama en nihayetinde pis sigaradansa bunu kullanmayı tercih ediyoruz ve belli bir dönem sonra kesinlikle sigarayı aratmıyor. Ancak bağımlılık yapan her bir madde gibi kesinlikle önerilmez en güzeli hiç kullanmamak ve tertemiz yaşamak.

Konu ile ilgilenen arkadaşlar varsa BBC Earth adlı belgesel kanalında yayınlanan "Trust me.I am Doctor-Bana güvenin ben doktorum" aslı bir sağlık dizisi var.Bölümün birinde elektronik sigara el alınıyor ve kullanılan aromalar dahil uzunca bir inceleme söz konusu.
Tavsiye ederim.

#24 üncü mesajda 5 yıllık konu hortlamış bulunuyor,
alıntı ile cevaplar pek manasız olabilir.

öncelikle merhabalar siteye herhalde 2008 senesinde lise zamanında üye olmuştum :) malum branş değişikliği sebebiyle hiç elektrikle ilgilenmedim şimdi uzun yıllardır hobi olarak içtiğim elektronik sigarayı kendim için yapmak istiyorum. Mantığını mekanik olarak yapabilabilir ama benim amacım regüle tipler özellikli bir tip elektronik devre yapmak istiyorum.
1.proğramlanabilir entegre ile bu işi yapabilmemiz mümkünmüdür ? kendime meşgale aradım kafama koydum

Keşke kendiniz ve insanlık için faydalı bir uğraş seçseydiniz!
Buraların da forum abisi gelmiş :) insanlık için faydalı olmak bir şeyin icadı ile mi mümkün ? Kendime zararlı bir şeyi sigaradan daha az zararlı olduğunu düşündüğüm bir ürünü kullanıp kendime sosyal alan yapmak istememde ki rahatsız edici durumu çözemedim :) gariptir ki ben insanlık için bir icat buldum elektronik sigara yapacağım abiler hocalar toplanın diye dikkat çektiğimi de düşünmüyorum ben kendime hobi edindiğim bir ürünü gerçekleştirmek istediğimi dile getirmiştim her zman ki gibi yenilikçilige değişikliğe karşı tavır burdada çıkmış :) insanlığa faydalı olmak isterseniz eğer icadinizi yapın bende tüm cevremle destek vereyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri