Elektronik sayaç

dodo4132

Üye
Arkadaşlar bobin sarma makinası yapacağım. her turda 1.2.3 şeklinde bana kaç tur sarım yaptığımı gösterecek bir elektronik devre kurmak istiyorum.
Örneğin makara bir turu tamamladığında digital gösrege de 1 yazacak ikinci tur döndüğünde 2 olacak bu şekilde
999 haneli bir sayaç yapmak istiyorum. Bu projeyi hayata geçirmek için ne gibi malzemeler kullanabilirim sizce. Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.şimdikten teşekkürler.

valla temaslı bişey kullanma derim bence bi foto transistör ve milin ucuna perçinlenmiş bir yarıklı daire ile sayıcı yap derim her tetiklemede bir tur atacağından sayı bir artar ve sarım sayısı sayılmış olur.

PIC_achu ' Alıntı:
valla temaslı bişey kullanma derim bence bi foto transistör ve milin ucuna perçinlenmiş bir yarıklı daire ile sayıcı yap derim her tetiklemede bir tur atacağından sayı bir artar ve sarım sayısı sayılmış olur.

teşekkürler iyi fikir gerçekten. peki bu olayın elektronik bağlantı şemasının nasıl olacağı hakkında bir fikriniz varmı?

Arkadasim anlattigin bobin sarma makinasini biz yaptik harika oldu .halendearkadaslar kullaniyorlar.nasil yapildigina gelince ;bir adet surucu ,bir adet proximity switch, bir adet motor(yemek tarifi gibi olmaya basladi)vede bir adet kontrolor(sayici devre ) su sekilde calisiyor.konrolorden set giriyosun daha sonra motora start verdiginde uzerinde kayis kasnak olan kaliptaki switch saymaya basliyor(kasnagabir tane metalcikinti ile konroler saydirilacak)sete ulastiginda motor durmaya basliyoren fazla 1 2 tur fazlaoluyor.devre sadece bu kadar.

teşekkür ederim arkadailar yardımlarınız iiçin

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri