Elektronik sarkaç devresi

Arkadaşlar bir projem için elektronik sarkaç devresi yapmak istiyorm. Internette aşağıdaki devreleri buldum. Çalışma prensibini açıklayabilir misiniz? Teşekkür ederim.
20190207_153405.jpg

Basit mantık.

Sarkaca ilk hareketi elle veriyorsunuz. Mıknatıs bobinin üzerine gelince bobinde bir mnayetik alandan dolayı voltaj indüklenir. Bu voltaj R1 üzerinden BC549 u tetikler. Oda BC559 u tetikler. İletime geçen BC559 C1 üzerinden motor coil i indükler ve bu indüklenme sarkaca itme kuvveti doğurur. Kapasitör dolunca akım akmayacağı için transistörler yalıtıma gider. Magnet tekrar bobin ile etkileşime geçince döngü devam eder.

Ana mantık bu ancak devrenin ve sarkacın çalışıp çalışmadığını öngöremem. Şemadan bunu yorumladım. Şema ve transistörlerin doğruluğunu kontrol etmedim. Sadece bağlantı şekline göre yorum yapıyorum.

Peki hocam bu devrenin yerine reed röle kullansam, reed rölenin ucuna bobin bağlasam sarkaç reed röleye gelince kontağını kapatip itme hareketi yaptırabilir miyim? Reed roleyi daha daha önce kullanmadım.

Peki hocam bu devrenin yerine reed röle kullansam, reed rölenin ucuna bobin bağlasam sarkaç reed röleye gelince kontağını kapatip itme hareketi yaptırabilir miyim? Reed roleyi daha daha önce kullanmadım.

Dogru acilari tutturdugumuzda mantiken yapilabilir dusuncesindeyim. Buradaki mantikta zaten soylediginize benzer bir mantik. Buradaki transistorlerde bir cesit role gibi davraniyor.

Birazdan nette bakayim basit baglanti ile sarkac yapan varmi.

Devre osilator olup sürekli anahtarlama yapar açılışta bir yönde kapanists ters emk ile diğer yöne manyetik alan oluşturmakta. Bunun en az elemanlı basiti bu;

http://www.sparkbangbuzz.com/els/magkick-el.htm
magkick.jpg

Umarım yeni bir free energy projesi değildir.

Son düzenleme:
Devre osilator olup sürekli anahtarlama yapar açılışta bir yönde kapanists ters emk ile diğer yöne manyetik alan oluşturmakta. Bunun en az elemanlı basiti bu;

http://www.sparkbangbuzz.com/els/magkick-el.htm
Ekli dosyayı görüntüle 51766
Umarım yeni bir free energy projesi değildir.
Hayır free energy projesi değil. Mekanik sadece dislilerden olusan bir saat yaptık. Buna salınım hareketi vermek istiyoruz. Ama burda manyetik alanın şiddetini ayarlamak istiyoruz. Aşağıdaki gibi bir trimpot koymak istiyorum . Manyetik alanı ayarlayabilir miyim ?
Screenshot_20190208-231836.jpg

Free enerji projes değil de mekanik saat projesi olamsına sevindim. İş yapar gibi mekanik saatimiz var bizim de 20 seneye yakın, geçende (buraya da konu açmıştım hatta ama unuttum şimdi aklıma geliyor :() tamir bakımını yaptım babamla beraber, sarkacın altı cıvatalı ve yukarı aşağı alarak geç kalma-ileri gitmesi ayarlanmakta benzer mantık ta yapabilirsiniz.

YAptığınız saatin resimlerini de paylaşmanızı istiyorum, ahşap mı metal mi? Bizimki rus malı prinçten ve maalesef ki tamburlarında çatlaklar var.

Son düzenleme:
Sayın @by lent saat çizimleri bende yok. Arkadaşa elektronik bölümünde yardımcı olacağım.
Ama saat tamamen ahşaptan olacak.
Merhabalar. Saatinizi tamamladınız mı? Ben de 3d yazıcı ile kendim modellediğim çarklı mekanik saat yaptım. 18650 pil ile voltaj regüleli bir düzenek yaptım fakat stabil çalışmadı. Hatta bazen 1.5v pil ile 1 gün sorunsuz çalışıyor bazen de birkaç dakika sonra sarkacı elektromıknatıs üzerinde titrerken buluyorum. Şema bu:
Bu da saatimin çalıştığı nadir anlardan

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri