Elektronik MUM (Kibritle Yanan Üfleyince Sönen)

MemoTech

Üye
Merhaba arkadaşlar siteye yeni üye oldum geçmiş konuları inceledim fakat aradığım projeyi bulamadım. Siz değerli arkadaşların fikirlerine ve yardımlarınıza ihtiyacım olduğunu anladım.

Kibrit ile yanan ve üfleyince sönen elektronik bir mum yapmam gerekiyor proje ödevi olarak.

İnternette yapmış olduğum araştırmalar sonucunda LDR kullanarak bir transistörü iletime sokarak ve LED in ışının LDR nin direncini sürekli düşükte tutarak iletimde tutabileceğimi ve LED i sabit yapmayıp sallanabilecek bir şekilde koyarak üflendiğinde LED in LDR den uzaklaşarak LDR nin direncinin artmasını ve Transistörü kesime götürebileceğimi buldum.

Bu sistemde MUM ışığı gibi bir dalgalanma olmayacağını anladım ve bunun alternatifi olarak PIC ile bir mumun karaketeristiğini LED e yansıtabileceğimi gördüm. Burada iş karıştı üfleyince sönmesi için herhangi bir şey yapamıyorum. Benim aklıma mikrofon ile söndürmek geliyor fakat PIC konusunda bilgi sahibi değilim PIC programlama devrelerini buldum öncelikle ya bir devre yapacağım yada bir PIC programlayıcı alacağım.

Bu devrenin yapılışı hakkında fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Teşekkürler.

bahsettığın devre ledle olmaz akkor lamba kullanacaksın lambaya ptc yı isisinı algılıyacak şekılde monte edeceksın kıbrıtle ptcyı ısıtınca lambayı anahtarlıyan transistorun beys ucuna voltaj gelecek transistor açılacak lamba yanacak yanınca ptc yı lamba transistoru iletımde tutacak gerılımı verecek sevıyede sicak tutacak ve lamba yanmaya devam edecek sondurmek için ptc ye ufledığınde soğuyacak ve transistoru kapatacak :)bırAZ KARMAŞİK OLDUYA :)

Güzel kardeşim memotech güzel kardeşim dedim çünkü böyle meraklı olan insanalarımızı çok seviyorum...Şİmdi güzel bi şey istiyosun Made in bizde üretilmeyen olmasın diyosun o zaman sana tavsiyem bu devreyi pıclı yapman en azından ben öyle yapardım.

Güzel kardeşim memotech güzel kardeşim dedim çünkü böyle meraklı olan insanalarımızı çok seviyorum...Şİmdi güzel bi şey istiyosun Made in bizde üretilmeyen olmasın diyosun o zaman sana tavsiyem bu devreyi pıclı yapman en azından ben öyle yapardım.

Teşekkür ederim. Bende aynen sizin düşündüğünüz gibi yaptım. 1 ay kadar oluyor. Fototransistör ile yakıp, PIC ile mum dalgalanlarını yansıttım. Mikrofon ile de söndürdüm. Dediğiniz gibi başka bi yerde olmayan birşey oldu. ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri