Elektronik Müh.ve Tekniker Arkadaşların Dikkatine vd.

ruzgar78

Üye
Arkadaşlar Formlarda izlediğim kadarıyla bazı meslek gurubundaki arkadaşlar yapıcakları veya ihtiyaç duydukları devre veya projelerle ilgili formlarda çözüm aramaktadırlar.Buraya kadar her şey güze ama bi çok arkadaş her şeyi hazır halde istemekte ve bazı meslek daşlarımız bu konuda tam teşekküllü yardım etmektedir.Yani nerdeyse devrenin tamamını yapıp gönderiyorlar yardım etmek bilgileri paylaşmak güzel bişey fakat işin ticari boyutu piyasadaki kendi işini yapan bir çok elektronik müh veya tekniker arkadaşın işini zorlaştırmakta hatta haksız rekabet sağlanmaktadır.Arkadaşlar daha sonra bizim projelerde kullandıgımız yarı iletkenlerin piyasa fiyatlarına göre yapılan işler değerlendirilmektedir.Yani arızanın tesbiti ve arıza bir transtorden kaynaklıysa ve bu işin sonucunda siz müşteriden işin riskine göre bir bedel biçtiyseniz bu formlarda gezen farklı meslek gurubundaki arkadaşlar şu yorumlarla karşımıza çıkmaktadırlar " ya kardeşim bu değiştirdiğin parçayı sordum 10 tanesi 2 tl dediler bu ne böyle internetten bakıyorum formlarda adamlar bedavandan iş yapıyor diyorlar bana katılanmeslek taşlarım varsa lütfen konuyla ilgili tartışalım .

Ayrıca öyle düşünüyorum bu işin korsan CD cilikten farkı yok

sayın ruzgar 78 sımdı sızce bu forumda bulunan uyelerın herbırı bırer korsan cd satıcısımı onumu demek ıstıyorsunuz.farkındaysanız bızler forumda cracklı vede lısanlı dosyaları paylasımına ızın vermemekteyız.ayrıca bu forumda sorulan sorulara cevap veren uye verdıgı cevaptan mesuldur vede onun kısısel tercıhıdır.sızde formumuzun bır uyesısınız bunu unutmayınız.ayrıca burada verılen cevaplar pıyasadakı kendı ısını yapan arkadasın ısını nasıl zorlastırıyor acaba zaten pıyasada calısan bır kısı bırının 150 tl dedıgı malzemeye veya ısı 120 tl deyıp ısı kapmaktadır.burada yapılan bılgı paylasımının buna nasıl bır katkısı olabılır acıkcası anlamadım.ben kendımden ornek vereyım calıstıgım ısletme daha once aldıgı kontaktoru sagolsun buradakı arkadas pıyasa deneyımı olmadıgından lıste fıyatınından %40 ıle alıyormus.fakat ben gelınce bunun boyle olmadıgını %55 ıle alınması gerektıgını soyledım vede bu malzemeyı aynı fırma bana %55 ıle vermeye basladı.veremem benı kurtarmaz dıyebılırdı.sımdı burada el ınsaf bu mal pıyasada %55 ıle gıderken sen gıt %40 la ver.ılk once pıyasada durust satıcılar olacak vede duzgun rayıcler olacak sonra esnaf bırbırıne kazık atmayacak ondan sonra hala sorunlar devam edıyorsa sız bunu forumlarda arayacaksınız

Rüzgar 78 in dediği anlaşılmamış galiba,malzeme temininde değil hazır proje istendiğinden yakınıyor.Temelde haklı.Ama birde şöyle düşünülse,o devreyi kopya ile alan kişi arıza durumunda işin içinden çıkabilecekmi?Yoksa projeyi aldığı kişiye muhtaçmı olacak?
Kolay gele

Rüzgar gerekli konuşmaya yapamamış sanırım. Yönetici de ters anlamış.

Söyledği burada ki tekniker ve müh arkadaşlar yol gösterici değil sadece hazır şeyler istediğini söylemeye çalışıyor ki doğru bence. Herşeyi yerlerinde bulmak bazen hazırcılığa sebeb oluyor ve alışkanlık haline geliyor. Sadece istediği yol gösterici dökümanlar verip sonuca kendisinin ulaşmasını istemesi; ßenim anladığım burdan bu. Bence HakLı.

Ben piyasaya iş yapmamama rağmen , piyasadaki arkadaşları da düşünerek , meslekten olmayanların sorularını ( işi komple ben yapayım, elektrikçi çağırmayayım düşüncesi ile sorulan soruları) yanıtlamamaya çalışıyorum. Ama mesleki yardımlaşma söz konusu olduğunda , o zaman bildiğimi esirgememeye gayret ediyorum. Hukukçular da forumlarda insanlara yardımcı oluyorlar.Aynı şeyi forumda size cevap veren avukatın bürosuna giderek sorarsanız, para ödemek zorunda kalıyorsunuz. Hukuk forumlarından birisinde, avukatlar için ayrıca bir bölüm var.Oradaki yazıları sadece avukatlar okuyorlar. Bizim de insanları sınava tabi tutup, sadece meslekteki insanlar için ayrı bir bölüm açmamız mümkün görünmediğine göre , nimetlerinden yararlandığımız internetin, ceremesini de çekmek durumunda kalacağız.
İnsanlar burada transistörün fiyatını öğrenip , kendi işlerini kendileri yapabiliyorlarsa, biz de kendimizi daha çok geliştirip, insanların internete bakıp yapamayacakları işlere yönelebiliriz.
Bu forumdan yararlandığı bilgiler sayesinde , işi bize yaptırmayıp , kaçan müşterilerimizi de , bu forumdan öğrendiğimiz işler sayesinde kazandığımız yeni müşterilere sayacaz artık :)

"ruzgar78"
Bende tam anlamadım aslında.
özellikle son kısmı biraz açarsanız ,daha anlaşılır olacak.
Bir devre soruluyorsa ve o devre herhangi bir sitede mevcut ise o adres verilebilir.
Cevap veren emek harcayıp emeğini karşılıksız paylaşıyorsa,buna nasıl karşı çıkılsın.
Tamir olayına gelince;
1 lira fiyatı olan transistörün fiyatına bakıp tamir ücretini çok buluyorlarsa
müşteri yanlış düşünüyordur.Alınan para tamir ücretidir.
Tabi bazen 100 lira fiyatı olan şeylere 80 lira tamir ücreti isteniyor.Bu da başka boyutu işin.

teknoloji geliştikçe insanların bilgiye giden yolları kısalıyor ve de kolaylaşıyor. burda bilgi paylaşımı bazı arkadaşların zararına diye buna karşı çıkmak, matba gelmesin diyen kitap yazanların durumuna benziyor sanki

Arkadaşlar birilerine yardımcı olmak bildiklerini paylaşmak güzel bir şey ama arkadaşlalrında bahsettiği gibi mesela bana bir devre lazım diyelim benim bu devrenin şemasını baskı devresini malzeme listesini hepsini hazır istemem çok saçma şayet istiyorsam da bu benim bu konuda hiç bilgim yok demektir ve karşımdaki insanın emeğini düşünmem lazım.insanın ip uçları alarak bir şeyleri kendisinin yapması kalıcı ve daha yararlı olur bence...
Yani işin kısacası hepimizin çok sık duyduğu bir söz vardır balık yemeyi değil balık tutmayı öğretmek lazım.
KOLAY GELSİN.

ruzgar bence haklı desteklıyorum nick ismi vermıyeceğım burada pik yazılım olarak hex dosyasını alan bır arkadaştan bahsedeceğım bu arkadaş yapmak ıstedığı projeyı daha doğrusu piyasaya tıcarı olarak surmek ıstedığı cıhazın hex dosyasını bır başka iyi niyetlı yardımsever arkadaşımızdan aldı burada yayınlandı açık açık hex dosyası ve bu projeyı yapan arkadaş elektronikçi değıl şimdı cıhazı yapıyor yakında satışa çıkacak bu yazdıklarımı inşallah okur bu hex dosyasını alan iyi niyetlı yardımsever arkadaşımıza emeğının karşılığını verır

Evet Tekin126 arkadaşım aslında ne demek istediğimi tam olarak anlamış ve özetlemiştir.Teşekkür ediyorum kendisine.Yöneticide beni yanlış anlamış korsan cd örneği belki yerinde olmadı fakat ortada br emek var bu emek belkide uzun yıllar sonrasında ediniliyor.Benim de adını ve nikini vermediğim bir arkadaş Tekin126 arkadaşın dediği gibi burdaki verilen hex alıp devereyi piyasasaya sürdü .Arkadaşlar bilgi çok kıymetli yardımlaşmada bir okadar güzel meslek grubu arkadaşlarımız birbiriyle yardımlaşmasından doğal başka bir şey olamaz elbette .Örnek verecek olursam bir rf uzaktan kumanda yaptırmak için ismini vermek istemediğim bi fabrika.Gittiğinizi far edelim proje parası teminat adet vd diğer hususları önünüze koyar dimi ,ama internet ve diğer paylaşım sisteleri var ne gerek var ta oralara yorulup dünya kadar para dökmeye formlaran nasıl olsa birileri size yapar verir.
Ben uzun yıllardır hem alaylı hemde mektepli olarak diyorum ki bu meslek bu kadar ucuz değil arkadaşlar parçalar ucuz olabilir.Unv staj dönemimde hep anlatırlardı almanyadan şişeleme makinesinin arızası üzerine bir müh.çsğırırlar tüm masraflar firma tarafından ödenir müh.gelir ve arızayı tesbit eder ve gider fatura 2500$ arıza nedeni varistor den çıkar şimdi bu arızaya TÜRK bir müh veya Tek.arkadaşımız müdahele edip bu faturayı gönderseydi çok afedersiniz OHA deyip bizimi kazıklıyon derlermiydi demezlermiydi sorarım size arkadaşlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri