Elektronik kart tasarımı sıfırdan var olmayan kartı tasarlamak

Yapmak istediğim projenin benzeri var. Fakat ben daha kapsamlı, ürün yelpazesi geniş bir proje planlıyorum. Sıfırdan bir icat ya da daha önce yapılmamış bir ürün değil bunu belirteyim. Hem kendimi geliştirmek hem de projelerimi hayata geçirmek istiyorum.

Ticari bir devre olacak. Arduino ile hazır devre modülleri var ve bir çok şey yapılabiliyor. Bunları birleştirince doğal olarak geniş bir alan istiyor. Ben hazır devrelerle uğraşıp çalışır bir şey ortaya çıkartırken bir yandan da bu devre olayını öğrenmek istiyorum. Yani istediğim alan kadar ihtiyacımı karşılayacak bir kart oluşturmak. Ben parçaların ne işe yaradığını, devre elemanların, entegrelerin ne için kullanıldığını, nasıl kodlandığını, şema için hangi programların kullanıldığı gibi öğrenebileceğim ders arıyorum. Projede kullanmak istediğim malzemeler az çok belli belki daha küçük istediğim boyutta bir malzeme seçeneği var mıdır öğrenmek istiyorum. Umarım az çok derdimi anlatabilmişimdir.

Öncelikle işinin zor olduğunu söyleyerek başlıyim. Çünkü bir alt yapınız yoksa sıkıntı demektir. Arduino ile basit devreleri ve daha önceden yapılmış projeleri copy-paste yaparak çalıştırmak basit gelebilir -ki Arduino da bile geliştirme kartlarin farklarından bile sorunlar yaşanabiliyor. Ne yapamak istediğinde çok açık olmadığı için bence deneme yanılma yaparak işini çözmeye çalışmak daha mantıklı gibi. Bu arada Arduino denilen olay hiç bir işe yaramaz boş kafa karıştırıcı ve zaman kaybından başka birşey değildir Arduino ile bu işi gerçekten öğrenmek isteyenlerin önemli bir kısmının önünün böyle kesildiğini düşünüyorum. Bu genel düşüncem sizin olayinizla, yapmak istediğinize istinaden yazılmış birşey değildir. Bence Arduino yerine raspberyy öğrenilmesi daha iyi ve geleceğe büyük yatırımdır... Saygılar

Öncelikle işinin zor olduğunu söyleyerek başlıyim. Çünkü bir alt yapınız yoksa sıkıntı demektir. Arduino ile basit devreleri ve daha önceden yapılmış projeleri copy-paste yaparak çalıştırmak basit gelebilir -ki Arduino da bile geliştirme kartlarin farklarından bile sorunlar yaşanabiliyor. Ne yapamak istediğinde çok açık olmadığı için bence deneme yanılma yaparak işini çözmeye çalışmak daha mantıklı gibi. Bu arada Arduino denilen olay hiç bir işe yaramaz boş kafa karıştırıcı ve zaman kaybından başka birşey değildir Arduino ile bu işi gerçekten öğrenmek isteyenlerin önemli bir kısmının önünün böyle kesildiğini düşünüyorum. Bu genel düşüncem sizin olayinizla, yapmak istediğinize istinaden yazılmış birşey değildir. Bence Arduino yerine raspberyy öğrenilmesi daha iyi ve geleceğe büyük yatırımdır... Saygılar
Evet zor işim kolay demiyorum. Sadece bahsettiğim şeylerle alakalı ders videoları ya da bilgi/dökümanlar arıyorum öğrenmek için. Yazılım alt yapım var ve görüntü işleme ya da farklı projeler için raspberry düşünüyorum ama onlar sonraki aşama. Mesela ben çalışırken kullanacağım direnç ile fabrikasyon dirençler çok farklı boyut olarak. Bunları öğrenmek istiyorum.

1-ilk önce net çöplüğünde bol bol dolaşacaksın
2- bulduğun senin işine yarayan linkleri sık kullanılanlara ekleyeceksin
3- hayal etmekle tasarlamak arasındaki farkı iyi kavramalısın
4- datasheet (bilgi kağıdı) leri iyive oju anlamaya çalış
5- yaptığın iş( kafandaki tasarım) mühendislik işidir, ama bu senin yapamayacağın anlamına gelmez. nice alaylılar vardır ki mektepliler bile çözememiştir. (mennan usta ışıklar içinde uyusun)
6-örnek tasarımında bir direnç hesapladın (4,9 k) piyasada var mı? yok . üretilebilir mi? evet ama üretici için sana özel olacağı için maliyetli olur. çözüm= yerine (4,7 k veya 5 k 5,2 k) kullanabilirsin hiç biri çalışmam olmam demez ama senin istediğin verimin altında veya üstünde çalışır.
6- aynı değerleri bir çok bileşen üzerinde de göreceksin
7- yazılım olayının yaşı filan yok, önemli olan heves ayıracağın vakit ve çalışma (başarısızlıklar sakın seni yıldırmasın) bir abim 60 yaşından sonra pic öğrendi ve uygulamalarını kullanamadan vefat etti. ışıklar içinde uyusun.
8-kafandaki tasarım hazır- plaketlerini bul . mümkünse proteus vb. programlarda açılabilen bunların üzerinde çalışarak simülasyon oluştur
9- amma velakin ben bu programı kullanmayı bilmiyorum dersen ilk önce makinene kurup küçüktan büyüğe- kolaydan zora giderek kendini burada geliştir. aynı şey yazılım konusunda da geçerli
10- beni istersen dikkate almayabilirsin ben sadece tamirciyim. elektronik mühendisi filan değil

Hocam ayırt etmeden herkesi dinlemeye ve herkes den bilgi toplamaya çalışıyorum. Herkesin bilgi birikimi farklı. Bilgiye, üretime aç birisiyim ve ne kadar geç kalmış olsam bile(yaşla beraber) konumla alakalı bilgi aramanın peşindeyim. Sizin söyledikleriniz bile benim için altın değerinde.

Basit masit demeden bizzat her projeyi yaparak dene.
Yaptıkça çıkan problemleri görüceksin ve çözerek öğreneceksin.
Herşey göründüğü gibi basit olmuyor.

Sıfırdan kart tasarlamak da her babayigidin harcı değildir, bilgi birikimi ve tecrübe gerektirir. Butun malzemeleri taniycan, bulunabilecek malzemeleri seçeceksin. Datasheet okumayı bileceksin. Datasheette neye bakacağını bileceksin. Ayrıca iyi İngilizce bileceksin.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri