Elektronik devrelerde kullanılan kablolardaki renkler hakkında bir soru.

doangun

Üye
Arkadaşlar, nasıl direnç renk kodları bize o direncin ohm değerini veriyorsa aynı şekilde bir elektronik devreyi açtığımızda karşımıza çıkan kabloların hangi gerilimi veya akımı taşıdığını belirten standart renk kodları var mıdır? Varsa değerleri nedir?

arkadaşım bu geçirdikleri akımların standartlaştırılması renklere göre değil kablo kalınlığına göre yapılıyor sanırım renkle alakası yok zaten bir cihaza baktığınızda kabloların ne anlama geldiğini kendileri gösterir
örneğin pc nin powerından bir sürü kablo çıkıyor ve hepside renkli bunların hangi gerilimi sağladığını ya cihaz üstünde yazar yada firmasından öğrenirsin
ayrıca bir ototeybi aynı şekilde çıkışlarını yazar
ayrıca biir standart var mı bilmiyorum renkler ve zevkler tartışılmaz sanırım ;D
benim bildiğim vcc kırmızı olur gnd siyah
başkası gnd yi kahve rengi alır vcc yi yeşil
saygılar

abi kusura bakma iki gündür  yoğunum
bu standartlaşma bence yok abi sadece firmanın renk zevkine bağlı
kendileri belirtiyorsa zaten standart değildir.Çünkü standart varsa belirtmeye gerek yoktur
tabi firmanın kendi standartları olabilir zel yani
bütün ürünlerinde aynı olabilir ama bu başka firmada da aynı olacağı anlamına gelmez
kolay gelsin

merhaba arkadaslar
tellerin renklerine gore kullanilislarini Hollanda ki normlara gore anlatayim , Hollandaya panel yapan arkadslar bilecektir.Bu renkler avrupa normlarinda hemen hemen ayni.sadece bazi buyuk sirketlerin kendi ozle renk sistemi var.
beyaz=+24 volt sistem ici .(plc in/out,rele vs.)
mavi(koyu)= -24 volt sistem
kirmizi= + 24 volt sabit (rele vs.ilen kesintisiz)
kahverengi= 220V ve ustu sabit(kesintisiz)
mavi(acik) =220 notr
siyah= 220V ve ustu devre ici (rele sonrasi vs.kesintili)
mor= analog plc girisi
bu yukarida saydigim renkler panel kurulusunda sabit kullanilan renkler,sari ve pembe renk bazi sistemlerde plc in/out baglantilarinda kullaniliyor.
siyah/kahve/mavi yukarida soyledigim sekilde hem ev tesisati hemde panel icinde kullaniliyor.
umarim bir yarari olmustur soylediklerimin.Turkiyede bu kurallar varmi bilmiyorum,
islerinizde kolay gelsin.

Merhaba arkadaşlar;
Elektronik devrelerde kullanılan kablo renklerinde degişmeyen bir gerçek vardır.kırmızı daima artı ( vcc ),siyah eksi ( gnd ),sarı yeşil ise toprak olarak belirtilir.Fakat bazı üretici firmalar sadece degişiklik olsun diye siyah yerine mavi , kırmızı yerine beyaz sarı yeşil yerine siyah kullana biliyor.Ama şu bilinen gerçektirki elektronik devrelerde kablo renklerine göre degilde ölçü aletinin bize verdigi degerlere göre hareket etmeliyiz.
Saygılar;

Android telefon uygulamasi ElectroDroid diye bir uygulama var ve çok işe yara diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri