Elektronik devre malzeme listesi hazırlama Yardım !

emright

Üye
arkadaşlar bana bunun malzeme listesini hazırlamamda yardım edin

1 adet 8MHz kristal
2 adet 15pF mercimek kondansatör
6 adet 10K direnç
2 adet buton
1 adet 16f84A pic micro
1 adet 7404 invertör entegresi
1 adet 3x4 keypad
2 adet 1K direnç
5 adet LED
5 adet 150ohm direnç
2 adet 2n2222 transistör
1 adet 5V buzzer
1 adet 5V röle

15pF kondansatörlerin bir uçları kristal uçlarına bağlayıp, diğer uçları birleştirilerek gnd ye çekilmesi gerekiyor. Kolay gelsin.

şifreli kilit devresi çok teşekkür ederim

bu da baskı devresi ama malzeme özelikleri farklı gibi
---

isis devresinde dirençler 150R yazıyor
sonradan eklediğim baskı devresinde 4.7k yazıyor

Ben verdiğiniz devrenin Vcc sini 5V olarak kabul edip devre elemanlarını ona göre verdim. Çünkü şemada harici bir voltajdan bahsedilmiyor. Sonradan gönderdiğiniz baskıdevrede rölenin ve buzzerın 12V ile sürüldüğü görülüyor. Pic beslemeside 7805 ile 5V a düşürülmüş durumda. Ben ilk şemayı incelemeden kullanılan komponentleri direkt yazmıştım. Ancak iki tane hex invertör birbirine seri olarak bağlanmış. Bu bana biraz mantıksız geldi. Picin 10 nolu ucundan çıkan bilgi toggle yapılmış ve tekrar toggle yapılmış. Yani 1 bilgisini 0 yapıp tekrar 1 yapmışlar. O yüzden burda 7404 kullanmaya gerek yok. Yani son gönderdiğiniz şemadaki malzemeler tamamen doğru. Yapabilirsiniz.

Ayrıca sizin şemada ledleri sürmek için 150 ohmluk direnç yerine baskıdevrede 220 ohm kullanmışlar. Bu hiçbir şey değiştirmez. Bahsettiğiniz 4,7K lık dirençler de pull up dirençleri. Ben de bunları 10K olarak vermiştim. Bu da birşey değiştirmez. Kolay gelsin.

yani son gönderdiğim baskı devresindeki kullanılan malzemeler tam olarak burada yazdığınız malzemeler mi ?
1 adet 8MHz kristal
2 adet 15pF mercimek kondansatör
6 adet 10K direnç
2 adet buton
1 adet 16f84A pic micro
1 adet 7404 invertör entegresi
1 adet 3x4 keypad
2 adet 1K direnç
5 adet LED
5 adet 150ohm direnç
2 adet 2n2222 transistör
1 adet 5V buzzer
1 adet 5V röle

15pF kondansatörlerin bir uçları kristal uçlarına bağlayıp, diğer uçları birleştirilerek gnd ye çekilmesi gerekiyor. Kolay gelsin.
otomasyon

bu devreyi hazır olarak bulup indirdim
ilk kez pratik yapıcağım için daha malzemeleri yeni yeni tanımaya başlıyorum daha öğreneceğim çok şey var

Ares şemasında ne görüyorsan hepsini al. Ancak gönderdiğin baskıdevreyi basacaksan trafoyu 2x6V çıkışlı alman gerekir. Ayrıca keypad yerine ucuza getirip buton kullanmışlar. Sen de buton kullan. Eğer 12V trafo ve buton yerine keypad alırsan baskıdevrede değişiklikler yapman gerekebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri