Elektronik cihazlarda düğme karışması

Merhaba başlıktanda anlaşılacağı üzere müzik setlerinde görülen arızalardan biri de düğme karışması özellikle ya bazı düğmelerin basılı kalmasından yada devre kartında statik iletkenlik söz konusu tecrübe ettiğim durum şudur : yıllarca rutubet ve nemde kalmış bir müzik setinin düğmelerinin karışmasıdır
elime bir VHS oynatıcı geçti kontrol ettim düğme karışması var fiziki olarak butonların hepsini kontrol ettim açık devre veriyor ancak bir kaç tuş statiksel kısa devre olup tuşları karıştırıyor aklıma gelen sıvı temaslı laptopların temizliğindeki selülozik tiner ile cihazın bordunu temizleyip sorunu çözmeyi düşünüyorum peki sizce nasıl bir sonuç alabilirim teşekkürler

Sadece nem sorunu var ise cihazı ısıtabilirsiniz. Ben genede fön makinası ile ısıtarak nemi uzaklaştırıyorum. Yada cihaz ne ise müzik seti olsun kapağını açıp kuvvetli güneş saatinde öğlen güneş altında bir kaç saat bekletmek nemin uzaklaşmasını sağlar.

Ama nemden dolayı oksit oluşmuş ise bu durum daha zordur. Oksitlenme entegre bacaklarında kısa devreye neden olur. Bu durum özel temizlik gerektirir. Tinerden ziyade alkol kullanılabilir. İzopropil alkol mesela. Tiner bazı komponentlerin deforme olmasına neden olabilir.

Sadece nem sorunu var ise cihazı ısıtabilirsiniz. Ben genede fön makinası ile ısıtarak nemi uzaklaştırıyorum. Yada cihaz ne ise müzik seti olsun kapağını açıp kuvvetli güneş saatinde öğlen güneş altında bir kaç saat bekletmek nemin uzaklaşmasını sağlar.

Ama nemden dolayı oksit oluşmuş ise bu durum daha zordur. Oksitlenme entegre bacaklarında kısa devreye neden olur. Bu durum özel temizlik gerektirir. Tinerden ziyade alkol kullanılabilir. İzopropil alkol mesela. Tiner bazı komponentlerin deforme olmasına neden olabilir.
O zaman ipalkol kullanabilirim

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri