Elektronik Baskül Yanlış Tartıyor

sensörleri tek tek devreden çıkarıp denemeye çalıştım, herhangi tek sensör devreden çıkınca ölçmüyor 0 kg olarak gösteriyor.

Sensör devreden çıkarırken sadece 1 toprak kablosunu devreden çıkarınca da aynı durum oldu, topraklamada sıkıntı olsa hiç ölçmeyecek sanırım.

Endüstireyel kantar yapan birisi olarak;
öncelikle Load-Cell lerin renk kodlarını bulup excitation kablolarını sökmeden sadece signal uçlarını söküp ölçü aletinin mili volt kademesi ile ölçün. İçlerinden bir tanesi farklı değer gösterebilir diğerlerinden çok yüksek bir voltaj gösterecektir.
Eğer hepsi aynı değeri gösterirse Load-Cell ler sağlamdır. Load-Cell ler yapısı gereği esneyebilen malzemeden yapılırlar ve zamanla veya aşırı yükten dolayı esneyip ilk pozisyonuna gelemez.
Kartın üzerinde bir adet buton var o kalibrasyon butonu olabilir.
Kullanım kılavuzuna bakın kalibrasyon talimatı olabilir.

Endüstireyel kantar yapan birisi olarak;
öncelikle Load-Cell lerin renk kodlarını bulup excitation kablolarını sökmeden sadece signal uçlarını söküp ölçü aletinin mili volt kademesi ile ölçün. İçlerinden bir tanesi farklı değer gösterebilir diğerlerinden çok yüksek bir voltaj gösterecektir.
Eğer hepsi aynı değeri gösterirse Load-Cell ler sağlamdır. Load-Cell ler yapısı gereği esneyebilen malzemeden yapılırlar ve zamanla veya aşırı yükten dolayı esneyip ilk pozisyonuna gelemez.
Kartın üzerinde bir adet buton var o kalibrasyon butonu olabilir.
Kullanım kılavuzuna bakın kalibrasyon talimatı olabilir.

Excitation kabloları derken besleme-toprak kablolarını mı demek istediniz? Sensörlere kırmızı-beyaz-siyah kablolar bağlı, muhtemelen kırmızı-siyah besleme-toprak kablosu beyaz ise bahsettiğiniz sinyal kablosu. Sökmeden ölçüm yaptığımda kırmız kablolarda 0.6V okuyorum beyaz kablolarda durum değişik bağlıyken sol tarafta biri -1.2V ken diğeri 0V sağ tarafta ise biri 0V diğeri +1.2V. Beyaz kabloları söküp ölçtüğümde hepsi 0.6V gösteriyor.

Ordaki tuş kg/lb birim değiştiriyor, kullanım talimatında kalibrasyona dair birşey yok.

Sizin Load-Cell leriniz 3 kablolu sanırım beyaz kablo sinyal çıkışı.
Beyaz kabloları ölçerken Load-Cell üzerine baskı uygulayın ve değerin değiştiğini izleyin. İçlerinden birisi bozulmuş olabilir.
Zihninizde canlansın diye Load-Cell şeması ekliyorum.
IMG_9591.JPG

Sizin Load-Cell leriniz 3 kablolu sanırım beyaz kablo sinyal çıkışı.
Beyaz kabloları ölçerken Load-Cell üzerine baskı uygulayın ve değerin değiştiğini izleyin. İçlerinden birisi bozulmuş olabilir.
Zihninizde canlansın diye Load-Cell şeması ekliyorum. Ekli dosyayı görüntüle 55168
tek tek ölçtüm 3 tanesinde değişim yaklaşık 0.4mV seviyesindeyken 1 tanesinde 0.1-0.2mV civarında değişiyordu, tek sensör bozulmuş olsa bu kadar eksik (ağırlığın neredeyse 10 da 1'i kadar) göstermezdi heralde.

tek tek ölçtüm 3 tanesinde değişim yaklaşık 0.4mV seviyesindeyken 1 tanesinde 0.1-0.2mV civarında değişiyordu, tek sensör bozulmuş olsa bu kadar eksik (ağırlığın neredeyse 10 da 1'i kadar) göstermezdi heralde.

Şöyle düşünün, bir ağırlık var veya eşya örneğin 100 kg. Bu ağırlığı 1 kişi mi kolay kaldırır 4 kişi mi?
Sizin baskülünüzde ki sistemde bu şekil. Üzerine uygulanan kuvvet 4 e bölünüyor.
Sistem hesap yaparken 4 Load-Cell den gelen bilgiyle hareket ediyor.
Bunlardan bir tanesi yanlış geldiği zaman otomatikman sonucu etkiliyor.
Basküle 100 kg lık birisi çıktığı zaman 4 Load-Cell den 25 kg lık sinyal gelir. 3 tane 25 kg geldi 1 tanede 12,5 kg geldi sonuç 87,5 oldu. Neredeyse 10 da 1 oranında yanlış ölçüm oldu.
Umarım anlatabilmişimdir.

Şöyle düşünün, bir ağırlık var veya eşya örneğin 100 kg. Bu ağırlığı 1 kişi mi kolay kaldırır 4 kişi mi?
Sizin baskülünüzde ki sistemde bu şekil. Üzerine uygulanan kuvvet 4 e bölünüyor.
Sistem hesap yaparken 4 Load-Cell den gelen bilgiyle hareket ediyor.
Bunlardan bir tanesi yanlış geldiği zaman otomatikman sonucu etkiliyor.
Basküle 100 kg lık birisi çıktığı zaman 4 Load-Cell den 25 kg lık sinyal gelir. 3 tane 25 kg geldi 1 tanede 12,5 kg geldi sonuç 87,5 oldu. Neredeyse 10 da 1 oranında yanlış ölçüm oldu.
Umarım anlatabilmişimdir.
Anladım hocam ama tartı beni toplam 6-7kg civarı ölçüyor, bu kadar küçülmesi için bütün load cellerin anormal bozulması gerekemez mi?

Anladım hocam ama tartı beni toplam 6-7kg civarı ölçüyor, bu kadar küçülmesi için bütün load cellerin anormal bozulması gerekemez mi?

O farklı bir durum. Ben boşta iken 6-7 kilo gösteriyor anladım.
Onunda bir kaç nedeni olabilir bunlar kalibrasyon bozulması olabilir, kart arızası olabilir, ADC entegresi ( Anolog Dijital Çevirici ) olabilir, kart üzerinde ki kondansatörün biri bozulmuştur yetersiz besleme olabilir tek tek incelemek lazım bunları.

O farklı bir durum. Ben boşta iken 6-7 kilo gösteriyor anladım.
Onunda bir kaç nedeni olabilir bunlar kalibrasyon bozulması olabilir, kart arızası olabilir, ADC entegresi ( Anolog Dijital Çevirici ) olabilir, kart üzerinde ki kondansatörün biri bozulmuştur yetersiz besleme olabilir tek tek incelemek lazım bunları.
Devredeki sorunu tespit etmem zor, smd kondansatörlerde değer yazmıyor, bende V/I test cihazıda yok malesef. Şuanlık yapacak birşey yok o halde.

Ek olarak yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri