elektronik balast niye yanar?

elektrik67

Üye
panoda yapılan bir çalışma sırasında elektronik balastlarımız yanmıştır. Bunun sebebi ne olabilir. Acaba balasta çift faz mı verildi veya şebekeden kaynaklanmış olabilirmi.Böyle bir hata tekrarlayabilir mi nasıl bir kontrol lazım.
Yardımlarınız için şimdiden sağolun.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar bu konu hakkında yardımcı olabilecek teknik elemanlar yok mu?

panoda yapılan bir çalışma sırasında elektronik balastlarımız yanmıştır. Bunun sebebi ne olabilir. Acaba balasta çift faz mı verildi veya şebekeden kaynaklanmış olabilirmi.Böyle bir hata tekrarlayabilir mi nasıl bir kontrol lazım.
Yardımlarınız için şimdiden sağolun.

Balastlarınızın markası nedir? Panoda niçin ve nasıl bir çalışma yapıldı?

balastların markasını bilmiyorum. Yalnız panoda kurulum çalışması yapılıyordu sanırım. Sigortalar bağlanıyordu.

balastların markasını bilmiyorum. Yalnız panoda kurulum çalışması yapılıyordu sanırım. Sigortalar bağlanıyordu.

Marka çok önemli bir ara 150-200'e yakın BeşA marka elektronik balastı çöpe atmıştık.Elektronik balastta tridonic veya philips tavsiyem. Gerilim düşümü ve gerilimdeki dengesizlikten kaynaklandığı raporlandı. Kurulum çalışması dediğinize göre ilk defa enerji verildiğini anlıyorum bu durumda yanlış bağlantı veya tesisatla ilgili bir problemde olabilir. Sizin inceleme şansınız olmadı mı?

Tesisatı,bağlantıları ve gerilim değerlerini ölçmenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:
doğrudur sistem kuruulum anında oldu ve tekrarlamadı kontrol için ne tavsiye edersiniz.

evet dediğin gibi iki faz verilmesi nedeniyle balastlar yanmıştır. bir işyerinde aydınlatma arızasına müdahale ederken şahit olmuştum. yanlışlıkla tesisata 2 faz verilmesi sonucu bir çok balast, ups kartları ve o anda çalışır durumda olan cihazların neredeyse tamamı arızalanmıştı. 2 faz verilmesi sonucunda elektronik balastın giriş dirençleri çok kötü yanmıştı. onun dışında elektronik balastlar lambaların çok uzun süreli açık bırakılması dışında kolay kolay arızalanmamaktadır. ömürleri fena değildir. şebekeden kaynaklı olma olasılığı çok düşüktür. çok hassas yüklerde gerilim koruma röleleri kullanılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri