Elektronik aletlerin içinden çıkan mikrodenletyiciler tekrardan programlanabilir mi?

katana doğru söylüyor. OTP den kastın nedir. bi açıklarmısın belki biliyorumdur. babamda ilk kez duyuyor. bence OTP den kastın herhalde TPIC olmalı ama alaksı yok onlarda programlanmıyor. anlamdım şimdi OTP DEN kastın nedir söylermisin?

katana doğru söylüyor. OTP den kastın nedir. bi açıklarmısın belki biliyorumdur. babamda ilk kez duyuyor. bence OTP den kastın herhalde TPIC olmalı ama alaksı yok onlarda programlanmıyor. anlamdım şimdi OTP DEN kastın nedir söylermisin?

Teknik dokuman denilen bir seyler var. Internet denen bir seyde var. Babaniz bilse idi zaten ogretirdi, bu kaynaklari inceleyiniz.

Her sakalli, degildir kamil kisi.

benım goruşum kusura bakmayın bırakın eskı kullanılmış malzemelerde deneme yapsınlar arkadaşlar teori kelımelerle bışeyler yapmak ıstıyenlerın umudunu heyecanını kırmayın bugun kullanılmış malzemeyle uğraşır tecrübe edınır yarın gereken malzemeyı alır

Yanılmıyorsam işlemcilerde microchip 16f84 lerde bir seferlik proğramlanabılır işlemcı çikardı devam ettığını sanmıyorum yanlış bılıyor olabılırım bırkaç yıldır karşılaşmadım belkıde denk gelmemıştır

Sayın Tekin126;

baki almacı ve fk1990 arkdaşımızın söyledikleri yanlış. bizim elektronik dükkanımız var bende baba mesleğinden herşeyi öğrendim tamir kamera ses sitemeleri fln ben yapıyorum artık. çoğu kez bana elektronik aletler getirdiler. bazılarının içindeki mikrodenetleyicilerin programında hata olduğundan dolayı ben o mikrodenetleyiciyi tekrar programladım ve çalıştı. kısacası kullanılmış bir mikrodenetleyicisi kullanılabilirler. ve ayrıca fk1990 arkdaşımız rom silinmez demiş. evet her mikrodenetleyiciye ROM kaydedilir fakat düzgün ve kaliteli bir programda mikrodenetleyicinin ROM unu silebilirsin. Ben çok dnedim ve sorunsuz kullanılabiliyor.

Bu mesajı okudu iseniz;
Mesele eski vb İşlemci veya Denetleyici kullanılması meselesi değil. Bilinmeyen bir konuda ahkam kesmektir. Baki Bey' in söyledikleri doğru. Her denetleyici yeniden programlanmaz.
OTP( One Time Programmable) MCU lar hem ucuz hemde hacking konusunda sunduğu avantajlar sebei ile seri üretimde tercih edilir.
100k üretim yapacaksanız, Atmel, Microchip vb firmalara gizlilik sözleşmesi ile kodunuzu verirsiniz ve MCU üretilirken yüklenir ve size yüklenmiş ürün olarak gelir. Dizdirir ve kullanırsınız.

Son düzenleme:
:) benım demek ıstedığım de bu ben o kişiye cevap vermedim ustelık kişiyide muhatap alarak cevap yazmadım ahkam kesen kendıne keser benı bıldığım yoldan döndüremez OTP nın turkçesını yazabılırız mesela tek kullanımlık bır sefer proğramlanabılır chip mesela veya MCU yerıne proğramlanabılır micro denetleyıcı dersek bu işe yenı başlayıp gonul verenlerın gözünü korkutmamış olmazmıyız:)

katana arkadaşımız cevapbımı verdi cidddiyim şaka yapmıyorum. bravoo..:D

Son düzenleme:
Sayın Tekin126;

Bu mesajı okudu iseniz;
Mesele eski vb İşlemci veya Denetleyici kullanılması meselesi değil. Bilinmeyen bir konuda ahkam kesmektir. Baki Bey' in söyledikleri doğru. Her denetleyici yeniden programlanmaz.
OTP( One Time Programmable) MCU lar hem ucuz hemde hacking konusunda sunduğu avantajlar sebei ile seri üretimde tercih edilir.
100k üretim yapacaksanız, Atmel, Microchip vb firmalara gizlilik sözleşmesi ile kodunuzu verirsiniz ve MCU üretilirken yüklenir ve size yüklenmiş ürün olarak gelir. Dizdirir ve kullanırsınız.

eğer bi yanlışımı gördü iseniz sizlerden çok özür diliyorum. söylediklernize göre bi kusurumu gördünüz.

gelelim bir entegreyi bir daha programlamaya. OTP yi bir dahah programlayamssın. sadece bir kereliğe mahsustur. fakat diğer entegreleer mesela bu pıc16f628a, pıc16f84a vb pıcler tekrar programlanabilirler. bende bu konuda bilgi sahibi değildim. bir kaç ışıklı pano yapınca iiçindeki pıcleri tekrar kullandım. gayet düzgün çalışıyolar. ben ordan bilgi sahibi oldum. onun için öyle emince konuştum. baki bey yanlış söylemiş yani isterseniz sizde deniyeblirsiniz. herhangi bir kullanılmış denetleyiciyi bir gün müsait bir zamanınızda sizde deneyin. anlatmakla olmaz. denemek lazım. zaten denediğinizde göreceksiniz gayet güzel ve sağlıklı olcaktır.

ama bi yandan da baki almacının söylediği yorumda bi kısım doğru. denetliyicede lehimi uzun tuttuğun zamamn denetleyicinin yapısı bozuluyor. o doğeru ben kendim tam 13 kere denedim. gerçekten oluyor. ve programlamaya çalıştığınızda hata alırsınız. ayroca yapısı bozulmamış olan bir denetelyici programlama cihazına takarken cihazın elektriğini kesmeniz lazım. aksi takdirde denetleyicini bacakları cihazın ayaklarına değince arza çıkarıyor ve denetleyici artık hayatta programlanamaz.

BİDE BU KONU BU ŞEKİLDE BİRAZ DAHA YORUM YAPSA GÜNDE 5-6 TANE OLSA KISA SÜREDE KONU KAPANACAK BUNU DA SÖLİM DAHA KAPANINCA BİRİSİ BENİM YERİME AÇSIN OKUL DÖNEMİ BİLGİSAYAR YASAK DA

piklerde özellıkle aşiri isitmak hata yalnız şuda var uzun sure rafta durmuş bır pik i etüv firinda 175-200 derecede yarım saat pişirdikten sonra proğramlayın hata sifir olur rafta veyahut bır devreden sokup proğramlayın hata verme oranı %10 bunu universıtede araştırma laboratuvarında denedım bir başka konu piklerde eeprom yanlış hatırlamıyorsam 7 mılyon sefer yaz sil bozuluyor proğram hafızası hakkında bozulma nekadar zamanda bılmıyorum tek bıldığım 40 yıl hafıza bozulmadığı

bak bak bak kadeşim senin ne kadar teşşekkür etsem azdır ben önceki mesajımda hata dediğim EEPROM hatası aklıma gelmediği i.çin ismini yazamdım. işte eğer proglama cihazının elektriği kesilmesse eeprom hatası veriyor ben bi kaç kez denedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,895
Son üye
HalilKonec

Yeni konular

Geri