Elektronikçiye özel İşletim Sistemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat

Site Yetkilisi
Yönetici
Site Yetkilisi
Boreas Linux

Sürüm : 0.1
Boyut : 655 Mb
Kullanım İzni : Ücretsiz (Freeware)
Dil : Ingilizce
İşletim Sistemi : Linux tabanlı

İndirmek İçin Buraya Tıklayın

http://www.boreas.gen.tr/

işletim Sistemi Tamamen Ücretsiz ve Açık Kaynak Kodludur
Elektrik ve Elektronik geliştiricileri için hazırlanan, doğrudan CDden çalışan, simülasyon, baskı devre ve şema çizimi, PIC programlama gibi konulardaki Linux yazılımlarının bulunduğu özel bir işletim sistemi.

Sistemin Bazı özellikleri :

Simülasyon

* Tk gate 1.8.4 / AND, OR kapıları, flip flop, buton, led gibi elemanlardan oluşmuş dijital devreleri test eden bir yazılım

* Ksimus 0.3.6 / Dijital (Logic) Simulator

* Krelais 0.2 / Elektrik için düşünülmüş, zaman röleleri ve anahtarlardan oluşan devreleri test eden bir program.

* NG SPICE, 0.5 /Direnç,bobin,kondanstör,transistör,op-amp vb. elektronik elemanlar kullanılarak hazırlanan devreleri test edip sonuç veren , moduller bir simulasyon yazılımı.

* gnucap 0.34 / SPICE ile aynı işlemi yapan farklı bir program.

* GTK Wave 1.3.34 / Electronik dalga izleyicisi

* gwave 20031224

PCB

* PCB 1.99J / Baskı devre çizim programı.

* Gerbv 0.16 / Baskı devrelerde kullanılan standart Gerber dosyasını okumaya yarayan bir program

Paket

* gEDA 20040111 / Şema çizim programı ve yukarıda bahsedilen pcb , gwave programlarından oluşmuş bir paket.

* Electric 6.05 / Baskı devre, şema ve simulasyon yapılabilen paket bir program.

Mikrodenetleyici

* gpsim 0.20.14 / PIC için yazdığınız programları test edebileceğiniz bir yazılım.

* gputils 0.12.4 / PIC mikro denetleyiciler için hazırlanmış paket bir yazılım.(Assembler ve kendi özel algoritma dili için derleyici vb. programlar)

* Jal 0.4.60 / Pic 'ler için hazırlanmış ve PIC programlamayı çok basitleştiren GNU GPL lisanslı bir programlama dili.

* SDCC 2.4.0

Şema

* Xcircuit 3.1.19 / Devre şeması çizmek için eklenen başarılı bir program.

Diğer

* pgcalc 2.2 / Gelişmiş özellikleri bulunan bir hesap makinesi.

BOREAS LINUX'UN KNOPPIX-INSTALLER İLE SABİT DİSKE KURULUMU

Boreas Linux, Knoppix 3.6 tabanlıdır ve Knoppix ile gelen pek çok yazılımı içerir.
Bunlardan biri de knoppix-installer programıdır.
Knoppix-installer program menüsünde yer almaz ve terminal ekranından root yetkileriyle çalıştırmak gerekir.
Bu yüzden öncelikle bir terminal açılır ve sudo knoppix-installer komutu verilir ya da root terminali açarak direk knoppix-installer demeniz yeterlidir.
Önce bir tanıtım penceresi gelecektir OK tuşuna basarak geçilir.
Daha sonra aşağıdaki pencere karşınıza çıkacaktır.

knopix-ana-menu.png

Kurulum Yapılandır

Knoppix-installer size kurulum ayarlarını yapıp kaydetme ve daha sonra kurma gibi olanaklar sağlamıştır.
Bu nedenle yapılandırma ve kurulum ayrı yapılmaktadır.

1.png

Yapılandırmanın ilk aşamasında kurulumun tipi seçilir. (Biz önerilen beginner tipini analatacağız.)

1-7.png

Kurulum tipini beginner olarak seçtikten sonra yukarıdakine benzer bir pencereyle karşılaşılır. Bu pencere herkesin kendi disk yapısını gösterdiği için farklılıklar gösterebilir.
Bu bölüm en önemli bölümdür. Çünkü burda yapılan seçim işletim sisteminin kurulacağı alanı belirler ve kurulum başladığında seçilen alandaki tüm bilgiler silinecektir.
Seçim yapıldıktan sonra next tuşuna basılır, program kullanıcın adını ve soyadını girmesi için bir pencere açar. Gerekli bilgiler girildikten sonra yine next tuşu ile bir sonraki adıma geçilir.
Burada kullanıcı adı yani kullanıcının gerçek adı değil sisteme girmek için kullanacağı takma isim girilir ve ardından gelen pencerede şifre bilgileri tanımlanmaktadır.

5-7.png

Beşinci bölümde root yani sınırsız yetkisi olan kullanıcının şifresi girilmektedir. Bu yüzden bu şifre çok önemlidir.
Root şifresini girdikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir. Bu pencerede makinenin adı girilmektedir.

6-7.png

Makine adı girildikten sonra yapılandırmanın son bölümüne gelinir. Bu bölüm sistemin açılışı hakkında bilgi ister ve iki seçenek sunar.

7-7.png

Mbr : Seçeneği ile bilgisayarın açılış kaydı değiştirilir. Eğer sisteminizde başka işletim sistemi yoksa ya da sadece windows varsa bu seçeneği öneririz.
Partition : Partition bölümünde açılış kaydına dokunulmaz ve sadece belirtilen kısma sistemi yükler.
Seçiminizi yapıp onayladıktan sonra yapılandırma işlemi tamamlanır ve başlangıçtaki açılış ekranı tekrar gelir.

Kurulum Başlat

Kurulum yapılandır bölümünde ayarları yapılan kurulum fiziksel olarak diske yazılmaya başlar.

Bölüm

Bu bölüm diski bölümlendirme amaçlıdır ve qtparted programını kullanmaktadır.
Program root kullanıcısı ile açıldığı için yapılan işlemin dönüşü yoktur !
Programda sol bölümde sistemdeki diskler, sağ bölümde disklerin yapısı gözükür. Sağ bölümden seçilen bir alan silinebilir ya da format atılıp dosya sistemi değiştirilebilir.
hda,hdb,hdc ... sisteme bağlı olan diskleri gösterir. Hda1,hda2,hda3... disk üzerindeki parititionları (bölümleri) göstermektedir. (Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi www.belgeler.org sitesinde bulabilirsiniz.)
Qtparted programında yapılan her eylemden (silme,format ya da tanımlama) sonra sistemi kapatıp tekrar açmak gerekiyor. Bizim tavsiyemiz diski başka bir program ile yapılandırıp knoppix-installer programı ile sadece yükleme yapmanız.

qt.png

Yapılandırmayı Yükle

Daha önceden hazırlanıp kayıt edilmiş bir yapılandırmayı çağırmak için kullanılır.

Yapılandırmayı Kaydet

Hazırlanan yapılandırma ayarlarını sabit diske kayıt etmek için kullanılan bölümdür.

Neden İyi Degilki Linux Son Yıllarda Çok Geliştirildi Bilgisayarınızın Birçok Donanımını Otomatik Tanıyor Ayrıca Kurmadan Cd Üzerinden Çalışmasıda Bir Avantaj Bence

Burç ' Alıntı:
linüx olması ii değil

bence İyi Düşün Acaba Hiç Linüx Kullandınmı

ben Pardus Linux ve Boreas Linux kullandım İkiside Çok Profesyonel

Eğer sen Windows Taraftarı İsen Boreas Linux ta Olan Programların Bir Çogu Windows İçinde Var Ama Burada Paylaştıgım Elektronikçiye Özel Bir İşletim Sistemi

bu ay adsl limitim dolu ay başında indiricem bu işletim sistemini......... :D

Bence En Büyük Avantajı Tamamen Ücretsiz Olması ve Kurulmadan Çalısabilmesidir

.... Bu İsletim Sistemini İster Evinizde İsterseniz İsyerinizde Ticari Amacla Kullanabilirsiniz....

Ayrıca GPL Lisansına Sahiptir (General Public License)

http://www.gnu.org

Bence tek Kötü Yanı İngilizce Olması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri