Elektronikçiler Çarşısı, Karaköy

elektrofizikci

Usta Üye
İstanbul Avrupa yakası Karaköy de bulunan elektronikçiler pasajlarından biri olan SELANİK HAN ı birlikte geziyoruz... İyi Seyirler...

Yakın tarihte tekrar burya gitmek isterim bir de bit pazarına (yerini bilmiyorum gerçi :)).

Selanik han bu ülke elektronikçilerinin en büyük talihsizliğidir.

videonun tamamını izleyemiyorum. istanbula da hep gezmeye geldim ben ankaradan alırım malzememi:)
gördüğüm kadarı ile tırt mal da var güzel kaliteli ürünler de.
güç kaynaklarını akarada çok telefoncu kullanır gayet güzel çalışıyorlar fiyatları da ucuzdur onların :)
tabi oranın fiyatlarını bilemem.

Ben 74 de gördüm.
O zamanlar Kemeraltı caddesi şimdiki gibi değil daracık bir yol.
Sonra genişletildi ve Selanik hanın önden bir kaç dükkanı tıraşlandı.
Yıllar içerisinde bir kez daha genişletilince biraz daha tıraşlandı.
İlk yıkım sonrası başka yer aradılar , bir kısmı Necati Bey e bir kısmı ise Unkapanı köprü çıkışında sur dibinde garabet bir hana taşındı.. olmadı ..

S.H. de üst katlara çıktıkça pek bir şey satmayan dolayısıyla müşterinin bakmadığı yerlerdi.
İhtiyaç olan bir şey bulunmaz , çok kullanılacak şeyler yıllar sonra ancak teşrif ederlerdi.
İçlerinde hatırladığım üst katlarda opto elektronik İTÜ lü Murat vardı elektronikten anlayan .
O da çoğu zaman kapalı olurdu ve çeşit çok azdı ama orijinal şeyler olurdu.
Son olarak Menevşe Handa gördümdü.

Yıllar içerisinde elektronik dünyasını takip edipte yenilikler nelerdir neler getirilebilir ne satarız piyasanın ihtiyacı nedir ne üretebiliriz .. gibi şeylerle hiç ilgilenmediler.
10-15 yılda bir dükkan sahibi eskir işi bırakır diğer dükkanlardan birinde çalışan yıllarca en büyük etkinliği aşağı yukarı inip çıkıp olmayan malzemeyi diğer dükkanlardan getiren çıraklardan biri devir alır ve aynı düzen devam eder.
Öyle ki 5 senede bir uğrasanız aynı dükkanın vitrininde aynı malzemelerin yeri bile değişmeden korunduğunu görürsünüz.
Daha sonra karşıda Karaköy pasajında bir kaç dükkan sonra sokak arasında bir kaç yer eh işte biraz teknik malzeme..
Üst katta adını unuttum sadece direnç kondansatör satan bir yer falan..
Aslında hepsi de ne getirilirse satan başka derdi olmayan yerlerdi.
Bir keresinde 8-10 bin civarı bir transistöre ihtiyacım oldu.
Çekmecelerindeki 15-20 tane ile olacak iş değil tabii.
Dolanırken bir müşteri bir telefon verdi.
Fatihte ptt arkası bir apartman dairesi büro gibi bir yer.
Kaç tane lazım 5000 .. olmaz sayamam paket 10000 ..
Eh çaresiz .. kaç kuruş..komik bir rakam..
Meğer ithalatçılar oralarda değil , SH dekiler de ne gelirse o kendi çabaları negatif.
Tabi her şey ithalat işi değil ki.
Mesela alt çıkışta sağda alüminyumcu korniş satardı sonradan bir kaç tip soğutucu profil..
Hala aynı şekil , halbuki çok gerekli malzemelerden ve TR de AL profil çektirmek sorun değil.
500kg için bile hemen kalıp yapar çekerler.
Kutu ararsın yok , eh işte 3-5 sene önce Altınkaya başladı da ..
Hangi birini sayayım ki..
Neyse ki artık internet var.

Çinliye soruyorum şu parça var mı 10 tane alacağım ?
..yok .. 5-10 gün sonra arıyor ürün listemizde kaç tane istersiniz ?
.hepsi kar olsa ne olur ama iş hizmet ..bugün 10 alır yarın 100000 ..

..yoook olmaz bu sene aldığımız katyatfırrari nin parası hemen çıkmalı..

Son zamanlarda iyi kötü o da dediğim gibi internet sayesinde yerli kart ve elektronik ürün üreticileri artmaya başladı.
Rekabet var fiyatlar makul.
internet var kargocular var..
eskiden İstanbul dan akraba varsa alacak .. otobüsçüye yalvaracak .. ölme eşeğim ölme..

Çok şey yazarım da değmez artık ama eskileri bilmeyenler için ilk elden hatıralar..
İstanbul böylede Ankara İzmir farklı mı yoook aynı hatta daha da sığ..
72-76 Ankara Konya sokağı da bilirim..
Ayrıca bu dediğim zamanlar öyle çok çekmeceye de gerek yok.
Malzeme sayısı belli entegre denilen şey yeni çıkmış 5-10 tane..( sadece TR de değil dünya içinde yeni )

Bir şeyi de atlamamak lazım , o zamanlar devlet denilen ( aslında sanal olan bir kavramdır ) ucube destek değil köstek olurdu.
Üstünde dolar bulunan yandı 6 aydan başlar .. herkes ithalat ihracat yapamaz ..imtiyazlı bir kaç yahudi ve uşağı aile o kadar..
74 de o perşembe pazarı diye bilinen Karaköy den Unkapanı na kadar olan caddede tek bir Müslüman hırdavatçı vardı o kadar ( perşembe pazarı ilerde sağdan bankalar caddesine çıkan ara sokağın adıdır , orası Tersane caddesidir eskiden deniz tarafında bir çok atölye vardı ve gemi yan sanayi idi şimdi park Dalan yıkacağında bir sürü mahkeme yasak vırt zırt .. hükümet arkasında Özal yani mahkemeyi hiçe saydı davul zurna ile yıktı ..tıpkı Tarlabaşı gibi ..Unkapanı hal gibi..yani güncel bazı zihniyetler yeni değil aslında )..
haa şunuda belirteyim trafik o zamanlar daha kötü idi ve ona rağmen Karaköy de dükkanlar sabah ezanından az sonra açılır ortalık temizlenir dükkan hazırlanır sonra oturulur kahvaltı simit çay..en geç 09.00 da dükkan müşteriye hazır olurdu.

Uzun lafın kısası ben size dünyada bu iş yapanların ( elektronik malzeme satan hanlar ) bir kaç videosunu vereyim seyredin ne demek istediğimi anlayacaksınız.

elektronikten insanı tiksindıren mekan yıllar oldu universıteye sarf malzemesı almak için gıtmıştım bir dukkanda otururken bır muşterı geldı elinde 2n3055 bundan varmı dedı dukkan sahıbı kaçtane lazım dedı muşterı 50 adet lazım depoda var iki saat sonra gel hazır olur dedı o arada muşterı 2n305 dedı meğer 2n3055 son 5 harfı sılınmış amma kastı amma bılmeden muşterı yana yana 2n305 arıyor dukkan sahıbı çakal adamın malzemenın ne olduğunu bilmedığını anladı fiyat nekadar o zaman hatırlamıyorum ama muthış bır fıyat soyledı muşterı kabul ettı dukkan sahıbı 2n3055 lerı çıkardı çirakla bıyere gonderdı son 5 rakamını sildır dıye yarım saat sonra 2n305 ler geldı muşterı geldı adama bırde ikram izzet adam adanadan gelıyormuş verdı 2n3055 lerı o gunluk kazancını 10 a katladı ben oturuyorum banada aynı kazık gırecek ama ben uyanık davrandım teklıf aldım birkaç yerden gıttım bır borekçıye çayımı soyledım teklıflerı değerlendırdım bırkaç firmaya verdım malzemeyı universıteye gonderdıler istanbul esnafı adamı ayakta halleder derlerya doğru :)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri