Elektroniğe Başlangıç

dragons00

Üye
merhabalar elektronik üzerine araştırma yapmaktayım yeni başladım bazı aklıma takılan sorular oldu foruma sormak istedim örneğin direnç elektrik akımını düşürür peki çalıştıracağımız elemana göre nasıl bağlayacağımızı serimi paralel mi seri bağlarsak ne olur pararel bağlarsak ne olur ve potansiyelmetre televizyon radyo gibi kullanım alanı var mesela bunda elektrik akımını potansiyelmetreden geçerken açarsak elektrik akımı çoğalacak ve televizyon sesi çoğalacakmı yada elektrik akımı geçerken kapatmaya göre akım düşecek sesi azalacakmı ben yeni başlayan biri olarak böyle anladım doğrusunu söyleyebilirmisiniz

örneğin led tabelardaki led bağlama ve direnç arasındaki ilişkilerden bir tanesi şu : her 3 led e bir bir direnç seri olarak bağlanır (12 V u bölüp dağıtmak için,gerilim bölücü olarak kullanılır. tabi led in çalışma voltajı direncin büyüklüğünü etkileyecektir.) bu şekilde oluşturulan gruplar da paralel bağlanır.
potansiyometreler de ayarlı dirençler olduğu için,o noktadaki direnci değiştirerek elektonik devrede başka bir elamanın tetiklenmesini sağlayan gerekli akım ve voltaj ayarını yapmada kullanılır.
temelde,kirchoff'un gerilim,akım kanunları,ohm kanunu,elemanların çalışma karekteristikleri vs. bilinmelidir.
Elektronikle uğraşan arkadaşlar daha tatmin edici mesajlar yazacaktır.
iyi çalışmalar.

Diyelimki 12 volt güç kaynağımız var buraya kaç tane 3 voltluk Led bağlayabiliriz. Bir Ledin 3 voltta çalıştığını kabul etsek . Seri bağlamak için kaç tane Led gerekir? 4x3volt=12 volt olacağından 4 adet led seri bağlarsak dirence gerek kalmadan devremiz çalışır.

Diyelimki 12 volta bir adet Led bağlayacagız: önüne seri olarak Direnç bağlamalıyız. 500 ohmluk bir dirence seri olarak bir LED bağlayıp 12 volt verirsek, bu devre çalışır,

Diyelimki 12 volt güç kaynağına bir adet Led bağlayacağız: fakat 500 ohm direnç yok, iki adet 1000 ohm direnç var ise, bu 1000ohmluk iki direncin uclarını birbirine bağlarız( paralel bağlamak) bu paralel bağlı dirençleri bir adet Lede seri bağlayıp bu devreye 12 volt verdiğimizde, bu devre normal çalışır.

Dirençler seri bağlandığında, değerleri artar: (iki adet 1000 ohmluk direnç seri bağlandığında toplam değeri 2000 ohm olur)
Dirençler paralel bağlandığında değerleri azalır: (iki adet 1000 ohmluk direnç paralel bağlandığında toplam değeri 500 ohm olur)

Kondansatörlerde tersi olur...

peki arkadaşlar 12 volta 3 voltluk bir ledi dirençsiz bağlarsak sonuç ne olur ?ayrıca diyotlar hakkında diyot hangi devrelerde kullanılır ne iş görür bağlandığı devrede ne sağlar.

peki arkadaşlar 12 volta 3 voltluk bir ledi dirençsiz bağlarsak sonuç ne olur ?ayrıca diyotlar hakkında diyot hangi devrelerde kullanılır ne iş görür bağlandığı devrede ne sağlar.

led yanar :) ışık verme olarak yanma değil yani baya çatır çatır yanarak bozulur.bazen değişik sesler çıkardığıda olur.şaka değil.

tiz bir ses çıkarabilir.

Elektroniğe giriş yaparken önce dirençleri öğrenmeliyiz
Dirençleri öğrenmek için onların üzerindeki renk kodlarını öğrenmeliyiz
Dirençlerin üzerindeki her renk bir sayıyı ifade eder,Bu konuda benim bir sorum var:
Üzerinde üç tane kırmızı çizgi bulunan direnç kaç ohm ?

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri