Elektromekanik Kumanda Sistemleri problem çözümünde takılmak

Katılım
10 Tem 2024
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
21
Hocalarım merhaba. Öncelikle hepinize iyi akşamlar dilerim. Ben halihazırda elektrik bölümünde öğrenim görmekte olan bir kardeşinizim. Konu başlığındaki dersle alakalı problemleri çözmekte biraz zorluk yaşıyorum. Sizden direkt olarak soruları çözmenizi istemek gibi bir hatayı yapmayacağım. Sizden sadece nasıl çözüm yapabileceğim hakkında biraz yardım istiyorum.

Elimde üç adet soru var. Bunlardan birisinin çözümünü gerçekleştirdim ancak doğruluğundan emin değilim. Çevremde sorabileceğim kimse de yok. Alanımda kendimi geliştirebilmek ve eksiklerimi kapatabilmek adına buraya üye oldum. Soruları alta ek olarak ekledim.

Ekran görüntüsü 2024-07-10 234320.png

1. soru için yaptığım çözümü en aşağıya bırakacağım. 2. soruda anlamadığım yer "elimizi çektiğimizde 3. motor duracaktır" ifadesi oldu. Bu eylemi devreye nasıl yansıtabilirim? Bir de "stop butonuna basılana kadar sistem çalışmaya devam edecektir." ifadesinde devreye bu ifadeye özel bir çizim yapmam gerekiyor mu yoksa direkt en başta çizdiğimiz stop butonuna basılması yeterli olur mu bu eylemin gerçekleşmesi için.

3. soruda anlamadığım yer birinci kez starta basılması ve ikinci kez starta basılması oldu. Bu birinci, ikinci kez ifadelerini devreye nasıl yansıtabilirim? Geri kalan yargıları anladım sadece bu belirttiğim noktaları devreye nasıl yansıtacağımı bilemiyorum ve YouTube üzerinde araştırdığım video çözümlerde bu tarz sorularda örnekler çözen hiçbir kanal bulamadım. Son çare olarak buraya başvurdum.

Bana balık tutmanızı istemiyorum bana balık tutmayı öğretmenizi istiyorum. 1. soru için çözümüm aşağıda eğer yanlışsa lütfen belirtin. Hocalarım yardımcı olabilirseniz çok makbule geçer, saygılarımla.

450327060_1646054299566253_416225681157121120_n.jpg
 
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
abi burda amaçlanan şey senin mühürleme tekniklerini öğrenmen . plcde set öncelikli ve reset öncelikli devreler vardır . şöyle düşün start stop butonun varvede 1 kontaktör . her iki butona basınca 1- devre çalışmayacak 2 devre çalışacak her iki buton basılı olduğu durumda .. önce bunu düşün problemleri beraber çözmeye devam edelim .. madem öğrenecen .. çözemezsen çözemedim de yada özelden ara beni .
 
1 soru için,

hem en yukarıda m2 bobinin enerjilendiriyorsun, hem de en altta. Böyle olmaz. en alttakini sil.
Zr2'nin NK kontağını en üstteki m2 bobinine seri bağla.
Böylece Zr2 5sn sonunda çektiğinde Motor2 duracak.
Ancak M2 bobinin enerjisi kesildiği zaman birşeyler daha olacak, buna da önlem alman gerekli.
 
yav cevap neden yazıyorsunuz ? çocuk öğrenecek burda mantığı açıklamaya çalışıyoruz ?
ayrıca bu şema yanlış c2 bıraktığı an devrenin enerjisi kesilir sistem durur
 
yav cevap neden yazıyorsunuz ? çocuk öğrenecek burda mantığı açıklamaya çalışıyoruz ?
ayrıca bu şema yanlış c2 bıraktığı an devrenin enerjisi kesilir sistem durur
tasarım sorusuna bir çizim yapmış siz sözel olarak cevap veriyosunuz doğrusunu görsün kendini kıyas edebilsin diye sadece birinci sorunun cevabını attım zaten.Dediğinizde doğru devre yanlış.
 
tasarım sorusuna bir çizim yapmış siz sözel olarak cevap veriyosunuz doğrusunu görsün kendini kıyas edebilsin diye sadece birinci sorunun cevabını attım zaten.Dediğinizde doğru devre yanlış.
konunun sahibi konuyu bırakmış zate bizim polemik yapmamızın mantığı yok ..
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Mesajlar
921,406
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri
Üst