Elektromanyetik sinyallere yön vermek mümkün mü?

Merhabalar,
Çok araştırdım ama bir türlü aradigim cevabı bulamadım. Merak ettiğim konu, radyo-wifi sinyallerinin dağılımınını ve titreşimini sınırlamak istiyorum. 433mhz bir sinyali dik bir çizgi gibi göndermek için ne yapılabilir? Daha açıklayıcı olursam, bu sinyali 20cmlik bir lazer ışığı gibi göndermek mümkün mü? Sinyalinin etrafa dağılmasına engel olarak sadece 20cmlik bir açıyla dik olarak göndermek istesem nasıl veya ne yapmalıyım?

O kadar dar açı ile göndermek mümkün olmaz. Ancak uygun dalga boyunda anten kullanılırsa iyi bir yönlendirme sağlanabilir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Parabolik_anten
Peki elektromanyetik polarizasyon yapılabiliniyor mu?
Gördüğüm kadarıyla polarizasyon ışıkta yapılıyor. Işıkta filtre yapılarak dalgalar yatay veya dikey olarak filtreleniyor. Filtreleme radyo sinyallerinde de kullanılabilir mi?

Vertikal ve horizontal polarizasyonu araştırabilirsin.

KONU'nun ÖZETİ ve TEKNİK ÇÖZÜMÜ.
Merhabalar,
Çok araştırdım ama bir türlü aradigim cevabı bulamadım. Merak ettiğim konu, radyo-wifi sinyallerinin dağılımınını ve titreşimini sınırlamak istiyorum. 433mhz bir sinyali dik bir çizgi gibi göndermek için ne yapılabilir? Daha açıklayıcı olursam, bu sinyali 20cmlik bir lazer ışığı gibi göndermek mümkün mü? Sinyalinin etrafa dağılmasına engel olarak sadece 20cmlik bir açıyla dik olarak göndermek istesem nasıl veya ne yapmalıyım?
Sözkonusu frekans 433MHz olduğuna göre, bu frekans bölgesinde kullanılabilecek en ideal anten YAGI-UDA antenlerdir.
https://en.wikipedia.org/wiki/Yagi–Uda_antenna
YAGi.png

Karasal TV yayınlarında kullanılan ve UHF bandında en ideal olarak performans veren YAGi antenler, günümüzde Wi-Fi sinyalleri için de oldukça geçerli bir antendir.
3db (iki katı) güç için yanlış hatırlamıyorsam 30' açı ile yayılım yapan veya alabilen bu antenleri hem düşey hem de yatay polarizasyonda kullanabiliriz.
Anten polarizasyonları antenin dipol iletkenin yere olan açısı ile belirlenmektedir. Yere paralel olan bir iletkenin (dipol) polarizasyonu horizontal, yere dikey olan bir iletkenin polarizasyonu ise vertikal dır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,802
Son üye
sadık Mehmet

Yeni konular

Geri