elektromagnetik alan teorisi

elektromagnetik alan teorisiyle ilgili çözümlü sorulara ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

Sn. mehmetttttt,

Hangi konu ile ilgili çözüme ihtiyacınız var..? Cevabını öğrenmek istediğiniz soruyu iletirseniz, belki çözümünde yardımcı olabilirim.

Saygılar

arkadaşlar ben de bu konu ile ilgiliyim ancak şunu öğrenmek istiyorum elektromanyetik alan hangi cihazlara nasıl zarar verebilir ve neden. açıklayacak olan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Sn. kertenkelebek,

Elektromanyetik alan dediğimiz konu çok kapsamlıdır. Ama kısaca şöyle diyebiliriz:

** Güneş ışığı bile bir elektromanyetik dalgadır. Hayatımızın her yerindedir. Propagasyona (halk dilinde radyasyon) başlayan bir elektromanyetik dalga önüne gelen herşeyin içerisinden genellikle geçer. Metal benzeri malzemelerden yansır. İşte bunun için Mikrodalga fırınların en sağlıklı olanları metal olanlardır. Resonatör mantığı ile çalışan mikrodalga fırınların içerideki manyetik alan hesaplamalarında bu yansımaların payı vardır. Çünkü yansıdıkça sönümlemeye gider.

** Cep telefonlarının sinyalleri de elektromanyetik dalgalardır. Elektromanyetik dalgaların bir özelliği ise geçemediği yüzeyde ısı enerjisine dönüşür. Mesela siz güneşlendiğiniz zaman deriniz yanıyor değil mi? Vücudumuzdan geçemediği için güneş ışığı derimizde ısı enerjisine dönüşüp, biz de buna bronzlaşma diyoruz. Aynı şeyi cep telefonları için de söyleyebiliriz. Eğer cep telefonlarıyla uzun konuşuyor veya konuştuysanız farketmişsinizdir. Telefonunuz ve kulağınız anormal bir şekilde ısınır. İşte ben bu durumu biraz mikrodalga fırın mantığına benzetiyorum. Sanki kendimizi ısıtıyormuşuz gibi.. :)

** Elektromanyetik alanın cihazlara da etkisi vardır. Mesela radyonuz çekmez, televizyon yayınlarında özellikle dijital olanlarda etkileşim yapıp, yine herkesin duymaya alışkın olduğu "Gürültü"ler oluşur. Ben bitirme tezimde "Jammer" denen frekans bozucu cihaz yapacaktım ama imkanlar el vermedi yapamadım. Mesela uzaktan kumandalı mayınların patlamasını engelleyen bu cihazlar, güçlü elektromanyetik dalgalar üreterek o alıcıya gelen sinyalleri bastıran bir elektromanyetik alan oluşturduğu için patlama olmuyor.

Saymakla bitmez gerçekten zararları, yararları.. Ama bizim bir hocamızın da dediği gibi, "Elektromanyetik'te geri kalmış bir ülke hiçbir zaman gelişemez..". Sonuna kadar katılıyorum.

Daha ayrıntılı konuşmak isterseniz, pm atınız. Temasa geçelim. Elimden geldiği kadar size yardımcı olurum. Benim en sevdiğim dallardan bir tanesidir.. ;)

Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

Arkadaşlar herkese merhaba.
Yapmam gereken bir ödevim var. Ama bir türlü bulamadım. Bigisi olan veya elinde kaynak olan varsa ve yardımcı olursa çok memnun olacağım.
Böyle bir site kurduları için ilgililere ve yardımcı olanlar çok teşekkürler.
loss tangent (kayıp tanjant) nedir? Elektromanyetikteki Önemi nedir?

Arkadaşlar herkese merhaba.
Yapmam gereken bir ödevim var. Ama bir türlü bulamadım. Bigisi olan veya elinde kaynak olan varsa ve yardımcı olursa çok memnun olacağım.
Böyle bir site kurduları için ilgililere ve yardımcı olanlar çok teşekkürler.
loss tangent (kayıp tanjant) nedir? Elektromanyetikteki Önemi nedir?

Şu iki dokümanda değişik şekilde işlenmiş kayıp tanjant.

Ekli dosyalar

• Mikrodalga Frekanslarda Doğu Ladini Odununun Dielektrik Davranışı.pdf
    237.5 KB · Görüntüleme: 115
  • İzotropik Olmayan İyonosferik Plazmadaki Dielektrik Kayıplar.pdf
    440.2 KB · Görüntüleme: 101
arkadaşlar "haarp projesini" inceleyin elektromanyetik alanların nelere kadir oldugunu göreceksiniz.
pek bişi bulamayabilirsiniz ama buldugunuzu iyi okuyun.

arkadaşlar "haarp projesini" inceleyin elektromanyetik alanların nelere kadir oldugunu göreceksiniz.
pek bişi bulamayabilirsiniz ama buldugunuzu iyi okuyun.

ben kitabını okudum ve işin içinden yine dahi tesla çıktı :)

tebrik ederim siz baya şanslıymışın:) ama çok şanssız insan olduguna inanıyorum:confused:

Elektro manyetik alanlanlar teorisi hakkında dökümanlara ihtiyacım var lütfen yardım...

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri