Elektro saz devresi lazım

uğraşma al bi tane gitar anfisi sök içini çek fotokopisini düzenle programla bas pcb yi salla gitsin yada en kolay yolu moss elektronikten buradaki devre zaten onların projesi ben çok aradım en sonun sipariş verdim kapıya geldi 400 tl cik sen üle yap sayın arkadaşım

lol :D salih burdadamı karşıma çıktın lesli devresi yerine daha iyimir önerivarsa onu söle o çok ses yappıyor ötüyorrr

değerli arkadaşım bahsettiğin devre bir preanflidir.güzel bir preanfli işini fazlsıyla görür. ayrıca efekt bizim tabirle lessli devresi bulunur...elektro sazla ilgili başka sorunların olursa yazarsan yardımcı olurum

Selam arkadasım bende hem manyetikli hemde eşik altılı bir elektro saz var sazcım bağlantısını yapamamış bana potlarla siwich lere nasıl bağlanır açık bir çizimle yardımcı olursan sevinirim.

sazın üstündeki malzemeler:

dimarzio dp102 2 adet fıshman eşik altı bağlı birde 3 adet 500 k lık ses pot u ve 5 tane anahtar swich var ben bu sazın bağlantılarını sağlam olarak nasıl yapabilirim sizde varsa bana gönderebilirmisiniz. saygılar sevgiler...

NOT: Manyetik bağlantılarının kablolarınında rengini belirtip bağlantıları çizelge olarak yapabilirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Selam arkadasım bende hem manyetikli hemde eşik altılı bir elektro saz var sazcım bağlantısını yapamamış bana potlarla siwich lere nasıl bağlanır açık bir çizimle yardımcı olursan sevinirim.

sazın üstündeki malzemeler:

dimarzio dp102 2 adet fıshman eşik altı bağlı birde 3 adet 500 k lık ses pot u ve 5 tane anahtar swich var ben bu sazın bağlantılarını sağlam olarak nasıl yapabilirim sizde varsa bana gönderebilirmisiniz. saygılar sevgiler...

NOT: Manyetik bağlantılarının kablolarınında rengini belirtip bağlantıları çizelge olarak yapabilirseniz sevinirim.

Merhaba,

Siz anladığım kadarıyla, bağlamanın üzerindeki kablolama ve bağlantılardan bahsediyorsunuz; bu konuda devre derseniz kafalar karışır. Devre olanlara preampli li kontrol denir. Devreli olan kısmı es geçip size sadece bağlantı konusunda bilgi vereceğim. Devreli olan kısımlar için, bu işin ustası olan bağlama yapımcılarından destek almanızı tavsiye ederim.

Öncelikle eşik altı ile dimarzio manyetikleri bir arada çalıştırmayı unutuyoruz. Yani, ikisini de aynı çıkıştan vermek mümkün değil. Mekanik bir anahtarlama ile mümkün ama, ses farkları çok fazla olacağından 2 ayrı çıkışta yapacaksın; bu değişmez kuralın olacak. Eğer ikisini de aynı anda tek çıkıştan verirsen, çok yersiz dip sesler ve piezo (fishman) den gelen çatlak ve tiz sesler ile uğraşmak zorunda kalacaksın, yada bu iş için yapılmış gitar bağlantılarından faydalanacaksın.

Kısaca: fishman ile Dp102 (x2n) aynı anda çalışamaz (çalışır ama profosyonel biri olarak tavsiye etmem).

5 li switch in model yada fotosunu görmeden sana hiç bir faydası dokunmaz kimsenin, foto verirsen hangi ucunun ne olduğunu söyleyebilirim sana. Bu arada 5li mi, yoksa 5 adet ayrı ayrı ikili switch mi?

Dimarzioları da şu şekilde bağlayacaksın:

Kırmızı: potansa ( birden fazla manyetik var ise switch e)

Siyah+beyaz: birbirine bağla ama başka yere bağlama.

Yeşil + çıplak kablo: potansın dışına.

Bu tarif, elindeki manyetiğin gitar için standart seri bağlantı şeklidir. Seri bağlantı dışındakiler dip ses yapacaktır.

Şimdi, potansları da şu şekilde kullanacaksın tahminimce: 2 ses-1 ton

Genellikle 1 ton 1 ses yeterlidir, kimse de daha fazlasını kullanmaz. Pasif manyetiklerde (bkz: dp102- namı diğer x2n buna örnektir) 1 t 1 s yeterlidir.

Buradan sonrasını switchleri görmeden tarifi çok zor.

Bu tip bağlantılar otomobil elektriği gibidir, eksi ucu şaseye verirsin ve sadece canlı ucu min. dip ses yapacak şekilde dallandırıp bağlayabilirsin.

Bu arada şu şema işine yarayabilir.

F65E90BA6C0D2CC2B00E5AC9CD1875BA.jpg

Diyot yazan yeri yanlış yazmışlar, oraya 0.22 mfd yada 0.47 mfd kutupsuz kapasitör takacaksın.

0.22 sesi biraz boğar (yarım boğar), 0.47 ise tam boğar (daha geniş bir aralıkta sesleri boğuklaştırırsın).

Bu arada müzik aletleri ile ilgili her türlü soru ve sorunlarınızı sorabilirsiniz arkadaşlar.

Merhaba, Ben zaman ve yaş itibarı ile sitelerde gezinti yapamıyorum. 35 seneyi aşkın bir süredir elektronik mesleğim ile uğraşmaktayım. Zaman buldukça Phaser(leslie), Octave vb effect chazları yapmaktayım.Yardımcı olabilmek için size manyetik bağlantı şeması gönderiyorum piyasanın kullandığı bağlantı düzenidir.

Ekli dosyalar

• Çift volum.rar
    162.4 KB · Görüntüleme: 452
  • Tek volum.rar
    151.6 KB · Görüntüleme: 305
Merhaba, Ben zaman ve yaş itibarı ile sitelerde gezinti yapamıyorum. 35 seneyi aşkın bir süredir elektronik mesleğim ile uğraşmaktayım. Zaman buldukça Phaser(leslie), Octave vb effect chazları yapmaktayım.Yardımcı olabilmek için size manyetik bağlantı şeması gönderiyorum piyasanın kullandığı bağlantı düzenidir.
hocam iyi günler bana lesli devresi lazım yardımcı olursanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri