Elektro Mıknatıs Hesapları

Arkadaşlar merhaba tüm detaylarıyla elektro mıknatıs hesaplamalarına ihtiyacım var. Yapacağım elektro mıknatısta elimdeki tek bilgi yerden kaldırılması gereken ağırlık... Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim......

Arif Emre OMURCA

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
merhaba,

benimde elektro mıknatıs hakkında bilgiye ihtiyacım var
şu anda tel çivi veya vb. mamul üzerine sarılan tel ile yaptım ama
kablo çok ısınıyor anladığım kadarıyla sarım az

diğer bir konu ise adaptör kısa devre oluyor bunun adaptöre zararı nedir veya nasıl bir devre kullanmam lazım bir vidayı sıkı sıkı tutacak kadar kuvvete ihtiyacım var

vaktinizi ve bilginizi harcayarak yardımcı olmaya çalışanlara teşekkürler sağolun

en iyi nüve trafolarda kullanılan nüvedir, bunu temin edemesseniz demir yoğunluklu malzemeyle idare edersiniz, diğer malzemeler göreceli olarak hem ısı yapar hemde manyetik alanı iyi iletmez
Nüvenin şeklide önemlidir, detay vermediğiniz için bunuda boyu ve eni birbirine yakın olarak alalım,kullandığınız (Şebeke AC-50hz sinus tahminen) hertzde sarımın sayısı ve akım artarsa indüksiyon artar,induksiyonuna göre belli değerde akım geçer, kullandığınız tel bu akım değerine göre kalınsa daha fazla akımı daha az induksiyon alarak boşa harcarsınız ve ayrıca elektro mıknatıs ısınır, aynı şekilde sarım az ise daha az henri elde edeceğiniz için fazla akım akar
bu sarılmış olan bobine ayrıca dıştan mesela demir saç ile çevrelerseniz (kutuplar açık kalacak) manyetik akıyı yoğunlaştırmış olursunuz.
yaptığınız bu elektromıknatısın çekme gücü çekilen malzemeyle de ilgilidir, nüvede olduğu gibi demir yoğunluklu malzemeler daha güçlü çekilir..
Basit olarak dikkat etmeniz gereken hususlar bunlar.

Tam olarak ne yapmak istediğinizi anlatırsanız hesaplama konusunda yardımcı olabilirim.Elektro magnet imalatlarım var 100kg 20000kg kadar.

bende elektro mıknatıslara vereceğim akımı kontrol ederek, kuracagım bi hareket mekanizmasıyla demir gibi magnetik malzemeler üzerinde gidebilecek bir böcek robot yapmayı düşünüyorum, üniversite öğrencisiyim bu yaz bununla uğraşıcam, eğer yapılacak gibiyse. hazır mıknatıs bulabilirmiyim ? ya da kendim mi sarmalıyım. dc 5 volt yada 9 volt kullanacagım

220 VDC olarak yapmayı düşündüğüm bir elektromıknatıs var. fakat aynı işi bir başkası 1.4 kg tel ile hallederken ben ancak 5 kg ile hallediyorum. nüve malzemesi larak ne seçmem gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim.

220 VDC olarak yapmayı düşündüğüm bir elektromıknatıs var. fakat aynı işi bir başkası 1.4 kg tel ile hallederken ben ancak 5 kg ile hallediyorum. nüve malzemesi larak ne seçmem gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın arko54 220V dc olarak elektromıknatıs yapacaksanız 0.45mm çapında emaye bobin telinden 165ohm olacak şekilde 3000 sipir 160mm st37 demir malzeme üzerine sardığınızda 1000kg çekme kuvvetinde olacaktır nüve yuvarlak E tipi şeklinde olacak.Kullanılan tel miktarı 2.4kg

Son düzenleme:
Bu forum gercek bır forum. Cok muazzam bır sekılde problemlere yanıt verılıyor.
Benım bır sorum olcaktı bu elektro mıknatıs hakkında.
Soru su.
500 gr lık cekım gucune sahıp bır elektro mıknatıs yapmak ıstıyorum. En dusuk kullanabılecegım volt mıktarı ne olur.
Veya bır mıknatısı 500 gr gucle cekebılecek aynı zamanda kutuplarını degıstırebılecek yanı 500 gr cekme ve ıtme gucune sahıp bır elektro mıknatıs bunu en dusuk kac voltta halledebılırım. Kapı zıllerındekı elektro mıknatıs denedım fakat cok zayıf gelıyor. Ne yapmam lazım. Sarım sayısı telın kalınlıgı cekıcegı amper mıktarı bılgılendırırsenız sevınırım

merhaba bende bir elektromıknatıs yapmak istiyorum 12v 36v civarında olabilir kullanacagım tel kesiti sarım sayısı ve nüve hakkında gerekli hesapları benim için yaparmısınız rica etsem. çelik-cpu dikkatine

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri