Elektro Mıknatıs Hesapları

Arkadaşlar merhaba. Sabit magnet yapabilmem için dc 300v 30a bi güç vermem gerekli karışımı yapacağım alaşımlı malzemeye. Yapacağım elektro mıknatıs dc 300v 30a çekecek. Kablo kesiti kaç mm olmalı. Bobini saracağım nüve demir küp 50x50x50 mm. Nüveyi büyültmek gerekiyorsa büyültürüz sıkıntı değil 300v30a için küçükmü kalır onuda bilmiyorum. Bana yardım edermisiniz bu konuda. 1000v 50a köprü diyot ve 6 adet 6800uf 450v kondansatörü parelel bağladım geriye ektromıknatıs kaldı.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
300 volt 30 amper 9000 vat yani 9 kilovat eder nereden bulmayı düşünüyorsunuz. 3 faz sisteminiz vardır inşallah.

Monofaze olmazmı, kablolarmı erir. Ayrıca 3 faz var. Ama 3 fazı dc ye nasıl çevircez varmı hazır köprü diyot veya tek tek diyotla nasıl çevirriz ben arastırdım ama bulamadım cevap. Dcye çevirdikten sonra 3 adet dc mi olcak elimizde-)

Şebeke gerilimi 1 fazda 220 volt size 300 volt gerektiğine göre direk şebekeyi kullanamazsınız. 3 fazda gerilimi düşürmeniz gerekecek fazlar arası 380 volt. 300 volt ısrarı neden 380 olmazmı.

Şebeke gerilimi 1 fazda 220 volt size 300 volt gerektiğine göre direk şebekeyi kullanamazsınız. 3 fazda gerilimi düşürmeniz gerekecek fazlar arası 380 volt. 300 volt ısrarı neden 380 olmazmı.
Voltmetre 300 ü ampermetre 30u gösteriyor mıknatıs yapan adam tuşa basınca. İyide sebeke elektriği doğrulttuğumuz zaman 220yi 310v olmuyomu? Ben öyle biliyorum bu zamana kadar

Tamam anladım. Ne yapıp edip o voltaj ve akımı vermeliyim. Ama magnetin hesabı nasıl olur? 300v 30a yük çeken bi elektromıknatıs nasıl bi nüveye kaç sipir sarılır?

9 kvat güç sizin için yeterli ise 3 fazı köprü diyot ile dc yapın. Sürekli 30 ampere dayanacak köprü ya alacaksınız ya da yapacaksınız piyasadaki 35 amperlikler yetmez. 6 diyotlu köprü olacak 3 faz tam dalga köprü kullanacaksınız. Bilen birine hesaplarını yaptırın şu anda aklımda yok dc çıkış gerilimine göre iletken direncini hesaplayın. Bu dirence göre iletken boyunu tespit edin sonrada bu iletkenin sığacağı nüveyi kullanın. Uzmanı değilim teorik olarak ben bu yolu takip ederdim.

1200v 50a bi köprü diyot yeterli sanırım. Tamam çok teşekkür ederim yardımın için

Bobinlerde enerji verme ve kesme anlarında çok yüksek gerilimler oluşuyor dikkatli olun. Diyotunuzun 1200 volt olmasına güvenmeyin önlem alın diyotlar ucuz değil. İnşallah başarırsınız kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri