Elektro Mıknatıs Hesapları

Emre bey mıknatıs bobinlerinin ısınması yanlış seçilen iletken kesitidir.
önce J=I/S
J=Akım yoğunluğu
I=Amper
S=Kesit mm2
bobinlerde J=6A/mm2 Alınması ısınma sorunun ortadan kaldıracaktır.
Örnek:6A akım çekecek bobin 1mm2 iletkenden sarılmalıdır.
J=6/1=6
Bobinin çekme kuvveti bobinin sipir sayısı ve bobinden geçecek akımla Doğru orantılı olarak artacaktır.
AT=amper*tur birim tesla
Birde dikkat edilmesi gereken nokta nüve olarak yumuşak demir,font yada st37 demir kullanılabilir.
Bobin enerjisi kesildiğinde mıknatıslığın hemen kaybolması için.

J=6A sabit bir sayımı. Mesela 3 wattlık 12 volt ile çalışan bir minik elektromıknatıs yaptığımızda mıknatısın amperi 0.25 oluyor. Bu durumda J=amper/kesit formülünden 6=0.25/kesit oda 24 mm2 gibi saçma bir şey oldu.

Bu hesaplardan pek anlamadım.

Dc 12 V ile çalışan 3 wattlık 20 mm çapında 15 mm yüksekliğinde silindirik bir mıknatıs var elimde. Katalog bilgisi 2,5 kilo kaldırabilir diyor. Bunun aynısından yapacağım ama nüvesi farklı olacak. İp makaraları gibi olacak. Sargı kısmını kaçlık telle kaç spir yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
6 sayısı 6A örnekten geliyor 12v/3w=4A tel kesiti 1,5mm kabul edersek J=4/1,5=2,666 2mm kabul edersek J=4/2=2 elde ederiz ama ne anlama geliyor, ve de linkteki ürünün tesla karşılığı nedir bilmek gerek. 2,5kg kaldıran başka elektromıknatısın verdiği tesla gücünü akıllı telle ölçebilir ve bize referans olur. O zaman AT=amper*tur birim tesla formulün yerine bilinenleri koyabilir bilinmeyeni yani tur sayısını buluruz.

https://tr.aliexpress.com/item/Dc-e...5KG-Tiny-electromagnet-DC24V/32540573566.html

6 sayısı 6A örnekten geliyor 12v/3w=4A tel kesiti 1,5mm kabul edersek J=4/1,5=2,666 2mm kabul edersek J=4/2=2 elde ederiz ama ne anlama geliyor, ve de linkteki ürünün tesla karşılığı nedir bilmek gerek. 2,5kg kaldıran başka elektromıknatısın verdiği tesla gücünü akıllı telle ölçebilir ve bize referans olur. O zaman AT=amper*tur birim tesla formulün yerine bilinenleri koyabilir bilinmeyeni yani tur sayısını buluruz.

https://tr.aliexpress.com/item/Dc-e...5KG-Tiny-electromagnet-DC24V/32540573566.html
Bendeki mıknatısta eklediğin linkteki mıknatıs abi.

Bu arada neden 12v/3w diyoruz ? 3w/12=0.25 şeklinde bulunmaz mı amper ?

Haklısın kafam karışık bu ara ...

O zaman J değerini 0.25 tutmak için 1 mm2 olan tel kullanmak gerekiyor sanırsam.

Birde bir abi şöyle bir öneride bulundu.

Mıknatısı kırıp bobinin 2 ucundan ohm değerini ölç. Daha sonra aynı çaptaki telden 1 metrenin ohm değerini ölç. 2 Ohm değerini kıyaslanarak sarman gereken metreyi bulabilirsin dedi

Şimdi P=IxU dan ==> P=I2 xR oluyormuş
1f642.png
:)
P= watt cinsinden güç
I= amper
R=ohm cinsinden drenç değeri.

Elimdeki 12V 3 watt elektromıknatıstan yola çıktım.
3W/12V=0,25 amper ediyor

12=(0.25)2 xR ==> R= 48 ohm

Linkteki tabloya görede 0.1 mm telin 1 metresinin drencini 2.33 aldım. Minimum, nominal, makisumum ohm değerinden maksimum olanı kullandım ben.

48/2.33=20.6 metre çıkıyor. Bu gidiş yolu doğrumudur ?

http://www.bemkawire.com.tr/tr/home/content/251

Çok faydalı pratik bilgiler ,özellikle CELIK_CPU nik li arkadaşa çok teşekkürler. Fakat anlayamadığım bir şey oldu . sayın Celik verdiğiniz formülde J = I / S = 6 olarak hesaplamışsınız Halbuki 200VDC için verdiğiniz örnek hesaplamada I = 2200 / 165 = 1.3333 A oluyor bu da J = 1.333/ 0.45 = 2.9 gibi bir sayıyı veriyor .6 mı yoksa 2.9 mu ? Bunların hangisini almamız gerekiyor .

Son düzenleme:
Akım yoğunluğu sarımın soğuma şekline göre değişir. İletkenden akım geçtiğinde iç direnci ile orantılı bir güç harcanır bu da ısıya dönüşür. Bu direnci düşürdüğünüzde kayıp güç azalacağından ısınma azalır. Tel kesitini ölçülerinize göre arttırabilirsiniz. 6 A tamamen kapalı bobinler için güvenli olsun diye seçilir 2,5 A bile seçilebilir trafolarda olduğu gibi. Çalışma süresi kısa ve soğuma zamanı var ise daha da düşük alınabilir. Bazı sınırlamalar nedeni ile mecburen bir noktaya gelirsiniz. Manyetik güç akım ve sarım sayısı ile artar. Örneğin gerilim sınırınız 220 volt akım sınırınız 40 amper burada 8800 vattan daha yüksek kullanamayacaksınız demektir. 3 fazda sınırınız 26 400 vat olur. 220 volt kullanacaksanız istediğiniz güce göre tel kesitini ve sarım sayısını ayarlayarak ulaşırsınız. Veriminiz nüve kalitesine göre değişecektir.

Çok faydalı pratik bilgiler ,özellikle CELIK_CPU nik li arkadaşa çok teşekkürler. Fakat anlayamadığım bir şey oldu . sayın Celik verdiğiniz formülde J = I / S = 6 olarak hesaplamışsınız Halbuki 200VDC için verdiğiniz örnek hesaplamada I = 2200 / 165 = 1.3333 A oluyor bu da J = 1.333/ 0.45 = 2.9 gibi bir sayıyı veriyor .6 mı yoksa 2.9 mu ? Bunların hangisini almamız gerekiyor .
J: Akım yoğunluğudur dc bobinlerde bu değer 2 olarak alınır. Trafo sarımlarında 4 alınır.
Akım/kesit=J
2=10/5
J=2A/mm2
I=10A
S=5mm2

Her iki cevap için de çok teşekkürler . Elektronik başka şey uygulama ve tecrübe başka şey .
Bu arada ben de okuduğum bir bilgiyi de paylaşmak isterim ,tabii sizler gibi profosyonel değilim ben sadece amatör bir elektronikçi, aslında mak. mühendisiyim .Elektronik benim için vaz geçilmez bir tutku merak eden arkadaşlar olursa Youtube da " selim dumlu " olarak aratıp benim hobi olarak yapmaya çalıştığım mıknatıs ve bobinlerle ilgili pek çok videoyu izleyebilirler. Orada da devamlı söyledim " ben elektronik eğitimi almadım".Sadece bir amatörüm. Evet okuduğum bazı kaynaklardan edindiğim bazı bilgiler ( yanlışsa düzeltin lütfen) 1- Elektromıknatısın ideal olçüleri 2R = L ( R bobin çapı L bobin boyu ) 2- Kullanılanılacak tel Liz teli denen bir tel olursa manyetik alana maruz kalan yüzey artacağından aynı ağırlıktaki tekdamar bobine göre daha fazla verim alınması. Tabi ki elektromıknatıs ve trafoların hassas hesapları var ,bunları ben de biliyorum ancak hem benim için hem de beni takip eden pek çok öğrenci için pratik yöntemleri bilmemiz gerekiyor. Mesela ben bir toplayıcı bobin sarmak istiyorum ( yani manyetik alanda elektrik üretecek) bu bobinin boyu 4 cm çapı 2 cm .2cm çaplı yüzeyinden devamlı bir mıknatıs geçip bobini indükliyor .(mıknatıs dönme hızı sabit ) Teli çok kalın sararsam tur sayısı düşer Amper yükselir voltaj düşer . Aksini yapar da çok ince sararsam iç direnç yükselir amper düşer gerilim artar sarım sayısı artar . Burada mutlaka ideal bir orta değer vardır (mppt dedikleri yöntem ) Bu işle uğraşan arkadaşlar tecrübeyle bunu yaklaşık olarak bilirler. Bilimsel olarak burada bir çan eğrisi,grafik çizmek durumundayız yani 10-15 adet farklı tel kesiti ile bobinden aldığımız volt amper değerlerinden güç hesaplayıp , bir grafiğe aktarıp ideal kesit ve sarım adedini grafikten görmek gerekiyor.İşte sizlerden istediğimiz ,bizi bu zahmetten kurtaracak altın kurallar varmıdır ? Eğer varsa ve biliyorsanız lütfen bizle paylaşın .Şimdiden hepinize teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri