Elektro Mıknatıs Hesapları

celik_cpu elektromıknatıslar kontrol edilirken nelere dikkat etmek gerekir benim şuanda çalıştığım cüruf ayırma şantiyesinde bulunan magnet panosunda bobine giden hatta 50 a buşon sigorta takılıydı bu kısa devre sonucu atınca ben yerine 63 a buşon sigorta taktım bu sorun yaratırmı magnet panosunda ölçüm yapılırken nelere dikkat etmek gerekir magnet alanında yeniyim arıza tespit konsunda cok zayıf kalıyorum bu konuda sizden yardım almak istiyorum saygılarımla
Magnet bobinin gücüne göre sigorta seçimini yapmalısın P=U*I örnek 2500w gücünde 110v magnet bobinin var I=P/U I=2500/110=22,72A bulunur 32 A sigorta kullanmalısın.
63A sigorta takman sorun yaratmaz magnetlerde gerilim ölçerken önce magnet enerjilendirilir ondan sonra ölçü aleti ile gerilim ölçülür. Ölçüm anında magnetin enerjisi kesilip verilmez bunu yaparsan ölçü aletin arızalanır.Akım ölçümünde pens ampermetreyi magnete yaklaştırma yanlış değer okursun ölçü aletin bozulur.uzaktan ölçüm yap.Magnet
arızalarında önce bobin direnci ölçülür sonra gövdeye şase varmı ona bakılır verdiğim örnekteki magnet R=U/I=110/22,72=4.84 ohm ölçmen gerekli bu değer magnetin sıcak yada soğuk olması ile bir miktar farklı olabilir.değer olması gerekenden düşük çıkıyorsa magnet bobininde sipirler arası kısa devre olmuş demektir magnet ısınmaya başlar ve yanar.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba.
Benim arasturdigim konu asansor fren bobini sarim hesabi kesit guc yani hersey tesekurler.

Magnet bobinin gücüne göre sigorta seçimini yapmalısın P=U*I örnek 2500w gücünde 110v magnet bobinin var I=P/U I=2500/110=22,72A bulunur 32 A sigorta kullanmalısın.
63A sigorta takman sorun yaratmaz magnetlerde gerilim ölçerken önce magnet enerjilendirilir ondan sonra ölçü aleti ile gerilim ölçülür. Ölçüm anında magnetin enerjisi kesilip verilmez bunu yaparsan ölçü aletin arızalanır.Akım ölçümünde pens ampermetreyi magnete yaklaştırma yanlış değer okursun ölçü aletin bozulur.uzaktan ölçüm yap.Magnet
arızalarında önce bobin direnci ölçülür sonra gövdeye şase varmı ona bakılır verdiğim örnekteki magnet R=U/I=110/22,72=4.84 ohm ölçmen gerekli bu değer magnetin sıcak yada soğuk olması ile bir miktar farklı olabilir.değer olması gerekenden düşük çıkıyorsa magnet bobininde sipirler arası kısa devre olmuş demektir magnet ısınmaya başlar ve yanar.
Sayın CPU ;
Asansör feren bobin hesaplamalarıyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?

Asansör motor gücü ve devri nedir.
Sayın Çelik
Yanlış anlama olmasın,çok iyi bildiğiniz üzere makine motor kısmında motorla redüktörün birleştiği kısımda fren sistemi oluyor,bu yüzden motor gücü ve devriyle mi alakalı oluyor yoksa mekanik gücümü bulmamız gerekli,teşekkürler.

Ahmet ustam bu işi biliyosun vesselam.Yüreğine sağlık

Sayın çelik hesaplamalar için gerekli formülleri paylaşmAnız mümkün mü acaba?

bende en verımlı manyetık mıklatıs yapmak ıstıyorum suanda elımızde var kullanıyoruz ama pek saglıklı degıl bende saglıklı duzgun calısan bır tane yapmak ıstıyorum 10x100x50 mm capında bır nuve etrafına sarıyorum sıpır sayısı degılde 275 gram olarak yapıyorum 0.25mm capında tel ile sarıyoruz ve 110v dc gerılım vermekteyız 4 adet 275 gramlık bobın guruplarını serı baglıyoruz ve bır adet manyetık tabla yapıyoruz daha verımlı ola bılmesı ıcın ne yapmalıyımm

sarım seklım ve sargılarımın durus biçimleri

Ekli dosyalar

• 20150720_162131.jpg
    20150720_162131.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 112
  • 20150720_162255.jpg
    20150720_162255.jpg
    788.8 KB · Görüntüleme: 79
  • 20150720_162304.jpg
    20150720_162304.jpg
    775.9 KB · Görüntüleme: 69

Forum istatistikleri