Elektrikten ısı üretimi

fatatug

Üye
Değişken voltajlı elektrikten ısı üretimi nasıl yapılır?
12v-48v aralığında değişken voltajda

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ben bu soruyu on defa okudum. Hala ne demek istediğini anlamaya çalışıyorum :)
Acaba diyorum elinde sabit akım driver var. Voltaj 12 ile 48 volt arasında değişiyor mu?
Yani işin doğrusu ben anlamadım.

Ben bu soruyu on defa okudum. Hala ne demek istediğini anlamaya çalışıyorum :)
Acaba diyorum elinde sabit akım driver var. Voltaj 12 ile 48 volt arasında değişiyor mu?
Yani işin doğrusu ben anlamadım.
Soruyu soran sonuca odaklandığından olayı tarifi eksik oluyor. Ben de sayın @kesmez gibi panel çıkışı diye düşündüm, lakin panel de normalde o aralıkta gerilim üretmez.

Cevap olarak en düşük gerilim olan dc12v'a sabitlenerek uygun ısıtıcı ile sonuca ulaşılmaya çalışılır. Yani araya dc-dc regülatör ile sonuç alınabilir. Ya da led sürücülerde olduğu gibi akım sabitlemeli bir sürücü ile doğrudan kullanmak mümkün olabilir.

12 - 48 V arası değişen, sanırım elektrikli bisitlet arka tekerleği ve ısınma.
Bisikleti çevirdikçe ısınmak mı istenilen?
Yada rüzgar türbini ile elektrikli bisiklet motoru dönecek ve ısınma.

Yanlış hatırlamıyor isem 48 voltluk bir rezistans 12 volt ile de yeterli akım gelirse zarar görmeden çalışıyordu. Ama 12 V bir rezistans 48 V ile kopuyordu. Gerçi 48 V üreten bir üreteç 12 V de akım üretmiyordur.

Rezistanslarda 12 v lik bir rezistans 6 V yeterli akımla çalışmaz mı?

Rüzgar turbinine direkt rezistans takılırsa dönmez.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri