Elektrikte ulusal politika nasıl olmalıdır?

mahmut34

Üye
bence şöyle olmalıdır,elektrik üretimi ve tüketimi anayasayla güvence altına alınmış
doğal bir hak olarak,kapitalist oyunlara alet edilmemiş,üretimi dağıtımı ucuz oyunlarla masraflı hale getirilmiş bir konu olmaktan çıkarılıp,tek masrafının malzeme ve işçilik olduğu
milli bir organizasyon olması lazım.ama günümüz gözü dönmüş bakış açısı malesef elektrik faturalarını ikiye katlamakla meşgul,haliyle yakalanmadan kaçak isteristemez makbul hale geliyor,trafo patlarsa patlasın nasılsa borsa oyunlarıyla manüplasyonla
onbin trafo bedeli acımasızca iç ediliyor.siyasi bir tercih olarak bu günlerde kaçağı bir kez daha düşünün derim.

Hiçbir mazeret elektriği kaçak olarak kullanmayı meşrulaştırmaz.Ne demek 'siyasi bir tercih olarak bu günlerde kaçağı bir daha düşünün', yanlış anlıyorsam düzeltin.Elektriğin özelleştirilme adı altında peşkeş çekilmesine bende karşıyım ama özel sektöründe bu alanda olması gerekir ki devletin yetişemediği alanlarda ticari bir müessese olarak hem kendileri hemde devlete (vergi kdv,istihdam alt yapı vs )kazandırmalı.Elektriğin faturasına ödediğimiz paranın çok daha fazlasını her ay cep telefonu, internet, özel tv şirketlerine, keyfi (sigara alkol vs.) ödüyoruz.Elektrik faturası ile bir ay gece aydınlatmaları, çamaşır,bulaşık makinaları ,fırınlar,ütüler bize hizmet eder işimizi görürüz.Faturayı düşük tutacak uygulamaları burada tekrar yazmayacağım meşru yolları var onları araştırmayız, tasarruf etmeyiz sonrada......Arkadaşlar boğazımızdan geçen her tırtıklı haram kuruş çoluk çocuğumuzada sirayet eder.Milli bir ihanettir 72 milyonun hakkını üzerimize almaktır.Yanlışların üzerine gidelim eleştirelim hakkımızı arayalım ama meşru yoldan.....

hepimiz biliyoruzki alternatif akım üretildiği an tüketilmesi gereken bir enerji türüdür
depolanamaz.param olmadığı için aydınlatma ve ısıtma hakkından mahrum kalamam.bu hatlar bu tesisler insan için.
yaklaşım biçimi ahlaken ilk başta yadırgayıcı geliyor ama temel haklar bazında öyle değil.
bir insan hakkı olarak belirli miktar enerji bedava olmalıdır.üretilen enerjinin tümü mahalelerde ve evlerde kullanılmıyor.
sanayi üretimi için kullanılıyor.pastanın büyük dilimi üretime ait.insanlık farklı bir yolda ilerleseydi bu gün enerji sorunuda kıtlık sorunuda olmazdı.gerçeği görmek lazım sorun vahşi kapitalizimde,arsızca ve saygısızca insanlığa saldıran insanlığı hegamonyasına almaya çalışan zihniyette.

Başlık güzel... Ama mesaj polemik yaratmak için yazılmış gibi...

Hırsızlığın her türlüsü, (her dinde)günah ve (her toplumda)ayıptır, kötüdür...

Hele çalınan şey, kamuya (yani henüz doğmamış bebeklere bile) ait olan bir varlıksa... Vay çalanın haline...

Ben kaçak elektrik kullanımına karşıyım ! Çalana da hakkımı helal etmem !!!

Kominizm, kapitilaizim, liberalizim, faşizm, feodalizm gibi gibi biçimlerin hepsi
güçlünün yanındadır... Çünkü düzeni güçlüler kurar... Onlarda kendi aleyhine olan bir düzen istemez elbette...

Mahmut bey yaklaşımınız bana göre çok yanlış satır aralarında söylemek istemiyorum ama marksizm,komunizm ve anarşi kokusu alıyorum.O zaman paranız olmadığı için hiçbirşeyden mahrum kalmamak adına canınızın istediğini elde etmeye çalışın oh ne ala ......Sitemizin sayın yöneticileri mesajları lütfen daha dikkatli siz kontrol edin ki biz de böyle sakat düşüncelerle vakit kaybetmeyelim uğraşmayalım.....

Mahmut bey yaklaşımınız bana göre çok yanlış satır aralarında söylemek istemiyorum ama marksizm,komunizm ve anarşi kokusu alıyorum.O zaman paranız olmadığı için hiçbirşeyden mahrum kalmamak adına canınızın istediğini elde etmeye çalışın oh ne ala ......Sitemizin sayın yöneticileri mesajları lütfen daha dikkatli siz kontrol edin ki biz de böyle sakat düşüncelerle vakit kaybetmeyelim uğraşmayalım.....

Size katılmıyorum marksizm komunizm i anladımda anarşi ne alaka arkadaş düşüncesini belirtmiş katılmadığınız düşünceye saygı duymak zorundasınız ona buna şikayet etmene gerek yok bizler işimize gelmeyen düşünceleri kapatmaktan yok etmekten kaybediyoruz.

Size katılmıyorum marksizm komunizm i anladımda anarşi ne alaka arkadaş düşüncesini belirtmiş katılmadığınız düşünceye saygı duymak zorundasınız ona buna şikayet etmene gerek yok bizler işimize gelmeyen düşünceleri kapatmaktan yok etmekten kaybediyoruz.

Serkan bey ben anarşiden kasıt herkesin kendince haklı görerek kamu düzenini bozacak hareket ve işleri kastettim.Size ters gelen şey bu yanlış olduğunu düşündüğüm paylaşımı site yöneticilerine şikayet etmekse kusura bakmayın ama kime şikayet edeceğim ?BM ,NATO ,UNESCO yoksa karakolamı :) İşime gelmeyen düşünceleri de saygı ile karşılarım eğer saygıyı gerektiriyorsa .Biz kimseyi bizimgibi düşünsün veya tek tip bir topluluk oluşturma derdinde de değiliz.Hoşgörü,müsamaha,anlayıştan bizde elhamdülillah nasibimizi alacağımız kadar almışız.....Benim yazdıklarımı birkezdaha okumanızı rica ederim saygılarımla.....

Ben katılmadığım, böylesi düşüncelere SAYGI duymam... Hatta tahammül de etmem...

"Devlet malını çalın" gibi bir söylem, normal bir fikir veya görüş ifadesi değildir !

Devletin, yani henüz dünyaya gelmemiş olan torunlarımın parasını çalana, iyi niyetle yaklaşamam...

Kimse kendi siyasi düşüncesini bana empoze etmeye kalkamaz !

Elektrik faturalarını, en acımasız halimle eleştiren ben, 1 Kwh elektriği bile çalmayı asla uygun göremem... Çünkü bunun hesabını veremem...

soluduğumuz havayada bir sayaç takalım paramız yoksa nefes almayalım dürüstlük abidesi olarak resmen sizin yaptığınız bu,herşey harcanan enerji miktarıyla alakalı.
ben kullanıyorum 3,5 kw diğeri 50 kw o kaçak ben dürüst doğal olarak bu rahatsız ediyor.
ama soruna tüketilen enerji miktarı değerinde bakarsınız sosyal adaletsizliği görebilirsiniz.

İlk mesajımda dediğim gibi, başlık iyi... Ama ilk mesaj iyi değil...

Şöyle diyebilirdik:
-Yeşilkart verilmiş, kömür yardımı yapılıyor. Ama elektrik parası isteniyor ! Bu insanların ihtiyacı olan enerjiden para talep edilmemelidir!
-Fabrikaların büyük harcamalarından biri elektrikdir. Maliyetleri yükseltmekte, Türk Malı ürünlerin dünyadaki rekabet şansı azalmaktadır. Onlar da bu girdiyi karşılayabilmek için, işçi ücretlerini ve sayılarını minimumda tutarak rekabet şanslarını arttırmaktadır. Bu durum istihdam üzerinde olumsuz etkiler göstermektedir...
-Kaçak elektrik kullanımı, dürst tüketicilerin haklarını gasp etmektedir... Yeterince caydırıcı cezalar ve düzenli kontrollerle buna bir son verilmelidir...
-Enerjinin verimli ve kayıpsız kullanılabilmesi için gerekli yatırımlar hızla yapılmalıdır...

Bunlar başlıkla ilgili aklıma ilk gelenler... Sizler de geliştirebilirsiniz...

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri