Elektrikte faz nötr toprak kavramlarını anlaşılır biçimde açıklarmısınız?

birde bu videoyu izlersen topraklama olayını daha iyi anlayabilirsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kardeşim santrallerde elektrik üretilirken generatörler 3 fazlı alternatif akım şeklinde üretilir. Yani 3 kablo. dikkat edersen dördüncü kablo olan nötr den bahsetmiyorum. Bu direkler vasıtası ile şehrin,bölgenin yada büyük bi alışveriş merkezin trafosuna kadar 3 kablo gider . Trafonun girişi üçgen bağlıdır. Çıkışı ise yıldız bağlıdır. Peki neden çıkışı yıldız bağlı ? Çünkü yıldız noktasından nötr elde edilir. Yani üç fazlı trafonun üç çekirdeğinin birleşiminden nötr elde edilir. Direkler veya yeraltı tünelleri vasıtası ile 3 faz 1 nötr apartmanların girişindeki dağıtım tablosuna kadar gelir. Ama aydınlatma priz devreleri için 3 fazın 1 tanesi (Yani 3 kablodan 1 tanesi) bir de trafonun yıldız noktasından alınan nötr kullanılır. peki niye 3 fazı birden apartmana veya sisteme geliyor dersen , apartmandaki asansörlerin motorları, kalorifer komresör motorları 3 fazlıdır. Motorlar veya başka 3 faz ile çalışan cihazlar için kullanılır. 3 fazlı motorlarda nötr gerekmez neden diye soracak olursan. Motor elektron akış yönünü 3 faz üzerinden tamamlar.yani motor çalışırken uçların 2 si pozitif iken 1 tanesi negatif olur. Tabii bunlar birazda fizik kuralları, uzun uzun anlatmak lazım.

Binada, yük grubunda üç fazlı cihaz var diye yani sadece bu nedenle üç faz besleme yapılmaz. Üç fazlı cihaz olmayan yapılar,asansörsüz apartmanlar var. Fazla değil 4-5 katlı bir apartman için besleme kablosu kesit hesabını yaparsanız tek fazda büyük kesitlerin çıktığını görürsünüz bu hem maaliyet açısından hemde işin tekniği açısından dengesiz yüklenme tek faza yüklenmeye sebebiyet vereceğinden mantıksızdır.

Faz: Elektrik enerjisinin bulunduğu iletken veya yerdir. Yani elektrik yükünde bildiğimiz gibi bir + yük ve birde - yük vardır, faz + yüklü olan kısımdır.

Nötr: Elektrik yükünde - iyon halidir.

Toprak: İşletme akım devresinde gerilim altında bulunmayan iletkenin herhangi bir arıza durumunda iletkende gerilim olup toprağa aktarılmasıdır.

:)

Lamba anahtarını açtığımda duyun her iki ucunda da kontrol kalemi yanıyor, kapattığımda birinde yanıyor diğerinde yanmıyor. Lamba yanmıyor.
Anahtardan, duya kadar kontrol ettim durum aynı. Acaba problem nerededir?

Kardeşim santrallerde elektrik üretilirken generatörler 3 fazlı alternatif akım şeklinde üretilir. Yani 3 kablo. dikkat edersen dördüncü kablo olan nötr den bahsetmiyorum. Bu direkler vasıtası ile şehrin,bölgenin yada büyük bi alışveriş merkezin trafosuna kadar 3 kablo gider . Trafonun girişi üçgen bağlıdır. Çıkışı ise yıldız bağlıdır. Peki neden çıkışı yıldız bağlı ? Çünkü yıldız noktasından nötr elde edilir. Yani üç fazlı trafonun üç çekirdeğinin birleşiminden nötr elde edilir. Direkler veya yeraltı tünelleri vasıtası ile 3 faz 1 nötr apartmanların girişindeki dağıtım tablosuna kadar gelir. Ama aydınlatma priz devreleri için 3 fazın 1 tanesi (Yani 3 kablodan 1 tanesi) bir de trafonun yıldız noktasından alınan nötr kullanılır. peki niye 3 fazı birden apartmana veya sisteme geliyor dersen , apartmandaki asansörlerin motorları, kalorifer komresör motorları 3 fazlıdır. Motorlar veya başka 3 faz ile çalışan cihazlar için kullanılır. 3 fazlı motorlarda nötr gerekmez neden diye soracak olursan. Motor elektron akış yönünü 3 faz üzerinden tamamlar.yani motor çalışırken uçların 2 si pozitif iken 1 tanesi negatif olur. Tabii bunlar birazda fizik kuralları, uzun uzun anlatmak lazım.
3 kablodan biri aydınlatma ve prizlere gidiyor demişsinizpeki 3 Fazlı motorları nasıl çalıştıracağız iki kabloyla ben anlamadım daha öok yeniyim elektrikte

Meskenlere elektrik bağlantısı yapılırken bazan tek faz verilir bazan da üç faz birden o meskene bağlanır. Tek faz verilmişse, evdeki bütün lambalar, prizler vesaire o tek fazdan beslenir. Eğer üç faz verilmişse, evdeki yükler bu üç faza paylaştırılır. Örneğin evde 18 priz varsa, her bir faza 6 priz bağlanarak yük dağılımı yapılır.

Yıllar önce, daha doğalgaz yok iken, memleketteki eve üç fazlı şofben taktırmıştık. Tek yaptıkları şey, dairenin ana elektrik girişinden banyoya 6mm2 kablo çekmek oldu. Yani evde zaten 3 faz giriş vardı, evi sanayi sitesinin yanına taşımak zorunda kalmadık :)

3 kablodan biri aydınlatma ve prizlere gidiyor demişsinizpeki 3 Fazlı motorları nasıl çalıştıracağız iki kabloyla ben anlamadım daha öok yeniyim elektrikte
İyide arkadas, sormadan edemıyeceğim. Profılınde elk. muh yazıyor.
Ya unvan/profıl yanlış, yada sen okulu kantin bölümünde okudun.

Aynı soruyu ben sorduğumda aynen diye cevaplamıştı.Bende," AYNEN " ! diyorum.

Son düzenleme:
türkiyenin eğitim sistemi uç bende de değil hepimizde

Ya unvan/profıl yanlış, yada sen okulu kantin bölümünde okudun.[/Q
siz piyasaya girdiğinizde herşeyi biliyorsunuz

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri