Elektriksel Hesaplama Çizelgesi

scholar

Üye
Elektrikle ilgilenlerin işine çok yaracak olan bir çizelge.

İçindekiler....:

1. Trafo Gücü Hesabı
  2. Gerilim Düşümü Hesabı
  3. BUSBAR Kanal Gerilim Düşümü
  4. Orta Gerilim Ölçü Trafosu Hesabı
  5. Kompanzasyon Hesabı
  6. Kablo Kanal Gerilim Düşümü
  7. NYY Kablo Teknik Verisi
  8. Işık Şiddeti (Florasan Ampul)

Ekli dosyalar

• Elektriksel-Hesablamalar.zip
    116.6 KB · Görüntüleme: 737
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın scholar verdiniz dosyayı inceledim sanki hesabı yanlış yapıyor gibime geldi neden derseniz gerilim düşümü kısmına tıkladığımızda gereken değerleri girdiğimizde kablo akım taşıma kapasitelerine baktığımız zaman şöyle bir sonuç görüyoruz havada taşınan iletkenin toprakda taşınan iletkenden daha az amper taşıdığı sonucu çıkıyor bence tam tersi olması gerek elektirik iç tesisat yönetmelini bir okursanız havadan çekillen iletkenin daha fazla akım taşıdığını göreceksiniz

sayın scholar verdiniz dosyayı inceledim sanki hesabı yanlış yapıyor gibime geldi neden derseniz gerilim düşümü kısmına tıkladığımızda gereken değerleri girdiğimizde kablo akım taşıma kapasitelerine baktığımız zaman bize şöyle bir sonuç görüyoruz havada taşınan iletkenin toprakda taşınan iletkenden daha az amper taşıdığı sonucu çıkıyor bence tam tersi olması gerek elektirik iç tesisat yönetmelini bir okursanız havadan çekillen iletkenin daha fazla akım taşıdığını göreceksiniz

yanlışınız var toprakdaki iletken havadan daha fazla akım taşır isterseniz kablo firmalarının kataloglarına bakın

örnek: hes kablo kataloğundan
*3x70+1g35 kablonun toprakdaki akım taşıma kapasitesi 20 derecede 227A
havada 30 derece ise 202A
* 4x6 kablonun toprakdaki akım taşıma kapasitesi 20 derecede 55A
havada 30 derece ise 44A

burda trafo gücü çok yüksek seçilince akım hesabı yapmıyor.
koruma şifresini verirsen düzeltme yapacam

sn korkmaz design söylediğinizin aksini iddia etmiyorum fakat elektirik iç tesisleri yönetmeliğindeki bu standartlar öyle söylüyor yada benmi yanlış görüyorum

gerilim dusumuorani motorlardan %5 digerlerinde %3 alinmasi gerekiyor olmasi lazim.buda
formulasyondaki 11.4 yazan formul hatalidir.formulu duzeltmek gerekir.o program bendede vardi.bazi formulleri duzeltmek lazim.aslinda makrolar devre disi birakildigindan haya veriyor program

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri