Elektrikli ya da mekanik fotoğraf makinesi döndürme aracı

Merhabalar

İnternette dolanırken bu forumu buldum önce kendimle alakalı birkaç anektod ekleyim daha sonra soruma geçeyim.

İstanbul'da yaşıyorum, fotoğraf ve video işiyle ilgileniyorum. Bu aralar hyperlapse denilen bir tekniğe odaklandım. Belirli bir zaman diliminde, çok sayıda çekilen fotoğrafın birleştirilmesi ile oluşuyor halihazırda bir kaç tane yaptım onlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz ama şimdi işi bir adım daha ileri taşımak istiyorum.

http://www.gokayguven.com/video.html

Belirli bir zaman aralığında (30-180 dak) kendi eksanı etrafında dönecek bir sisteme ihtiyacım var.

ikea'dan satın aldığım şu yemek zamanlayıcısı işimi görüyor

http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/30066725/

fakat bunu sadece gopro ya da cep telefonu gibi cihazlarım için kullanabiliyorum benimse dlsr makinem için bir alete ihtiyacım var ve aslında onu da buldum fakat fiyatı biraz pahalı geldi ve ülkemizde de bulunmuyor

http://www.ebay.com/itm/360-Panning...422143?hash=item2364f1c73f:g:MrwAAOSwmmxW6RWK

dahası bunun da benim makineyi taşıyacağından emin değilim. (taşır diye belirtilse de)

şimdi yaklaşık 1,5 kiloluk kamerama bu hareketi sağlamak için elektronik bir devre şart mı, değil ise yapabilmem mümkün müdür? ihtiyaç duyabileceğim malzemeler ne olabilir ?

internette biraz araştırdım ama pek de istediğim bir sonuca ulaşamadım, arkadaşın birisi oda spreyinin devresini kullanarak bir şeyler yapmış ama onun da gücünün yeteceğini bilemiyorum.

Akıllı telefon ile kontrol edilenini imal etme cabasındayım fakat bu ana kadar hiçbir parça elime ulaşmadı. Bu noktada size önereceğim tek şey "servo motor kullanmadan o işin yapılamayacağı" dır.

Teşekkür ederim cevap için, servo motoru aeaştıracağım

Dc motor ve dişli ... buldum ;) akülü vidalama! Zamanlayıcı için nette devreler var.

O aklıma geldi ama sanki servo motor daha iyi gibi sadece saatte bir devir yapan bir servo motor mümkün mü onu bilmiyorum

Bir tablanın altına bağlı step motoru arduino gibi bir denetleyici ile sürerek istediğiniz açıya döndürüp istediğiniz süre bekletip fotoğrafı çekip, tablayı tekrar çevirtebilirsiniz.

ebayda buldugun urun 100 dolar bu is icin fazlada pahali degilmis aslinda kendin yapmaya kalksan da en az 200 tl gibi bisey cikacaktir ortaya

@acaroz stabilizasyonu sağlamak için dokunmamam lazım

@accord_sdt servo motor fiyatları bana uygun geldi açıkçası, beşde biri fiyatına hallederim gibi eğer yanılmıyorsam. Bir de yurtdışı alışveriş konunum itibariyle uygun gözükmüyor elden almadıkça.

@acaroz stabilizasyonu sağlamak için dokunmamam lazım

@accord_sdt servo motor fiyatları bana uygun geldi açıkçası, beşde biri fiyatına hallederim gibi eğer yanılmıyorsam. Bir de yurtdışı alışveriş konunum itibariyle uygun gözükmüyor elden almadıkça.

Dokunmaya gerek yok dönen tablaya foto mak monte edersiniz. Tabla her çekim arası belirlenen açı kadar döner.

Son düzenleme:
Step motor, araştırıyorum bunu da, bu arada kusura bakmayın tamamen yabancıyım bu disiplinlere