Elektrikli vinç ters çalışmaya başladı

Sağdaki ters çalışan soldaki normal çalışan kumanda

Ekli dosyalar

• 20190623_190331.jpg
    20190623_190331.jpg
    405.6 KB · Görüntüleme: 75
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sağdaki ters çalışan soldaki normal çalışan kumanda

Sağdaki kumanda da kondansatörün üzerindeki butonun sağdaki mavi kablolarının yerleri farklı görünüyor. Daha önce bu kumanda yada vinçten kullanmadım ancak butona giren kablo bağlantıları farklı. Soldaki kumanda sağlam ise sağdakini soldakine bağlı kalarak düzenleme yapabilirsiniz düşüncesindeyim.

Tabi bu işlemleri iki vinç aynı marka model ürünse tavsiye ederim.

Not : Bu kumandayı kurcalayan olmadıysa bu ters dönme olayı mantıklı gelmiyor. Bu vincin bir kontrol panosu var mı?

Sağdaki kumanda da kondansatörün üzerindeki butonun sağdaki mavi kablolarının yerleri farklı görünüyor. Daha önce bu kumanda yada vinçten kullanmadım ancak butona giren kablo bağlantıları farklı. Soldaki kumanda sağlam ise sağdakini soldakine bağlı kalarak düzenleme yapabilirsiniz düşüncesindeyim.

Tabi bu işlemleri iki vinç aynı marka model ürünse tavsiye ederim.

Not : Bu kumandayı kurcalayan olmadıysa bu ters dönme olayı mantıklı gelmiyor. Bu vincin bir kontrol panosu var mı?
Hayır kontrol panosu gibi bir şey yok.3 yıl önce aynı marka model iki adet alıp bağladım ve şimdiye kadar da kimse uğraşmadı kumanda veya kablolarla. Kabloları kontrol ettim tüm bağlantılar renk ve yer olarak birebir aynı.Sırası ile iki kumandayı da sağ sol ve üstten çektim

Ekli dosyalar

• 20190623_193802.jpg
    20190623_193802.jpg
    295.6 KB · Görüntüleme: 65
  • 20190623_193804.jpg
    20190623_193804.jpg
    312.1 KB · Görüntüleme: 62
  • 20190623_193808.jpg
    20190623_193808.jpg
    263.2 KB · Görüntüleme: 60
  • 20190623_193835.jpg
    20190623_193835.jpg
    264.7 KB · Görüntüleme: 58
  • 20190623_193837.jpg
    20190623_193837.jpg
    278.6 KB · Görüntüleme: 56
  • 20190623_193840.jpg
    20190623_193840.jpg
    257.9 KB · Görüntüleme: 55
Detaylı resimler faydalı oldu. Renk kontrollerine göre kablo sıralamasında bir hata görülmüyor.

Duruma göre siz bir değişiklik yapmadıysanız yukarı aşağı yapan butonunuzu bir ölçü aleti ile kısa devre kontrolü yapabilir misiniz? Orta konum aşağı ve yukarı konumlarda iki butonda aynı terminalleri kısa devre ediyor mu acaba ?

Ölçü aletini yarın ayarlayabilirim en erken. Şu anki durumda ters çalışan kumandadaki 3 adet kırmızı kablodan birinci ile üçünçü kabloların yerini değiştirsem kumanda normale döner mi acaba? Bu soruyu yarım yamalak elektronik bilgim ile sordum. Saçma ya da yanlış ise kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar 3 yıldır kullandığımız elektrikli vinç kumandasında aşağı butonuna bastığımda aşağı ineceğine yukarı cikmaya başladı. Sağdaki kapağı açılmış olan kumanda ters çalışıyor soldaki normal. Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba ? Diğer vinçte bir sorun yok
Ama bu ters çalışmaya başladı

Motora Bakım falan yapıldıysa faz sırası değişmiştir. Faz sırası değişen motorun kumandada dönüş yönüde değişir haliyle. Çok başıma geldi. Faz sırasını düzeltin ve faz koruma rölesi kullanın.
Kondansatörü az önce gördüm motor tek fazlı. Butonları yada bağlantılarını değiştir.
Ana sargı veya yardımcı sargı uçlarının yerleri değiştirilir ekovatlarda ve aspiratörlerde ortak uç olduğu için bu mümkün olmaz. Bu işlemi siz motor üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.
Buradaki işlemin yapılmaması gerekir kondansatör açık devre olursa yardımcı sargı yanar !
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/tek-fazlı-aspiratörün-dönüş-yönü.127320/page-2

Son düzenleme:
Her 2 motorun klemens kutusunun resimlerini de paylaşın, sizden habersiz biri erişip değiştirmiş olabilir mi? Başka sıkıntı arıza yoksa yön butonunu, kablolarına dokunmadan arkadan ittirp çevirin ve bastırıp yuvasına oturtun kullanıma devam edin.

Soru sahibi resım koymuş, el kumandası içinde kondansatör var, bu demekki vınç küçük güçde ve monofazedir. Durmadan fazların yeri değişmiştir diyenlar, lutfen biraz dikkat.
Ve, mesleğe saygı, okudugumuzu anlamaıyan bir nesi olduk, bakıyoruz görmüyoruz.
Monofaze olduguna göre, sadece kumandadakı butundan cıkan ieri- geri tuslarında kablo değişmiş olabilir. Diğer vincin kumandasındaki buton çıkışlarındaki renk sırasına bakın, farklıysa değiştirin. Ters yöndekı buton normal işlev göruyorsa, kablolar yer değişmiş olabilir. Yok devamlı aynı yönde calısıyor ise, kondansatör arızalı, baglantıda sorun var, veya motor içindekı iki ayrı gön sargısından birisi sorunlu olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri