Elektrikli vinç ters çalışmaya başladı

Bu vinçde halat sonu swich i var mı? bilmiyorum ama eğer aşağı butonuna fazla basıldı yada takılı kaldıysa halat ters sarılmış olabilir ? Kontrol ettiniz mi halat makarasını ?
Halat sonu switch var ve kontrol ettim halat ters sarılmış :( Nasıl çözebilirim acaba bu sorunu?

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Halat sonu switch var ve kontrol ettim halat ters sarılmış :( Nasıl çözebilirim acaba bu sorunu?
Halatı sonuna kadar açtırıp tekrar sardırmanız lazım ne kadar düzgün olursa o kadar iyi. Aynı zamanda halatıda kontrol etmeniz gerekiyor kırılma yada tellenme varsa ileride sorun yaşaya bilirsiniz kolay gelsin...

Halatı sonuna kadar açtırıp tekrar sardırmanız lazım ne kadar düzgün olursa o kadar iyi. Aynı zamanda halatıda kontrol etmeniz gerekiyor kırılma yada tellenme varsa ileride sorun yaşaya bilirsiniz kolay gelsin...
Halatı ben sonuna kadar açıp sarmıştım. Lakin vinç yön olarak ta ters dönüyormuş. Yani saat yönünde dönüp aşağı ineceğine ters yönde dönüp aşağı iniyor. Tekrar sarmada sorun yok onu hallederim lakin vinç ters yönde dönüyor.

Vincin donus yonunden rahatsiz iseniz ana sargıyı tesbit edip iki kablonun yerini ters ceviriniz.

O zaman donus yonu değişecek. Kumandanın icindeki semayi net sekilde eklermisiniz bakalim. ( cokta gerekli degil ama yani vincin çalışması icin bir sorun teskil etmiyor )

Bu kadar açıklamadan sonra Motorun dönüş yönünü değiştiremeyeceğini düşünemiyorum. Yanılmıyorsam olayın nasıl gerçekleştiğine kafayı taktı. İş yerinden birisi bilinçli yapmış olabilir özellikle vardıyalı çalışılan yerlerde bu tür fırlamalıklar fazla olur. Bunu da göz ardı etmeyin.

Bu kadar açıklamadan sonra Motorun dönüş yönünü değiştiremeyeceğini düşünemiyorum. Yanılmıyorsam olayın nasıl gerçekleştiğine kafayı taktı. İş yerinden birisi bilinçli yapmış olabilir özellikle vardıyalı çalışılan yerlerde bu tür fırlamalıklar fazla olur. Bunu da göz ardı etmeyin.
Vinç ler evin balkonunda ve evde sadece ben ve annem var. Bildiğim kadarıyla annem elektrik elektronikten anlamıyor. Ben hobi olarak elektronik ile uğraşıyorum. O yüzden bu konularda yüzeysel bilgiye sahibim. Yarın kumandanın bağlantı şemasını paylaşıp gerekli değişiklikleri yapmayı düşünüyorum

Hayır kontrol panosu gibi bir şey yok.3 yıl önce aynı marka model iki adet alıp bağladım ve şimdiye kadar da kimse uğraşmadı kumanda veya kablolarla. Kabloları kontrol ettim tüm bağlantılar renk ve yer olarak birebir aynı.Sırası ile iki kumandayı da sağ sol ve üstten çektim
20190623_193804.jpg

Şema elcik içinde yer alıyor. Kablo renklerini belirttim.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri