Elektrikli vinç stop düğmesi ?

Merhaba arkadaşlar maddi olanaklardan dolayı profesyonel asansör yapamadığımızdan dolayı kendi imkanlarımızla engelli asansörü yapacağız babam kaynak işleri ve kabini yapacak fakat bir nokta da bilgisz kalıyoruz.Elektrikli vinç yukarı çıkarken çengel sayesinde duruyor.Bunu aşağı 3 metre inerken otomatik nasıl durmasını sağlayabiliriz.Yani 3 metre veya 5 metre halat açıldıktan sonra durdurmak istiyoruz. Bu konuda fikirleri olan lütfen yardımcı olabilir mi? Halat aşağı indiği zaman boşa sarmasın.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kabinin alt noktasına, makaralı siviç monte edip, normalde kapalı kontağını stop butonundan seri geçirin.
Ama; siz galiba hazır ucuz vinçlerden kullanacaksınız, bunların buton kontakları üzerınden motorun tüm akımı geçer.Limit siviçin kontağı buna dayanmiyebilir. Birde engelli asansörü diyorsunuz.Aman dıkkat.
Bir düşünce. halatın en alta geleceğini hesapladıgınız mesafeye topuz benzeri bir agırlık baglayıp, topuz çengelın yukarı çıkdıgı noktanın tam tersini yaptıracak ama yıne o çengeldeki sivice kumanda yaptıracak bir mekanızma yaparsanız olabilir.

Mikosviç veya optik sensörlerle bu iş yapılır zaten asansörde de bu iş böyle.

Merhaba
Asansorun mutlaka bi kizak yada ray uzerine kaymasini saglayin diger turlu serbest hareketle kontrol cok sakincali. otomasyon konusunda tecrubeni yoksa kesinlikle kendini yapmayin.. elektromekanik konularda elimden geldigimce yardimci olurum ucuza hallerderseniz...

Merhaba arkadaşlar engelli asansörü kendim için yapıyorum. Güvenlik konusunda biz de elimizden geldiğince tedbir almaya çalışıyoruz ama ne kadar güvenli bilmiyorum.ray üzerinde yukarı çıkacak.halat kopması durumunda oltıs adında ilk asansör güvenliği yapan birinin çalışmalarını örnek aldık :-D. Şimdi sorun asansörü durdurmak aşağıda.bu arada malesef inşaat asansörüne benzer vinçler kullanacağım.bunun için tavsiye alabileceğim vinç var mı? Neye dikkat etmeliyim alırken.
Yardımlarınız için teşekkür ediyorum Sizlere minnettarım.

Merhaba arkadaşlar engelli asansörü kendim için yapıyorum. Güvenlik konusunda biz de elimizden geldiğince tedbir almaya çalışıyoruz ama ne kadar güvenli bilmiyorum.ray üzerinde yukarı çıkacak.halat kopması durumunda oltıs adında ilk asansör güvenliği yapan birinin çalışmalarını örnek aldık :-D. Şimdi sorun asansörü durdurmak aşağıda.bu arada malesef inşaat asansörüne benzer vinçler kullanacağım.bunun için tavsiye alabileceğim vinç var mı? Neye dikkat etmeliyim alırken.
Yardımlarınız için teşekkür ediyorum Sizlere minnettarım.
vinç motorunu frenli kullanmak zorundasın. durdurmak istediğinde freni çektirirsin ve durur. Alt nokta içinde mekanik bir siviç koyarsın ve sivice basında motorun freni çeker vinç durur.

Bu engelli asansoru dis mekana, yani balkon cikintisi gibi bir yerden zemin giris katina dogrumu yapacaksin? Kac metre tahminen mesafeniz?

Bu sistemi iki şekilde yapabilirsiniz. Birincisi zaman rölesi ile ikincisi ise sınır anahtarı yardımı ile yapabilirsiniz. Fakat size tavsiyem sınır anahtarı yardımı ile sistemi kurmak olacaktır. Çünkü zamam rölesi ile yapılan devrede herhangi bir durumda arıza veya en küçük bir zaman aksaması veya halat takılması durumunda sistemde arızaya neden olabilir ve dolasıyla sistem aksayacaktır. Sınır anahtarı ile yapılan sistem ise hem daha kolay hemde daha güvenilir. Halatınız 3 metre veya 5 metre boyunda ayarladıktan sonra 3 metrenin veya 5 metrenin sonunda ucuna bir aparat yerleştirin ve bunun sınır anahtarının tetiklenmesini sağlasın sınır anahtarının kontağını açtıktan sonra zaten sistem duracaktır. :)

eger elektrık panon motora yakınsa sana tavsıyem tur sıvıcı baglayabılırsen kestırmeden olurrr

Arkadaşlar herşeyi bıraktım.Tek ihtiyacımız, aşağı yukarı çıkacak bir rf uzaktan kumandalı sistem yapmak.
Şuan 2 metrelik bir kablodan gelen 3 düğmeli bir buton mevcut ama sürekli birine bağlı kalmak beni çok kısıtlıyor. Bu kablo yerine uzaktan kumandalı bir sistem nasıl yapabilirim? kumandanın içini açıp kabloların resmini çeksem bana bağlantılar ve almam gereken malzemelerde yardımcı olabilecek birileri var mı? Çok çok ihtiyacım var ve ücretli dahi çevremde yapan kimse yok. en az 10 dükkana gittim ama aleti satmaktan başka bişey yapmıyorlar.Bağlantı yapım hiç biri uğraşmıyor.Calaska motoru uzaktan kumandalıya çevirecem çok zor olmasa gerek.Bu konuda bilgisi olan yok mu?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri