Elektrikli taşıtlar elektriği yoldan alabilecek.

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
EVER.jpg

Japonya’nın Toyohashi Üniversitesi’nden araştırmacılar, 10 cm kalınlığındaki betondan kablosuz olarak geçirdikleri elektrik ile bir ampulü yakmayı başardılar.

Elektrikli araçların otoyollarda batarya sınırlaması olmadan gidebilmesini sağlayacak bu teknoloji için çalışmalar yapan araştırmacı grup, 50-60 watt’lık elektrik akımını beton bloklardan geçirerek araba lastiklerine ulaştırdılar ve bir ampulü yakmayı başardılar.

EVER (Electric vehicle on Electrified Roadway- Elektrikli yol üzerinde elektrikli taşıt) adlı projenin gerçek olabilmesi için şu anda olduğundan 100 kat daha güçlü bir akım geçirilebilmesi gerekiyor, ancak araştırmacılar bunun mümkün olabileceği görüşünde.

Kısacası yakın bir gelecekte elektrikli taşıtların otoyollarda bataryaya bağımlılığı ortadan kalkabilecek.

Alıntıdır.Kaynak:

Elektrikli taşıtlar elektriği yoldan alabilecek. | Bilim | hARDWAREMANIA

harıka yanlız türkiye için sakıncalı:) oradan alınan elektriği depolar evlerımızde kullanırız bir nevi hirsizlık yapar çalarız:)

:D Haklısın tekin abi hatta oraya kablo çekip sürekli bağlı kalır :D

Çok haklısınız,bu ayrıca alıntı bir fıkrayı da şimdi aklıma getirdi.:)

Hırsız Yakalayan Robot Fıkra

Japonya’da hırsız yakalayan bir robot icat etmişler.

Amerika’da 5 dakikada 180 hırsız yakalamış.
Italya’da 5 dakikada 80 hırsız yakalamış.
Fransa’da 5 dakikada 30 hırsız yakalamış.

Türkiye’de 5 dakikada robotu çalmışlar :)

:)harıka tamda konuya uygun fikra ne yazıkkı bizim milletımız boyle teknolojı olarak bır hızmet yapılsa bu hızmetın kotu yanlarını çıkarmaya uzerımıze yoktur :)itiraf edıyorum bende beledıye başkanına kızıp yaptığı kopyalanamaz dedığı bır cıhaz uzerınde kopyalanabılır ıspatlamak için çalıştım sonradan jeton duştu:) ben neyı ıspatlamak ıstıyorum dedım kendımı yargıladım vazgeçtım
vatandaş guvenmış kullandığı bır sistemı deşifre etmekle elıme ne geçecektı ıyıkı vazgeçmışım vatandaşın guvenerek kullandığı sistem:)

Hırsız Yakalayan Robot

Hırsız Yakalayan Robot

:) Böyle bir sistem kullanıma geçirilirse yola kaçak hat çekebilirler veya otobüs hatları gibi elektrik hattı satmaya başlayabilirler :)

20 yıl önce bile vardı elektrikli araba ama büyük firmalar petrolllü araç satma sevdasını hala bitiremedi, bi çıkarsalar da artık yoldan da alırız elektriği havadanda..

yollar zaten kötü birde o elektriği çalmak için köstebek yuvalarına döner yollar....

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri