Elektrikli süpürgemdeki ilginç durum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

seth87

Üye
merhabalar. sırf bu konuyu açmak için üye oldum. süpürgemi tamirciye götürdüm ve beni kazıklamaya çalıştı bende inat ettim kendim çözmeye çalışıyorum.

problem şu: makina aniden bozuldu.
açtım baktım

motora giden iki kablonun ikisine de elektrik gidiyor.
fişi ters takınca ikisine de elektrik gitmiyor.
(kabloyu kontrol ettim kabloda sorun yok , sorun devrede)
bu arada marka philips marathon ultimate
bu arada markası philips marathon ultimate

Son düzenleme:
Helal sana,hadi bakalım,bunu bir başardımmı evdeki tüm makinaları tamir etmeye başlarsın.
Sordugun soru burdaki arkadaşlar için biraz acayip olmuş en azından kartın birtane resmini koysaydın.Aynı marka adı altında birsürü kart var, yani müneccim gibi görmedikleri bir kartı tamir etmeye çalışacaklar.öncelikle kırık,çatlak patlak birşey varmı üzerinde gözlemleyerek kontrol et.Birşey yoksa önce diyot denen malzemelerin saglamlıgını kontrol et,onlarda saglamsa üzerinde büyük ihtimalle triac denen malzeme var onu degiştir.
Eeee bu dediklerimi yapabilmek içinde youtubeyi ac,ney nasıl ölçülür biraz ögren.
Kolay gelsin.

Not:yazdılarına göre ben hala kablodan şüpheleniyorum,kabloyu ters çevirdiginde en az birine elektrik gitmesi lazım.Tabi nerden ölçtügüne baglı.

Ekli dosyayı görüntüle 71233Ekli dosyayı görüntüle 71233
IMG_20210123_121057.jpg

IMG_20210123_121036.jpg

Helal sana,hadi bakalım,bunu bir başardımmı evdeki tüm makinaları tamir etmeye başlarsın.
Sordugun soru burdaki arkadaşlar için biraz acayip olmuş en azından kartın birtane resmini koysaydın.Aynı marka adı altında birsürü kart var, yani müneccim gibi görmedikleri bir kartı tamir etmeye çalışacaklar.öncelikle kırık,çatlak patlak birşey varmı üzerinde gözlemleyerek kontrol et.Birşey yoksa önce diyot denen malzemelerin saglamlıgını kontrol et,onlarda saglamsa üzerinde büyük ihtimalle triac denen malzeme var onu degiştir.
Eeee bu dediklerimi yapabilmek içinde youtubeyi ac,ney nasıl ölçülür biraz ögren.
Kolay gelsin.

Not:yazdılarına göre ben hala kablodan şüpheleniyorum,kabloyu ters çevirdiginde en az birine elektrik gitmesi lazım.Tabi nerden ölçtügüne baglı.
kart resimlerini yükledim hocam sağolun. kabloda sorun yok ters çevirince karta gelen kısımlardaki elektrik-nötr değişigiyor yani karta düzgün elektrik geliyor.
fakat kartta her ne oluyorsa fiş bir türlü takılıyken motora giden kablolar(yukarıdaki resimde sol alt köşedeki siyah kablolar) ın ikisinde de elektrik oluyor. fişi ters takınca da ikisinde de elektrik olmuyor.

Acaba fişin ucunda bir temassızlık sorun yaratıyor olabilir mi fişi oynatmadan bir ara kabloyu kullanarak onun fişini yön değiştirerek deneyebilir misiniz.

Acaba fişin ucunda bir temassızlık sorun yaratıyor olabilir mi fişi oynatmadan bir ara kabloyu kullanarak onun fişini yön değiştirerek deneyebilir misiniz.
hocam makinaya gelen kabloda problem olmadığına eminim. buzzer testle defalarca kontrol ettim, makinaya gelen elektrikte problem yok.

merhabalar. sırf bu konuyu açmak için üye oldum. süpürgemi tamirciye götürdüm ve beni kazıklamaya çalıştı bende inat ettim kendim çözmeye çalışıyorum.

problem şu: makina aniden bozuldu.
açtım baktım

motora giden iki kablonun ikisine de elektrik gidiyor.
fişi ters takınca ikisine de elektrik gitmiyor.
(kabloyu kontrol ettim kabloda sorun yok , sorun devrede)
bu arada marka philips marathon ultimate
bu arada markası philips marathon ultimate
Kazıklama derken sohbetten miktardan bahsedin biz de duyalım ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri