Elektrikli normal ısıtıcı mı, Elektrikli yağlı radyatör mü daha ekonomiktir?

denizbay1

Üye
Doğru yere mi açtım bilmiyorum ama malum önümüz kış ve evimizde de bir adet elektrikli yağlı radyatör var ve biz ufo ısıtıcı almayı düşünüyorduk ki, size sormak istedim. Acaba yağlı radyatörü 3-4 kademede yaksak mı daha çok elektrik tüketir, yoksa ufo tipi bir ısıtıcı mı daha çok tüketir?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Doğru yere mi açtım bilmiyorum ama malum önümüz kış ve evimizde de bir adet elektrikli yağlı radyatör var ve biz ufo ısıtıcı almayı düşünüyorduk ki, size sormak istedim. Acaba yağlı radyatörü 3-4 kademede yaksak mı daha çok elektrik tüketir, yoksa ufo tipi bir ısıtıcı mı daha çok tüketir?

Mühendis değilim ama elektrik işleriyle ilgileniyorum wat durumuna göre değişir bana gore ufo daha çok yakar radyatör daha güvençeli ve daha az yakar diye düşünüyorum

Sağlık, Güvenlik, Isının dağılım hızı... gibi faktörleri bir kenara koyarsak (Soru Elektrik Tüketimi).
Burada; Isı enerjisi elde etmek için elektrik enerjisi kullanılmaktadır.
Ne kadar ekmek, o kadar köfte; Aynı güçteki her hangi bir rezistans ısıtıcı, Aynı odayı, aynı enerjiyi harcayarak, aynı miktarda ısıtır....
Bir gün bir Mucit çıkıp elektriği ısıya dönüştüren daha ekonomik bir yöntem bulmadığı sürece bu böyle olacaktır.

Güç kavramı iki şekilde ele alınır.
1 Isıtılacak odanın hacmi
2 Mekanı belli bir sürede belli sıcaklığıa getirebilmek için kullanılacak ısıtıcı gücü.
Bu iki ana unsura parelel olarak ta ısı kaybı çok önemlidir. Ancak kesin bir hesap yapılamaz.
6 metre kare odanın penceresi açıkken 2000W lık bir ısıtıcı kullanıyorsak, odanın sıcaklığı yükselemez. Çünkü açık pencereden içeri girebilen soğuk havanın soğutma gücü 2000W lık ısıtıcıdan daha fazla olacaktır.
Aynı odada 10000W lık ısıtıcı çalıştırılırsa, oda sıcaklığını belli bir seviyeye yükseltebiliriz. Ancak pencere açık olacağı için sonuçta bir dengeye girecek ve sıcaklık belli bir seviyeden sonra yükselmeyecektir.
Pencere örneği ısı kaybının anlaşılabilmesi için verilmiştir.
Teorik olarak tam tecritli bir odada 1000W lık bir ısıtıcı çalıştırıyorsak ve 10dk gibi sürede oda sıcaklığı 40'C a yükseliyorsa, 2000W lık ısıtıcı kullandığımızda 5dk gibi sürede 40'C ye ulaşacaktır.
Bilimsel olarak tam tecritli bir oda olmayacağına göre ısı kayıplarını kendimiz hesaplayabilmemiz gerekmektedir.
ÖNEMLİ ETKENLER:
1 Dış izolasyon.
2 Alt ve özellikle üstte başka mekanlar var mı?
3 Eşyalar ve yerleşim şekilleri.
Isı kayıpları en çok pencerelerden olmaktadır. Daha sonra tavan ve duvarların ısı kayıpları ele alınmaktadır.
Pencerelerin uygun kalınlıktaki perde ile kapatılması ısı kaybını önemli ölçüde azaltacaktır.
Tavanın önemi ise...
Isınan hava yükselir. Fiziki gerçektir ve önüne geçilemez.
Eğer tavan bölümü içerden ısıya karşı yalıtımlı ise sıcaklık büyük oranda sağlanacaktır.

Bu ön bilgiler doğrultusunda yağlı radyatör mü yağsız mı yoksa uzay aracı mı karar verebilmek için mekanın bu özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir.
Aksi takdirde tüm öneriler dayanaksız olacaktır.

https://urun.gittigidiyor.com/ev-el...JBUtN6yZEiO29IIvCFIaAoOiEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

https://urun.gittigidiyor.com/ev-el...bA2NsvTQ5MmNFABvRWAaAkUZEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Alttakinde bilgilerde tereddüt var 3 kademe 2500w yazıyor, açıklaamda 4 kademe max 2900w ... her neyse örnek olması adına linkleri ekledim. Aynı karşılaştırma şöyle de olabilirdi 1 adet 100w lık ampul mü 4 adet 25w mı daha çok tüketir. Isıtıcalar eşit güçte dolaysıyla 1 saatteki tüketimleri aynı olması beklenmektedir olacaktır da, eşit şartlarda ideal koşullarda!

Tüketimler bir olsa da ufo baktığı yönü ısıtır, radyatör daha geniş alanı açıklamada "25 m² Ortalama Etki Alanı" şeklinde ifade edilmiş bunu da bilin.
Arkadaşlarımızın bahsettiği durumlar izolasyon, pencere - kapı boyutu, güney - kuzy cephe, ara kat filan hepsi alacağınız ısıya ısınmanıza etken. Tasarruf yöntemlerini bilip gerekli tedbirler alınmışsa sık odaya girip çıkmazsanız termostat da sık devreye girmez daha fazla elektrik yakmaz.

ısı koruması / metre küp ?
ikisininde enerji bedeli pahalıya gelir .
mantıklı değil .
sadece günü kurtarır .

https://www.bauhaus.com.tr/isitma-s...omat-1000w-elektrikli-panel-radyator-21768804

Voltomat 1000W Elektrikli Panel Radyatör

201908010931_217688042.jpg

1000 Watt ufo ile 1000 watt yağlı radyatör tüketim olarak aynıdır.
Kullanacağın yere göre ısıyı hemen almak istiyorsan fanlı tipler iyi olabilir.1000 Watt fanlı tipinde tüketimi aynıdır,ancak ısıyı çabuk yaydığı için iyi hissettirir.

En verimli elektrikli ısıtıcı klimadır(Isı pompası).1000 Watt sobaya göre 1000 Watt klima daha fazla ısıtır. Dolayısı ile az yakmış olur.

Hemen ısınmak için ufo, anında sıcaklığı hissedersiniz. Çünkü ultraviyole ışık ile güneş gibi yüzey sıcaklığı oluşturur. Dibine girmeye gerek kalmaz.

Yağlı radyatör havayı ısıtır. Ortam havasının ısınması zaman alacağından dibine girmezseniz hemen ısınamazsınız.

Ufoda, ufoya bakan cepheniz ısınırken arka cephe soğuk kalır. Çünkü ufo havayı ısıtmaz.

Yağlı radyatörde ön arka her cepheden ısıyı hissedersiniz. Çünkü havayı ısıtır.

Ufo açık havada bile yüzey ısıtması ile sıcak tutar. Bahçe balkona uygundur.

Radyatör yalnızca kapalı alanda işe yarar. Cam açılınca içerisi buz keser. Tekrar ısınmak zaman alır.

Ufo kapanınca hemen üşürsünüz. Çünkü ufo havayı ısıtmaz.

Radyatör kapanınca yağdaki ısı, soğuyana dek uzun süre daha ısıtmaya devam edersiniz.

Her iki ısıtıcı aynı süre çalışmak şartıyla aynı miktar elk harcar. Süreyi belirleyen kullanım şartlarıdır.

Kapı pencere sık açılmaz ise ve ısınma aceleniz yoksa konfor açısından radyatör derim.

Kısa sürede ısınayım, kapı pencere zırt pırt açılıyor derseniz ufo.

Tüm bunların sonucu olarak konfor talebiniz elk harcama durumunu belirler.

Not: radyatör havayı kurutur, baş ağrısı yapar. Üstüne çaydanlık vb koyup nem oluşturmalısınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri