Elektrikli motorumun aküleri kurşun asit bazlı, peki ben hangi tip akü almalıyım?

denizbay1

Üye
Elektrikli motoruma 20Ah'lık bir akü daha takviye ederek 6 aküye çıkaracağım (beyin destekliyor). Motorumdaki 5 akünün üzerinde Kurşun Asit bazlı akü yazmakta. Bunların yanına jel akü alsam sorun olur mu, yoksa Kurşun Asit bazlı bir akü mü almayılım yine? Aynı zamanda 6 aküye çıkardığımda şarj aletini de değiştirmeli miyim?

Inked20201014_15171efef4_LI.jpg

arkadaşım, güzel insan; akü gurupları her zaman aynı kalite aynı marka aynı amperde olmalıdır, bu da demek oluyor ki kafamıza göre akü ilave edemeyiz, eski akülerin yanına yeni akü, yeni akülerin yanına eski akü takviye edemeyiz. sanırım kafanda birşeyler oluşmuştur.

arkadaşım, güzel insan; akü gurupları her zaman aynı kalite aynı marka aynı amperde olmalıdır, bu da demek oluyor ki kafamıza göre akü ilave edemeyiz, eski akülerin yanına yeni akü, yeni akülerin yanına eski akü takviye edemeyiz. sanırım kafanda birşeyler oluşmuştur.
Hocam Jel ile Asit bazlıyı aynı gruba takamam, eyvallah onu anladım da, aynı tip aynı amper aküyü de mi ekleyemem bu gruba? Ekleyebilirim diye düşünüyorum çünkü hem beyin +1 akü daha destekliyor (direkt fabrikadan bilgiyi aldım ve beyni de bu işlerle uğraşan bir elektrikçi de test ettirdim). Hem de bu şekilde gruba ek akü takan insanların videoları internette mevcut.

bir daha sakın hocam deme kalbini kırarım, imzamı oku, elektrikli motosikletler için en uygun akü kuru tip akülerdir jel veya kurşun asit tavsiye edilmez. video sitelerinde gördüğün her şeye de inanma

bir daha sakın hocam deme kalbini kırarım, imzamı oku, elektrikli motosikletler için en uygun akü kuru tip akülerdir jel veya kurşun asit tavsiye edilmez. video sitelerinde gördüğün her şeye de inanma
Lütfen konuma bir daha yazmayın, sizden bir cevap istemiyorum. Yazmayın ki, bilgi almamı engellemeyin! Bana "oku" ve "gördüğün şeylere de inanma" şeklinde emir kipiyle de hitap etmeyin bu arada! Karşınızdaki insana biraz saygı duyun! Konuyu, yanlış bilgiyle bulandırıyorsunuz çünkü motorun üzerindeki orijinal akü grubu zaten Kurşun Asit bazlı! Ne yapalım, sizin için akü grubunun hepsini, üreticiler yanlış takmışlar diyerek değiştirelim mi şimdi? Tekrar söylüyorum, konuma yazmanızı istemiyorum. İyi akşamlar.

Son düzenleme:
Mobilden girince imza görünmüyor bilginize.
ben makine başındayım, sağlık sorunları nedeniyle de evden dışarı çıkmıyorum. değerli soru soran arkadaşa, elektrikli motosiklerlerde kuru akü dediğimiz kurşun asit emdirilmiş akü tipi kullanılır. kurşun asit akü dediğin zaman da aklımıza araçlarda kullanılan akü gelir. hani birazcık vakit ayırıp forumda biraz dolaşsa bu konuda değerli ustaların yaptıkları güzel açıklamaları okuduktan sonra soru sormaya bile gerek kalmadığını görecektir. ne yapalım zamaneyiz

Siz makine başındasınız ama makine başında olmayıp mobilden girenler sizin imzanızı göremeyebiliyor.

Eğer aküleriniz eski ise hepsini değiştireceğiniz zaman aynı marka ve Ah akülerle değişim yapın o şekilde artırım yapın. Eğer çok eski değilseler bulabiliyorsanız aynı marka ve Ah akü temin edip artırım yapın. Araya Jel akü gibi farklı tip akü takmayın. Aynı marka ve Ah fakat farklı tarihlerde üretilmiş akülerin bile iç dirençleri farklı olabiliyor. Araya başka marka akü taksanız çalışmaz mı çalışır elbette ama ömrü kısalır.

Siz makine başındasınız ama makine başında olmayıp mobilden girenler sizin imzanızı göremeyebiliyor.

Eğer aküleriniz eski ise hepsini değiştireceğiniz zaman aynı marka ve Ah akülerle değişim yapın o şekilde artırım yapın. Eğer çok eski değilseler bulabiliyorsanız aynı marka ve Ah akü temin edip artırım yapın. Araya Jel akü gibi farklı tip akü takmayın. Aynı marka ve Ah fakat farklı tarihlerde üretilmiş akülerin bile iç dirençleri farklı olabiliyor. Araya başka marka akü taksanız çalışmaz mı çalışır elbette ama ömrü kısalır.
Teşekkür ederim. Aküler eski değil, 9 aylık aküler fakat dikkatli kullanıldılar ve kış ayında 3 ay hiç kullanılmadan dolu şekilde durdular. O zaman ben bir tane Kurşun Asit bazlı, aynı amper özelliğine sahip akü alıp deneyeyim. Fakat şarj cihazını da değiştirmem gerekecek mi acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri