Elektrikli Kombi

kral kobra

Profesyonel Üye

Konu hakkında değerli fikirlerinizi almak istiyorum. Doğalgazın bulunmadığı yerde ısınma için ekonomik alternatifler nelerdir? Mesela Hidrojen yakıtlı kombiler nasıldır?

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ısınmak için ekonomiklik yenilenebilir enerji desteği ve yalitimdir. Hidrojen patlayicidir hidrojenle oyun olmaz.

Elektrikli kombinin tasarrufu olmaz, ısı pompası dersen o alternatif olabilir yalnız ilk yatırım pahalidir

Ya ben derdimi anlatamadım yada kimse anlamadı ! Soruyu farklı şekilde sorayım.
Kendine ait evin var ve bulunduğun yerde doğalgaz yok ! Nasıl bir ısıtma sistemi kurarsın? Katı yakıt ile uğraşma imkanın da yok. Elektrikli mi? LPG kazanlı sistem mi? Yurtdışında da kullanılan hidrojen yakıtlı mı? Sudaki hidrojeni ayrıştıran sistem ıngiliz mali lotus marka kombiler var ve kullanılıyor. Veya başka bir alternatif ???
Özetle optimum çözüm aranıyor! İzolasyon çekomastik silikon :) bu işin olmazsa olmazı zaten bunu bilmeyen yok.

Konu hakkında değerli fikirlerinizi almak istiyorum. Doğalgazın bulunmadığı yerde ısınma için ekonomik alternatifler nelerdir? Mesela Hidrojen yakıtlı kombiler nasıldır?
Türkye de elektrik yaşam şartlarına göre pahalı bazı arkadaşlar Almanya ve Abd de elektriğin TL olarak daha pahalı olduğunu iddia edebilir ama oralarda bir işçinin maaşı tl olarak Türkiyede çalışan bir işçinin en az 5 katı olduğunu da hatırlatalım.Türkiy de en ucuz yakıt doğalgaz birde kırsal kesimde yaşıyorsanız biogaz kurup kullanmak ondan da ucuz olur.Şehirde yaşıyorsanız biogaz a ulaşma ve kullanma imkanı bulamazsınız

Doğal gazın olmadığı yerlerdeki enerji kaynakları üzerine konuşursak ,

1- En kolay ulaşılan enerji kaynağı ELEKTRİK
2- LPG
3- Katı yakıt KÖMÜR - ODUN v.s.
4- Sıvı yakıt MAZOT - FUEL OİL

Ben olsam dış ortam sıcaklığı 0 C derecenin altına çok inmiyor ise ISI POMPASI kullanırım. İkinci alternatif klima sistemi , üçüncü alternatif katı yakıtlı kazan , dördüncü alternatif lpg ( bu 3. alternatifle yer değiştirilebilir erişim kolaylığına göre ) , son alternatif sıvı yakıt ama maliyeti pahalı gelir.

Elektrikli ısıtıcıyı bu tip kombiler çok yakar be .. Bahsettiği kilowattlar uçuk rakamlar.

Gibi gibi..

aliexpress te görmüştüm indüsiyon sistemler var ama çok pahallı geldi bana belki uzun sürede kendini amorti, eder bilemiyorum. kusuruma bakmayın ben bodrumda yaşıyorum ve hiç soba yakmıyorum yada ben üşümüyorum.

Elektrikli ısıtıcıyı bu tip kombiler çok yakar be .. Bahsettiği kilowattlar uçuk rakamlar.

Gibi gibi..
Türkiye böyle
Evde kullandığın elektrikten TRT ye bile para ödüyorsun düşün artık gerisini
Aklıma gelmişken facebook da alternatör serkan diye bir arkadaşım var izmir den bu arkadaş eski motorları revize edip rüzgar tribünü yapıyor frekans ı nasıl ayarlıyor bilgim yok 1-2 kw lık bir kaç tane ilanını görmüştüm 800 tl civarındaydı fiyatları
Ya ben derdimi anlatamadım yada kimse anlamadı ! Soruyu farklı şekilde sorayım.
Kendine ait evin var ve bulunduğun yerde doğalgaz yok ! Nasıl bir ısıtma sistemi kurarsın? Katı yakıt ile uğraşma imkanın da yok. Elektrikli mi? LPG kazanlı sistem mi? Yurtdışında da kullanılan hidrojen yakıtlı mı? Sudaki hidrojeni ayrıştıran sistem ıngiliz mali lotus marka kombiler var ve kullanılıyor. Veya başka bir alternatif ???
Özetle optimum çözüm aranıyor! İzolasyon çekomastik silikon :) bu işin olmazsa olmazı zaten bunu bilmeyen yok.
http://www.lotusisitma.com/Detay/174/292/lotus-e-300-hidrojenli-kombi--4950tl-(kdv-dahil)/
bu ilanı gördüm şimdi siz yazınca hidrojeni su dan ayırmak için elektrik kullanıyor hem su faturası gelecek hem elektrik ama elektrikli kombi kadar bence bu cihaz harcamaz ama tüketimi ni sorup öğrenmek lazım
ekonomik olarak doğalgaz yoksa lpg li kombi kullanabilirisniz iki adet lpg tüp gaz memeleri değiştirilmiş veya fabrika çıkışlı olarak lpg li gelen kombiye bağlanır doğalgaz gibi kullanırsınız ama 2 tüp ortalama 120 tl ne kadar gidiyor bilmiyorum
elektrikli kombiye gelince bu kombiyi alıp evineze bağlasanız ya sigortanız kaldırmaz eğer kaldırısa da kablolarınız yanar bu nedenle tesisatında bu kombiye uygun hale getirilmesi lazım ortalama ev elektrik aboneliği 3 kw civarında dır kullanılan 5-7 kw civarındadır bu cihaz tek başına 12,5 kw diyor bir de bu cihaz ı eklerseniz evinizin ihtiyacı 20 kw civarında olacak bu bir küçük fabrika çalıştıracak elektrik gücüdür.
Eğer eviniz çok soğuk bölge de değilse benim tavsiyem de klima dır klima ısıtma ve soğutma işlemini içindeki gaz la yapar ama Ankara İstanbul civarlarında ısıtması çok iyi olmadığını duymuştum Antalya ve Mersin de yeterli oluyormuş bu işin profesörü @serkan_48 o bilir eviniz hangi şehir deyse klima lı ısıtma işinizi çözermi

Son düzenleme:
50m2 salonu lg Sirius 18000 BTU kışın canavar gibi ısıtıyor. Tüketim Max güçte 1.8kw, ortalama 1.2kw. ben klima tavsiye ederim. Yaz kış kullanılır. Para sorun değilse yerden ısıtmalı ısı pompasi. Yerden ısıtma kesinlikle en ekonomik ve konforlu isitma.

Ha elektrikli kombi tam bir kandirmacadir. Kesinlikle tasarrufu olmaz, klimaya alternatif olamaz.

Son düzenleme:
Klima yada ısı pompası şu zamanda en mantıklı çözümdür.

Isınmada bu önerimde dış ortam sıcaklığı çok önemlidir. Neden derseniz ısı pompaları ( klimada bir ısı pompasıdır ) dış ortam sıcaklığı suyun donma sıcaklığının altına indiğinde verimleri düşmektedir. Buda kışın eksi sıcaklıklarda cihazın çalışması ama ısıtmaması gibi sorunları gündeme getirir.

Bu nedenle mesela erzurum gibi yerlerde iş görmezler.

Ancak ısı pompalarının bir diğer uygulama şekli hava kaynaklı değil su yada toprak kaynaklı uygulamalar bu çetin kış koşullarında bile işe yaramaktadır. Uygulama biraz maliyetli olsada çözüm sunmaktadır.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri