Elektrikli Isıtıcılar

Emrah

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba arkadaşlar;
Bilindiği üzere havaların soğumasıyla yaklaşan kış ayından etkilenmemek için yavaş yavaş önlemlerimizi almamız lazım.
Daha önce evimde elektrikli ısıtıcı kullanmadığım ve bu cihazların fiyatlarını bilmediğimden dolayı bu konuda bilgisi olan arkadaşların bilgilerini paylaşmalarını bekliyorum.
Sizce 15-20 metre karelik bir alanı ısıtmak için nasıl bir ısıtıcı kullanmalıyım.Özellikle son zamanda çıkan bazı ısıtıcılar (örn; vekta) kullanım olarak nasıl,daha önce kullananlar lütfen bilgilerini paylaşsınlar.
Teşekkürler...

vekta bir kurtarıcı gibi görüldü ancak sonradan çok olumsuz yorumlar yapıldı bildiğim kadarıyla tabi şunu söylim ben vekta kullanmadım ama ısıtıcılar dersine girdiğim için
internette falan araştırmıştım
yine ufo ya yol görünüyo ancak elektrik zammıda kapıda
Allah yardımcınız olsun :)

ben odam 18 metre kare bana satıcının tavsiyesi 1800 w oldu ama ben 2300 w aldım bu yıl ilk kullancam markası ufo yalnız kullananlar hafif bas agrısı yaptıgını soyluyor verimin nasıl olacagı hususunda net bir bilgim yok olakı verimi iyi olursa oda termostadı ile kontrolunu yapmaya dusunuyorum

vecta daha iyi tabi, ama piyasada bulunuyor mu?

Merhaba;
Arkadaşlar araştırmalarım sonucu,infrared ısıtıcılar tek yönlü yani ısı ışınlarının deydiği yüzeyi ısıtıyor.Vekta ise aleminyum gövdesini ısıtarak gövdedeki ısıyı odaya yayıyor.
Dolayısı ile 800w lık bir vekta 22 santigrat derecelik ısıyı etrafına yayarken 1800w lık bir infrared ısıtıcı daha fazla ısı elde edebiliyor.
Piyasada yapılan hesaplamalarda vekta marka ısıtıcının daha az enerji tükettiği söyleniyor evet matematiksel olarak doğru fakat vekta 22 santigrat dereceyi sabitleye bilmesiiçin infrared ısıtıcıya göre daha fazla çalışması gerekiyor ve buda vektanın tükettiği enerjinin infrared ısıtıcıyla hemen hemen aynı eşdeğere tekabül etmesine sebebiyet veriyor.
Örnegin;
800 Watt Vekta : 800 / 220 = 3.6 A
1800 Watt İnfrared : 1800 / 220 = 8.1 A

Burada odanın 10 metrekare olduğunu varsayalım vekta,22 santigrad dereceyi sabitlemek için 1 saat çalışırken, infrared ısıtıcı bu dereceyi 20 dakika çalışarak sağlaya biliyor.
Benim görüşlerim bunlardır.Farklı yorum yapacak arkadaşlarımda görüşlerini belirtirse sevinirim.
Saygılarımla...

Vecta ile tecrübem yok.

UFO yu kısa bir süre kullandım memnun olduğumu söyleyebilirim açtığınız anda ısıyı hissediyorsunuz.

Bunların içinden size tavsiyem yağlı radyatör olur ortamı daha geç ısıtıyor ancak ısındığı zaman kapatsanız bile hemen ısı kaybı olmuyor.Yağlı radyatörü uzun süre kullandım.

Merhaba;
Arkadaşlar araştırmalarım sonucu,infrared ısıtıcılar tek yönlü yani ısı ışınlarının deydiği yüzeyi ısıtıyor.Vekta ise aleminyum gövdesini ısıtarak gövdedeki ısıyı odaya yayıyor.
Dolayısı ile 800w lık bir vekta 22 santigrat derecelik ısıyı etrafına yayarken 1800w lık bir infrared ısıtıcı daha fazla ısı elde edebiliyor.
Piyasada yapılan hesaplamalarda vekta marka ısıtıcının daha az enerji tükettiği söyleniyor evet matematiksel olarak doğru fakat vekta 22 santigrat dereceyi sabitleye bilmesiiçin infrared ısıtıcıya göre daha fazla çalışması gerekiyor ve buda vektanın tükettiği enerjinin infrared ısıtıcıyla hemen hemen aynı eşdeğere tekabül etmesine sebebiyet veriyor.
Örnegin;
800 Watt Vekta : 800 / 220 = 3.6 A
1800 Watt İnfrared : 1800 / 220 = 8.1 A

Burada odanın 10 metrekare olduğunu varsayalım vekta,22 santigrad dereceyi sabitlemek için 1 saat çalışırken, infrared ısıtıcı bu dereceyi 20 dakika çalışarak sağlaya biliyor.
Benim görüşlerim bunlardır.Farklı yorum yapacak arkadaşlarımda görüşlerini belirtirse sevinirim.
Saygılarımla...

hesabınızda hata var, çekilen akımı değil verilen kaloriyi hesaplamalısınız... bunun içinde önce bir vecta bulmak gerek

merhaba;
Mevcut kaloriyi bulmak için öncelikle çekilen akımı ve cihazın gücünü bulmak lazım,burada önemli olan kalorinin güçle olan bagıntısı.Bunu iklimlendirmeci arkadaşlar daha iyi bilir birde onlar hesabını yaparlarsa çok daha iyi olacak.
Teşekkürler.

ALINTI LİNK:

.:: Holding patronu canına kıydı ::.

Bundan 6 ay önce konkordato ilan eden Funika Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Sözkesen, işyerinde intihar etti. Funibo hariç, bütün işletmelerindeki üretimi durduran Funika Holding Patronu Sözkesen, uzun süredir borçların ödenmesi için çabalıyordu. Bugün Funika’dan gelen haber Denizli’yi şok etti.

Olay yerine gelen Denizli Valisi Yavuz Erkmen, içeride bir süre incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erkmen, “8 saat önce kendisini, odasına kilitlemiş. Üzülerek ifade etmek istiyorum ki bir ihmal de söz konusu. Çünkü fabrikaya geldiğinde morali çok bozukmuş, personel kendisini ikna etmeye çalışmış. Ancak emniyete haber vermeyi düşünenemişler. Sonuçta bu üzücü olay meydana gelmiş. Böylesine bir işadamımızı kaybetmek gerçekten bizi de üzdü. Keşke yaşanmasaydı” diye konuştu.

Erkmen, işadamı ile en son olarak 1 ay önce görüştüğünü, ancak Sözkesen’in o konuşmada intihara meyilli bir kişiden daha ziyade, yaşama sımsıkı bağlanmış yeni projeleri olan, içinde bulunduğu durumdan umutla çıkmaya çalışan bir iş adamı profil çizdiğini dile getirdi.

Olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alan polis, nöbetçi savcının gelmesini bekliyor.

Sözkesen’in bugün saat 17.00 sularında, henüz resmi makamlar doğrulamasa da holdingin idari merkezindeki çalışma ofisinde, kafasına silahla bir el ateş ederek intihar ettiği öğrenildi.

NURİ SÖZKESENİN HAYATI

1962-67 yılları arasında Denizli Zafer İlkokulu’nda, 1967 -70 yılları arası Denizli Merkez Ortaokulu’nda, 1970-73 yılları arasında Denizli Lisesi’nde okudu. 1973- 79 ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde okudu.
Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat bölümünden mezun olduktan sonra sırasıyla Benedict Schule, Zürih, İsviçre’de Almanca dil öğrenimi, Zürih Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde ise misafir öğrenci olarak öğrenimini sürdürdü.

Yüksek lisansını JAIMS (Japon Amerikan İdari Bilimler Enstitüsü) Honolulu, Havai’de ve Tokyo’da Japon İşletmeciliği üzerine yaptı.

Japonya’da staj yaptığı Fujitsu, Nihon Kokan, Kanematsu firmalarının ilk hecelerinden oluşan şirketi FUNIKA’yı 1985 yılında kurdu.

Funika, bu gün 5 kıtada 51 ülkeye ihracat yapan FUNIKA evgiyimi ve siriusUFO markalarıyla piyasada yer alan; tekstil, otomotiv ve medya sektörlerinde faaliyet gösteren 1000 kişilik bir gruptan oluşuyordu.

Japon İşletmeciliği ihtisası yaptığı Honolulu ve Tokyo’da yerleşik Jaims Enstitüsünün, 2002 yılında 30. kuruluş yılı çerçevesinde düzenlenen değerlendirmede 20700 mezun arasından “Seçkin Mezun Ödülü”nü alan 3 kişiden biri olmuştu.

Ekonomik kriz nedeniyle birçok firmasını kapatan, yaklaşık 6 ay kadar önce konkordoto ilan eden Funika Holding’in sevecen ismi Sözkesen, ufolara ve uzaybilimine yönelik ilgisiyle de tanınıyordu.

Ulusal ve yerel düzeyde 30 ayrı sivil toplum kuruluşuna üyeydi.

Sn. Sözkesen, evli ve 3 çocuk babasıydı. İngilizce, Almanca ve Japonca biliyordu

Öncelikle sayın KURAL a nuri sözkesenin hayatının konu ile ne alakası olduğunu sormak istiyorum.
Konuya gelincede Vecta isimli ürün geçen kış yüzde 80 enerji tasarrufu sloganıyla piyasaya girmiş ancak piyasayı dolandırıp kaçmıştır. Bayilerine ve reklam firmalarına yaklaşık 3-4 trilyon kadar borcu olduğu söyleniyor.
Bunun yanı sıra infrared veya diğer sistemlerin birbirine göre artıları ve eksileri bulunmaktadır. Isıtıcılar ile ilgili sormak istediğiniz her hangi bir soruyu ısıtma sektöründe bir firmada Ar-Ge departmanında görevli olmam itibari ile bana sorabilirsiniz. Bilgim dahilinde yardımcı olabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri