Elektrikli Bisiklet Yüksek Watt beyin takmak değişim gösterir mi ?

Bisiklet ve elektrikli bisiklet tamircisiyim. 48 volt 500 wattlık (üzerindeki beyin 48V 24 Ah wattını nasıl hesaplıyorlarsa.) bir elektrikli aracı 8 yıldır 72 volt 1500 wattlık 72V 40 Ah) bir aracın beyni ile 6 akülü kullanıyorum. Daha önce 38-40 km olan hızı şuan 75 km yokuş çıkışı ise tek kişi çıkamadığı yerleri 2 kişi rahat rahat çıkıyor. Burada tek kayıp menzil düşüyor daha fazla amper çektiği için. Birde bu işlemi yaparken beyinden motora giden kabloyu ve kablodaki bağlantıyı sağlamlaştırmak gerek. Kabloyu eritiyor. Teknik olarak her 1 volt hıza 0.8 ila 1.2 km beynin kalitesine göre etki ediyor. Beynin çektiği amper ise kalkış ve yokuş çıkmaya etki ediyor.Yani sadece güç artsın diyorsanız 48 volt daha yüksek amper çeken bir beyin işinizi görür. Dikkat etmeniz gereken şey bu motorlarda sensör dereceleri var 60 veya 120 eğer motor 60 derece ise 60 120 derece ise 120 derece bir beyin takın. Hatta beyni değiştirmeyin içindeki mosfetler kaç ampere dayanıklı bilmiyorum ama şönt tellerine bir tel daha ekleyip gücü artırabilirsiniz.(mosfetler patlayabilir.)

Merhabalar öncelikle yazdıklarımı uygulamandan kaynaklanan sorunları üstlenmemem şartı ile birlikte:

1. yapabileceğin; Motorun 250watt diye yazdığınına bakmayın nereden baksanız 1200w gücündeler. potansiyeni ortaya çıkarmak isterseniz 1200wlık bir beyin alın buda demek oluyorki şuanki beyninizin 2 katı akım gücüne sahip bir beyin almış olacaksınız direk (volta vsm veya vs farketmez) akım değerlerini söyleyeyim stok beyin 20A +-%1 1200w lık beyin ise 40A +-%1 yani menziliniz 25 ile 30km ye düşmesini kabul eder isen hızın 30-35 km'ye ve tork ise 2 kişiyi %30 derecelik yokuştan çıkmaya yetecektir. ve volta vsc modelinde (vsmyi pek incelemedim) aküden beyne giden kablolar 1.2mmlik kablolar kullanılmış. 40 ampere rahat dayanacaktır.

2.si ise
ekstra 1 akü daha şuanki akülerine ekleme yapabilirsin hızını %20 oranında, menziline 10km ve torkada %20 etki eder tek kişi rahat çıkarır seni yokuşlarda ve o kısıtlama 2 siyah kablonun sökülmesi ile açılabiliyor. Bazı modellerde bu kablo sadece 0dan 25 yükselme hızını azaltıyor. şimdi düşüneceksiniz bu beyne 48v yapmışlar sen 1 akü daha ekle diyorsun üretilen beynin içerisinde kullanılan mosfetler 80v kaldıracak kapasitede üretildikleri için 6 aküye kadar destekliyor fakat girişindeki kondansatörler patlayacaktır çünkü bunlar 60v takılmış eğer beyini söküp bu kondansatörü 80 veya 100v luk takarsan 6 akü bile bağlayabilirsin bu şekilde hızın 40kmh menzilin ise 60km olacaktır tork %30 artacaktır.

bana gelirsek şu anda volta vsc modeline 2 akü eklemiş durumda kullanıyorum kullandığım beyin 1200w akıllı beyin motorun derecesini filan kendisi kontrol ediyor ve 48-72-86 gibi yani 4 akü ile 7 akü arasını destekliyor. motorum standart volta vsc 213w olandan :) beyini neden değiştirdim diye sorarsanız
burasını KESİNLİKLE OKUYUN Beyin 6 akü destekliyor demiştim değilmi ben bu verilere beynimim yanması sonucuyla vardım sizinkisi yanmasın diye yazıyorum içerisindeki kondansatörü bilmiyordum 2.si ise motoru şarjda iken kesinlikle çalıştırmayın çünkü şarj gerilimi 88v üzerinde oluyor buda mosfetlerinize 80v üzerinde voltaj uygulamış oluyor ve beyin otamatikmen patlıyor. Ben yiğenimi eğlendireyim derken şarda iken üstüne oturtmuştum biraz pahalıya maal oldu ama şuan aldığım beyinden çok memnunum. 6 aydır kullanıyorum sadece menzilim 25km ve yokuşlarda çok çekiyor (aküleri bitiriyor) onu belirtiyim.

Dikkatli sürün!! Elektrikli Bisikletler sessiz çalışmaları sebebi ile çok hızlı gitmeleri fark edilmemelerine sebeb oluyor ve olası bir döneçte fark edilmezsiniz direk vurursunuz arabaya yüksek hızı sadece sağdan soldan sana araba çıkmayacağın bir yerdeysen yapabilirsin. şehir içi 25 gayet ideal.

Sağlıcakla kalın...

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri