elektrikli bisiklet gaz kolu potansiyometre değiştirmesi yardım

arkadaşlar bir motor kontrol devresi yaptım ve bu devreyi elektrikli bisikletlerde kullanılan gaz kollarıyla yaptım benim bu kolun içindeki potun değerini 10 k yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sayın yusuf.ozyer !
Bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz gaz kolunun içindeki pot 5 K. Siz 10 K. yapmak istiyorsunuz galiba. Aslında bu konuyu elektronikçi arkadaşlar daha iyi cevap verirler sanıyorum. Ben de aynı çalışma içindeyim de yaptığınız şemayı buradan paylaşmanız mümkün mü ?

Kolay gelsin.

arkadaşlar bir motor kontrol devresi yaptım ve bu devreyi elektrikli bisikletlerde kullanılan gaz kollarıyla yaptım benim bu kolun içindeki potun değerini 10 k yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

Elektrikli motorsiklet ise onun gaz kolunun potu lineer olabilir. Piyasada bulacağın potansiyometrelerin çoğu logaritmik potansiyometredir. Buna dikkat edin.

Saygılar...

Ayrıca şöyle bir durum var Buğra kardeşim. Bu potlar bildiğimiz sıradan pot değil. Elle tutup çevirdiğimiz yerin içinde çeyrek daire şeklinde bir direnç var. Dış tarafında ise 3 tane kablonun bağlandığı çok küçük bir nesne var.
Yani diyeceğim o ki, piyasadan alınan potları buraya adapte etmek mümkün görülmüyor.

merhaba bu bahsedılen potansıyometre telli yanı reosta gıbı drenci yüksek krom nikel telden sarılmıştır lineer olması için 10 k kullanırsanız bu devrede bence olmaz ilk 5 k bolumunu hareket ettırdığınızde çikişta değişim olmaz 5 k uzerı örnek 6 k olduğunda voltaj çikişi değişir 10 k kadar çalışır ama ilk 5 k lık bölüm ölü bolum olur yanılmıyorsam regule entegre lm317 vardır lm 317 lerde pdf sındede 5 k kullanılır

Ayrıca şöyle bir durum var Buğra kardeşim. Bu potlar bildiğimiz sıradan pot değil. Elle tutup çevirdiğimiz yerin içinde çeyrek daire şeklinde bir direnç var. Dış tarafında ise 3 tane kablonun bağlandığı çok küçük bir nesne var.
Yani diyeceğim o ki, piyasadan alınan potları buraya adapte etmek mümkün görülmüyor.

Mehmet Abi içinde çift pot blunup biri ana pot bozulduğunda güvenlik amaçlı kullanılıyor olabilir. Otomobillerdeki elektronik gaz pedallarında(eski araçlarda gaz teli olurdu motorda gözle görülebilir) bu şekilde.

Saygılar...

Sayın yusuf.ozyer !
Bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz gaz kolunun içindeki pot 5 K. Siz 10 K. yapmak istiyorsunuz galiba. Aslında bu konuyu elektronikçi arkadaşlar daha iyi cevap verirler sanıyorum. Ben de aynı çalışma içindeyim de yaptığınız şemayı buradan paylaşmanız mümkün mü ?

Kolay gelsin.
yani nasıl bir yol izlemeliyim hocam gaz kolunu ölçtüğümde 4 k çıkıyor bana 10 k lazım ne yapabilirim içini açıp değiştirebilirmiyim

112476_5mg.jpg hocam devre şeması

bence şemaya baktım 10k olması şart değil 5 k pot da olur dikkat edersenız bir 10 k daha var vr2 onunla kalıbre etmış vr 1 potunu artı 5 volt u eksiden gelen 1 k drençle sıfırlayıp vr 1 orta ucundan entegredeki komparatora girmış

Hocam gaz kolunun icini actim icinde pot yok miknatisli bir sistem var o yuzden artik ayari potla yapicam gaz kolunu kullanmiyacam

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri