elektrikli battaniye projeme yardım istiyorum?

KuRSuN06

Üye
merhaba arkadaşlar iyi forumlar... benim bi sorunum ve projem var yardımcı olursanız sevinirim. malum elektrikçiyiz şantiyede çalışıyoruz açık alanda -10 derecede üzerimizde 4-5 tane kazak yinede üşüyoruz.. bende şöyle düşündüm bi adet elektrikli battaniye alsam onu terziye götürüp battaniyeyi yelek şeklinde diktirsem battaniyenin içindeki rezistansmı var ne var bilmiyorum alınca bakıcam onu tekrar taksam ASIL SORUN ŞU ? bu battaniye AC220 voltla çalışıyosa o sorunu nasıl halledicem eğer dc çalıştırsam batarya üzerinden bu seferde dc 15 voltla nasıl çalıştırcam ancak invertör kullanırım onu 220ye çevirir ama bu seferde invertörüde yeleke bağlarsam terminatör gibi bişey olurum lütfen bi yardım edin yol gösterin rica ediyorum...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
o şekilde birşey senin hareket kabiliyetini kısıtlar diye düşünüyorum ayrıca o battaniyelirin içindeki rezistanslar ac220 ye göre sarımlı sen dc voltaj versen de sorun olmaz ancak yüksek gerilimde sana temas olursa çarpılabilrsin o yüzden düşük voltaj olsa daha iyi olur o zamanda rezistans dirençlerini biraz daha dirençlerini düşürmen gerekecek bu biraz uğraş isteyen is ayrıca o gücü sana verebilecek bir doğru akım kaynağı yanında taşıman gerek akü gibi mesela bir sırt çantana yada bel çantanda taşıyabilirsin ancak dediğim gibi bu defada rezistans sargıların değişmesi gerekir çünkü düşük voltajda düşük dirençli rezistans kullanmalısın ki sana ısı olarak verebilsin.

teşekkür ederim laptop bataryası kullanmayı düşünüyorum ama rezistansla oynamam gerekecek heralde dediğin gibi zor ama imkansız bişey değil

imkansız elbette değil ama ona ayıracak vaktin olmalı. ısıtıcıyı anahtar ile de kontrol edebilirsin eğer aşırı sıcaklık olursa kapatmak için yada sıcak bir yere girince kapatmak için sana kalmış kolay gelsin

Yapacağınız yelek mutlaka fazla akım çekecektir ama yanınızda yedek batarya ile dolaşma şansı varsa neden olmasın. Rezistans değerini hesaplayıp o rezistansı da -sanırım nikel alaşımlı rezistanslar vardı elektrikçilerde satılan. Bir ön çalışma ile bu kullanılabilir.- bir yeleğin içine el işçiliği ile diktirip üzerine de bir astar diktirirseniz bence olabilir. Ama kaç wattlık bir rezistans ayarlamanız lazım bu kaç Ah lik bir akü ile ne kadar süre ısıtır? deneyip görmek gerekiyor.

Küçük güçte bir indüksiyon ısıtıcı ile metal bir hazne içindeki su ısıtılıp bu da yeleğin içine döşenmiş olan esnek su hortumundan dolaştırılarak bir nevi kalorifer sistemi yapılabilir. :D

Bence termal içlikler işe yararıyor ama madem yapmak istiyorsun, aşağıda ki bağlantıda arkadaş anlatmış nasıl yapacağını, bir amerikalı yapmışsa bence sende yaparsın.
Yaptıktan sonra resimlerini gönder olurmu?
Kolay gelsin.
DIY heated clothing

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri