Elektrikli araci 2 x 270 w sarj edilebilir mi ?

Tuna3434

Üye
Merhaba arkadaslar, bir projeye baslamak istiyorum ama eletrikle ilgi hic bir fikrim yok sizden yardimci olmanizi rica ederiyorum.
Elektrikli araclar icin arac ustu gunes paneli koymayi dusunuyorum 2 panel 270 w gibi dusunursek elektrikli arac sarj edilebilirmi ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba arkadaslar, bir projeye baslamak istiyorum ama eletrikle ilgi hic bir fikrim yok sizden yardimci olmanizi rica ederiyorum.
Elektrikli araclar icin arac ustu gunes paneli koymayi dusunuyorum 2 panel 270 w gibi dusunursek elektrikli arac sarj edilebilirmi ?
Üniversitelerin bu konuda bir sürü çalışması oldu. Onları inceleyin bence.

Merhabalar.
Elektrikli araç projeniz olmasına şahsen sevindim bende çok hayal ediyorum ama işin maddi boyutu benim projemi hep rafa kaldırmama sebep oluyor.
Güneş panelleri ile aracı şarj etme işlemini bir nebze de olsa gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.
Ama projenizden daha detaylı bahsetmeniz bizimle paylaşmanız gerekir ki daha faydalı bilgiler edinesiniz.
Örneğin aracınız kaç voltluk bir motordan güç alacak,
Bu motor için kaç adet akü ve hangi amper değerinde olacak.
Bu bilgiler olmadan kaç watt panel kaç adet panel gibi bilgilere ulaşmanız zor olur.
Kolay gelsin.

Gunumuzde kullanilan elektrikli araclar icin dusunuyorum, yani onlarin ustunde ne aku var ve kac amper hic bir fikrim yok

Bunun ticari versiyonu var 240 000€ verirseniz sizin oluyor.
Lightyear 0 Hollandalı bir girişimcinin projesi günlük 70km ye kadar solar dan menzil ekleyebiliyor.
Yüksek verimli motor/panel, hafif şasi, şu anki mühendisliğin//teknolojinin ulaştığı yer olarak görünüyor.

2*270w yüksek bir değer olsa da aracın sistemine müdahele etmeniz gerekiyor. Genelde 400v HV battery şarj etmeniz için minimum volt ve watt ulaşmanız gerekiyor. Bunu başaran Amerikalı hobbyistler var. (parası ve zamanı bol)
Örnek

EV deki HV battery AC çevrimi olmadan DC üzerinden de şarj edebilirsiniz. EV charger'lı solar inverterler var.
Örnek Single Phase'de CCS level 1'den 6 kat hızlı charge edebiliyor.

Güzel bir konu ancak

Türk Lirası ile maaş aldığımdan dolayı bilgi ve tecrubemi pratiğe çeviremiyorum. Sadece youtube daki videoları izleyip küçük ölçekte projeler yapıyorum. :(

Bunun ticari versiyonu var 240 000€ verirseniz sizin oluyor.
Lightyear 0 Hollandalı bir girişimcinin projesi günlük 70km ye kadar solar dan menzil ekleyebiliyor.
Yüksek verimli motor/panel, hafif şasi, şu anki mühendisliğin//teknolojinin ulaştığı yer olarak görünüyor.

2*270w yüksek bir değer olsa da aracın sistemine müdahele etmeniz gerekiyor. Genelde 400v HV battery şarj etmeniz için minimum volt ve watt ulaşmanız gerekiyor. Bunu başaran Amerikalı hobbyistler var. (parası ve zamanı bol)
Örnek

EV deki HV battery AC çevrimi olmadan DC üzerinden de şarj edebilirsiniz. EV charger'lı solar inverterler var.
Örnek Single Phase'de CCS level 1'den 6 kat hızlı charge edebiliyor.

Güzel bir konu ancak

Türk Lirası ile maaş aldığımdan dolayı bilgi ve tecrubemi pratiğe çeviremiyorum. Sadece youtube daki videoları izleyip küçük ölçekte projeler yapıyorum. :(
Oncelikle ilginize tessekurler, lightyear projesinde arac uzerine giydirilmis panel, benim dusundugum, arac ustu bagaj gibi dusunebilirsin, surus halinde ilave menzil destegi + park halinde acilip iki kati uretimle bataryalari doldurmak. Benimkiside sadece bi dusunce, sen en azindan ufak tefek projeler yapiyormussun.

Bu tür şuan için konsept uygulamalardan çok da verim beklememek gerekir. 2 adet 205 Wh monokristal panel + 2x100Ah akü ile bu mevsimde orta boy bir buzdolabını bile çalıştıramazken bir buçuk tonluk bir arabayı hangi enerji ile hareket ettirmek mümkün olacaktır? Yani kimseyi olumsuz düşünerek engellemek istemem fakat para belli köfte belli! Ha, bu araba gün boyu çölde bulunsaydı gölgelerden etkilenmeyeceği için belki bir miktar enerji depolayabilirdi. Onda da kum ve tozların paneli kirletmesi, gölgelenmesinden dolayı yeterli verim elde edilemeyecekti (sürekli güneş altında bulunan arabayı serinletmek için üretilenin kaç katı enerji harcanacak onu hesaba katmıyorum bile, yani, şehirde, köyde, gölgede hayal kırıklığıdır). Bir dalgıç pompayı bile çalıştırmak için 10-15 adet panele ihtiyaç varken arabayı belli bir süre ya da km hareket ettirecek enerji için arabanın toplam yüzeyi, yeterli gelmeyecektir. Tabi ki kim gün boyu arabasını güneş altında bırakıp şarj olmasını isterse tavan yüzeyi bile 5-6 saat güneşlenme şarjı ile diyelim akşam dönüşünde 10-15 dakikalık enerji biriktirebilir. Tabi o zaman da şimdi nasıl ki serin, gölgelik park yeri aranıyorken o zaman da güneşli yer revaçta olabilecektir.;) Elin adamı normal menzile 70 km daha ilave edilebilir dediği tespit, en iyi şartlarda olan tespittir. Tabi ki bu gün içinde 70 km mesafeyi aşmayanlar için şarjsız hareket anlamına gelir. Fakat unutmamak lazım ki fabrika ve üretici verileri gerçek hayatta nedense(!) hiç bir zaman gerçekleşmez.

Önerim her arabaya bu sistemi kurmaktansa çatılara kurulacak sistemle hem evlerin ortak elektrik beslemesine katkı sağlanıp hem de EV (Electric Vehicles/elektrikli araba) arabaları şarj etmek daha mantıklı olabilir.

Gunumuzde kullanilan elektrikli araclar icin dusunuyorum, yani onlarin ustunde ne aku var ve kac amper hic bir fikrim yok
bak güzel insan ilk post için, fikir sahibi olmak için, en küçüğünden bir elektrikli iki teker al ve panelle şarj etmeye kalk ve sonucu gör
ikinci post için; elektrikli araç satan sitelerde her türlü teknik bilgi var, biraz araştırırsan öğrenirsin. çünkü bizim burada vereceğimiz her bilgi afaki.

2 Adet 270 Watt Güneş Paneli Montaj Sistemi Kurulum Videosu

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri