Elektrikli araba projesi

Black Star

Üye
merhaba bir soru soracaktım bir elektrikli araba yapmayı planlıyorum ve bu araba yaklaşık olarak 150-250kg arası olmasını düşünüyorum (sürücüleriyle), bu araba 2 kişilik olacak ben 3kv lik bir motor kullanmayı düşündüm ama yeterlimidir emin değilim
iyi günler :)
3kvlik motor yaklaşık olarak 4hp
4x75=300 yani bu motor 300kgyi 1 saniyede 1metre ilerletebilcek ama burda tıkanıyorum o motor arabayı çekebilecekmi+RPMe ne oldu+eğer motor aracı çekebilse bile ne kadar hızla çekebilecek bu arada o 3kvlik motor 5800rpm eğer sorumu hesaplamamın nasıl yapıldığını belirtirseniz mutlu olurum iyi günler :)

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Şuradan başla, 1 Beygir: 75 kg yükü 1 saniyede 1 metre hareket ettirmek demektir.

tamam ama nasıl motorun yeterliliğini bulucam

ihtiyacın olan güç belli 250 kg yi hareket ettirmek. düz mantık 4 BG lazım minimum. (tork işini hesaba katmıyorum.diferansiyel ve redüktör kullanacaksın gibi gözüküyor ve onlarda torku arttırır hızı düşürür)

4BG ise= 3 KW lık motor gücü demek malum.

Tork ve hız meselesi ise gücün tekere neyle ve nasıl iletildiği + tekerin çevre uzunluğu devri ile alakalı.

Tasarladığın teker in çevre uzunluğu ve devrini hesaplarsan hızı bulursun.Bura da devri istediğin gibi ayarlama imkanın var (gaz pedalı). Birde ekstradan ilk kalkış ağırlığı için fazla tork lazım onu bilmelisin.

Gerisi kalem kağıtla hesap kitap işi yani.

1hp=75kg bide motor bu aracı çekti diyelim
peki nekadar hızla gidecek motor 5800rpm
eğer motorun nası olduğunu ve daha fazla özellik lazımsa hesaplamak için motor
BM1104 3000watt 60v
ve bide bir redüktör öneriniz varmı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
1hp=75kg bide motor bu aracı çekti diyelim
peki nekadar hızla gidecek motor 5800rpm
eğer motorun nası olduğunu ve daha fazla özellik lazımsa hesaplamak için motor
BM1104 3000watt 60v
kıyaslama yapabilirsin. 50cc motosiklet yaklaşık 3kwatt. bu motorun 2 kişi ile düz yolda son hızı 45 km. yokuşta 10 km.

redüktörde torkumu arttırmalıyım yoksa hızımı
?
kesmez,ama motorların hızları değişebilir mesela iki motorda 50beygirdir ama bitanesi daha fazla devir yapar oyüzden hızları değişir

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri