Elektrikli şofben için hat çekme

UgurOnline

Üye
elektrikten hiç anlamayan biri olarak şu 2 sorunun cevabına ihtiyacım var:

1- elektrikli şofbenin elektrik hattını banyo prizinden çeksek sorun olur mu?
2- hat kablosuna ek yapılması sakıncalımıdır?

teşekkürler

Elektrikli şofben 7 kW güç çekmektedir. Evin sigorta tablosundan 4 mm^2 kesitli NYM kablo ile ayrıca elektrik çektirmeniz lazım. Sigortası 32 Amper B tipi olmalıdır.

CEVAPLAR

1- Banyo prizinden çeksen olmaz.Direk olarak daire içindeki sigorta girişinden alınıp 3x2,5mm kablo kullanılmalı ve 32A sigorta konması gerekir.

2-Hat kablosu dediğn hangi kablodan bahsediyorsun onu anlamadım.(elektrikten anlamıyorum dediğin için soruyorum)

CEVAPLAR

2-Hat kablosu dediğn hangi kablodan bahsediyorsun onu anlamadım.(elektrikten anlamıyorum dediğin için soruyorum)

elektrik akımının sağlanacağı kalın kablodan bahsediyorum.

evin girişindeki sigortadan değilde banyo yakınındaki buattan çeksek olurmu?

elektrik akımının sağlanacağı kalın kablodan bahsediyorum.

O şekilde olmaz. Banyoya gelen hat 2,5mm^2 dir. Sizin kullanacağınız kablo 4 mm^2 olmalı.

o hat kablosundan ek alamazsın ...

banyonun yakınındaki buattan da olmaz başka buattanda..tek çözüm daire içindeki sigorta girişinden alınmalıdır..Aksi halde tesisata zarar verirsin.elektrikten yangınlarda böyle çıkıyor zaten :(

elektrikli şohben servisleri genelde senin dediğin gibi buattan elektrik alıp şohbene veriyor, banyoya gelen hattın sigortasını 32A ile değiştiriyor ama sakıncalı olan şu..o hatta çok yüklenme oluyor sadece banyoya gitmiyor hat..gitse bile banyo lambası kısadevre yaptıgı zaman 32A sigortayı attıramıyor.sonuçta da tesisat eriyip yanmaya başlıyor..

senin tek yapman gereken daire içindeki sigorta girişinden alınıp 3x2,5mm kablo ile banyoya enerji taşıman ve 32A sigorta koyman...

o hat kablosundan ek alamazsın ...

banyonun yakınındaki buattan da olmaz başka buattanda..tek çözüm daire içindeki sigorta girişinden alınmalıdır..Aksi halde tesisata zarar verirsin.elektrikten yangınlarda böyle çıkıyor zaten :(

elektrikli şohben servisleri genelde senin dediğin gibi buattan elektrik alıp şohbene veriyor, banyoya gelen hattın sigortasını 32A ile değiştiriyor ama sakıncalı olan şu..o hatta çok yüklenme oluyor sadece banyoya gitmiyor hat..gitse bile banyo lambası kısadevre yaptıgı zaman 32A sigortayı attıramıyor.sonuçta da tesisat eriyip yanmaya başlıyor..

senin tek yapman gereken daire içindeki sigorta girişinden alınıp 3x2,5mm kablo ile banyoya enerji taşıman ve 32A sigorta koyman...

3x2,5 mm^2 32 Amper için uygun değil.

servis 3 x 4mm^2 kablo isteyecekdir büyük ihtimalle montaj yapmaz. özel servisler 1.5 mm^ iletkene bile montaj yapabilir çünkü üzerinde resmi bir sorumluluk yokdur. yangın çıkar eviniz yanar olan size olur. piyasada cebine kontrol kalemi pense koyan elektrikçi oluyor.

evet arkadaşlarının dediği gibi bağımsız bi hat ve sigorta ilave olarak iyi bir topraklama ve olmazsa olmaz k.a.r si.slm.

Ev içinde 7KW lık bir bomba beni çok ürkütüyor.En iyisi balkona konmuş bir tüplü yada doğalgazlı sofben oda tehlikeli ama kötünün iyisi

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri