Elektrik yük hesaplaması trifaze monofaze sorunu

Herkese merhabalar.

Elektrik projelerinde yük tablosu oluşturulurken excelde her linye ayrı ayrı dengeli olarak R S T fazlarına dağıtılmaya çalışılır dengeli yüklenme olması için. Eğer ki aynı projede bir trifaze cihaz varsa bu direkt üç faz olarak tabloya yazılır.

En son 3 faz ve her bir faz toplanıp toplam 3 faz gücü bulunur. (Diversite, eş zamanlılık falan değinmeyeceğim) Şimdi burada neden monofaze yükler ayrı ayrı toplanıp da 3 faz güce dahil ediliyor?

Kabaca bir örnek verirsek; 15kW monofaze yükü her bir faza dağıtıp dengeli yükledim ve her bir fazda 5kW güç oldu. Ayrıca 3kW trifaze cihaz da var diyelim. Toplamda normal şartlar 18kW trifaze güç isteğinde bulunuluyor dağıtım şirketinden. Peki neden 8kW diyemiyoruz? Her bir fazda 5kW monofaze gücüm ve trifaze 3kw cihazım olduğu için böyle bir şey söylenemez mi? Bunu gayet bilimsel bir şekilde açıklayabilecek birisi var mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kabaca bir örnek verirsek; 15kW monofaze yükü her bir faza dağıtıp dengeli yükledim ve her bir fazda 5kW güç oldu. Ayrıca 3kW trifaze cihaz da var diyelim. Toplamda normal şartlar 18kW trifaze güç isteğinde bulunuluyor dağıtım şirketinden. Peki neden 8kW diyemiyoruz? Her bir fazda 5kW monofaze gücüm ve trifaze 3kw cihazım olduğu için böyle bir şey söylenemez mi? Bunu gayet bilimsel bir şekilde açıklayabilecek birisi var mı?

15 kw monofaza güç var buna ek olarak 3 kw trifaz yük varsa faz başına 8 kw olmaz 6 kw olur.Çünkü 3 kw lik yük her faza eşit dağılır 1 kw olarak toplamda 18 kw toplam güç faz başına 6kw güç düşer dengeli olarak.

Yani burada toplam ihtiyacımız olan trifaze güç 18kw oluyor değil mi?

Karşı tarafın yaptığı yanlış şuydu: 15 kw monofaze gücü her faza 5 kw olarak dağıtıp toplamda monofaze yükler için 5 kw trifaze güce ihtiyacım var diyorlardı. Burada böyle bir şeyden bahsetmek son derece yanlış aslında

Bir soru daha sormak istiyorum. Sadece monofaze yüklerin olduğu bir sistemde, yükler dengesiz dağılırsa ve biz bu sistemi trifaze beslersek bu kabul edilemez değil mi? Örneği R fazına 7kW, S fazına 3kW ve T fazına 10 kW yükler bağlanırsa ve bunu 20kW trifaze güçle beslersek ne olur? Fazlardaki akım ihtiyaçları dengesiz olacağı için ne gibi sorunlar meydana gelir?

Bir soru daha sormak istiyorum. Sadece monofaze yüklerin olduğu bir sistemde, yükler dengesiz dağılırsa ve biz bu sistemi trifaze beslersek bu kabul edilemez değil mi? Örneği R fazına 7kW, S fazına 3kW ve T fazına 10 kW yükler bağlanırsa ve bunu 20kW trifaze güçle beslersek ne olur? Fazlardaki akım ihtiyaçları dengesiz olacağı için ne gibi sorunlar meydana gelir?

Trafo ve jeneratör veya usp gibi cihaz larin 3 fazlı oldukları için 3 fazinin dengeli olması dengeli beslenmesi gerekir.Her ne kadar biz faz güçlerini eşit dağıtmaya çalışsakta uygulamada hiçbir zaman akımlar dengeli olmaz bunun nedeni farklı zamanlarda devreye giren monofaz yuklerdir.Örnek verdiğiniz 20 kW yükü monofaz beslemeyi kastediyorsaniz bu konuda hiçbir sorun çıkmadan besleme yapılabilir.Uygulamada zaten yükleri dengeli göremeyiz zaten bunun olumsuz yanı dengesiz yuklenmede nötür üzerinden dengesiz akımlar akmaya başlar.Bu verdiğiniz örnek için konuşursak sorun cikmaz dengesiz lik miktarı çok yüksek olursa daha farklı sorunlar da çıkmaya başlar.

Eğer trifaz beslemeden kasıt yükleri birbirine baglayip 380 gerilim vermekse bu defa cihazları bozarsiniz.Gucleri dengesiz oldukları için üzerlerinden dengesiz akım ve dengesiz gerilim duser.

Son düzenleme:
Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.

Burada R fazından I=7k/230= 30,43A, S fazından I=3k/230= 13,04A, T fazından I=10k/230= 43,49A akım geçmesi gerekir. Bu yüklerin sürekli olarak çalıştığını farz edelim. Trifaze güç talebimize göre 20k/(1,73*400)=28,9 A akım geçer her bir fazdan normalde. Bu durumda akım değerleri nasıl karşılanır?

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.

Burada R fazından I=7k/230= 30,43A, S fazından I=3k/230= 13,04A, T fazından I=10k/230= 43,49A akım geçmesi gerekir. Bu yüklerin sürekli olarak çalıştığını farz edelim. Trifaze güç talebimize göre 20k/(1,73*400)=28,9 A akım geçer her bir fazdan normalde. Bu durumda akım değerleri nasıl karşılanır?

Her fazdan belirtiğiniz akımlar yine geçer bunlara ek olarak nötürden 26,45 amper akım akmaya başlar dengesizlik nedeniyle.Faz akımlarında değişme olmaz nötür den akım akar.Eğer akımlar eşit olsaydı nötürden geçecek akım sıfır olurdu.

Birde bunlara ek olarak her faz için verdiğiniz empedans değerleri 7k-3k-10k gibi değerler olmaz aksine değerler çok düşüktür 7,55 - 17,63- 5,28 ohm gibi

Son düzenleme:
Nötürden geçecek akımı nasıl hesapladınız? O kısımı anlamadım. T fazında bağlanan yüklerden dolayı 43,49A akım ihtiyacı varken fazladan gereken akım nasıl sağlanıyor?

Fazlara ait verdiğim değerler empedans değil buraya bağlanacak makinelerin güçleridir.

Nötürden geçecek akımın formülü bu

formül.jpg

''T fazından 43,49 amper akım ihtiyacı varken fazladan gereken akım'' derken bir şeyleri sanki yanlış canlandırıyorsunuz kafanızda yada kavram karmaşası yaşıyorsunuz.Söylediklerinizden anlatmak istediklerinizi anlamakta zorluk çekiyorum.Daha detaylı anlatibilirseniz yardımcı olayım yinede.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri