Elektrik ve elektronikçi dükkan açma

10sado10

Üye
Merhaba özel sektörde elektrik proje teknikeri olarak çalısmaktayım.Çalışmış olduğum yerde iş bitimine geldik ve bu sebeple iş arasısındaydım ama aklıma daha baska bir fikir geldi bize ait olan bir dükkanımız var ben burada bir dükkan açsam bana ne kadara gelir. Vergisi vs.. ücretler eleman şimdilik düsünmüyorum babam su tesisatçısı onla bereber yürütücez malzeme satısı yapmıcam belki ufak tefek seyler olur zaten dükkan caddenin arkasında kalıyo malzeme sattsam bile kim gelip ordan alır. 3 , 5 ay sıkıntı cekeceğimi biliyorum ama birde benim askerlik var oda beni düsündürüyor. Bu işe askere gidip geldikten sonramı girsem diye düsünüyorum. Çok çıkmazdayım fikirlerinizi ve bu iste tecrübeli olan abilerimden yardım bekliyorum .Birde dükkanı elektrik ve sıhhi tesisat olarak açabilirmiyim öyle açarsam vergisi dahada mı artar.

dükkan açman için önce ustalık belgesi gerekir. açarsan sadece arıza ve tadilat olarak gösterebilirsin.bu arada sanatkarlar derneği vergi dairesi belediye kayıt olacaksın.bağkur ödemesi var. bence askerliğin yakınsa hiç uğraşma askere giderken hepsini sildirmen gerekecek. askerden geldikten sonra düşün bence. slm

dükkan açman için önce ustalık belgesi gerekir. açarsan sadece arıza ve tadilat olarak gösterebilirsin.bu arada sanatkarlar derneği vergi dairesi belediye kayıt olacaksın.bağkur ödemesi var. bence askerliğin yakınsa hiç uğraşma askere giderken hepsini sildirmen gerekecek. askerden geldikten sonra düşün bence. slm
okulun verdiği ustalık belgesi ve iş yeri açma belgem var.

Genel görüştür, yeni dükkan açan kişi en az 1 yıl çok karlı bir gelir beklemez.Kendini kabul ettirme dükkan yerini tanıtma ,müşteri potansiyelini geliştirme vs. gibi şeyler bu bir yıl ve sonrasında gelir getirmeye başlar.Tabi askerlik problemin var, askere gidip tüm bu tanıtım ve hazırlık safhaları sanki boşa gidecek gibi.... onca uğraşı sonucu topladığın müşteriyi dağıtırsın.Bencede asker dönüşü dükkan açarsan daha iyi olur,ayrıca kısa sürede bürokrasi ile çok uğraşmak zorunda kalacaksın(aç-kapa kayıt ol sildir vs.tüm bunlar hep masraf)

Önünüzde askerlik süreci varsa ve işyeri açmayı ciddi bir şekilde düşünüyorsanız eğer, önce askere gidin. Sn. Meraklı elektrikçi'nin de bahsettiği gibi, piyasada tanınmaya başlayınca (nispeten) uzun bir ara vermek, müşterinin alışan ayağının yön değiştirmesine sebep olabilir.
İşyeri açma için gerekli resmi işlemlerde, bulunduğunuz ildeki "Elektrik-Elektronik ve Benzerleri Teknisyenleri Odası" içtenlikle yardımcı olacaktır. Askere giderseniz eğer, gitmeden önce işyeri açma için araştırmalarınıza başlayın. Planlarınızı yapın bir kenarda dursun. Askerde çok ince detayları düşünecek o kadar çok vaktiniz olacak ki işerini kafanızda açmış olacaksınız...

2001 Yıllarında ben ve Abim ile açmıştımAnk.Keçiören'de.Gerkten bak tam 1 yıl işlettik dükkanı ,ağırlıklı zayıf akım yaptık Merkezi Anten,Diafon Tf ankastra işi ve Dükkan tadilatı,birde arıza işleri, bir yıl sonra kapattık ,işten az çok ben anlardım ,abi müşteriyi bulurdu,ama benim niyetim sadece piyasa'yı bilmekti ,abimin niyeti. Heh ömür'lüktü.Nitekim arkadaşım piyasayı kapan kapmış gerçekten çok sabır gerektiren bir iş Elektrik dükkanı.Tavsiye etmem meslekdaşım.selam.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri