Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yetkilendirme Belgesi

Merhaba Arkadaşlar

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. Çalıştığım işyerinde iş güvenliği yönetmelikleri uyarınca her yıl elektrik tesisat ve panolarımızda düzenli olarak topraklama ölçüm ve raporlamaların yapılması gerekmektedir. Bu hizmeti veren firmalar var. Ancak ben bu yetki belgesini emonun eğitimlerine katılarak alırsam, kendi işyerimde bu ölçüm ve raporlamaları yapabilirmiyim? Bu mümkünse gerekli olan işlemler nelerdir Bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu ölçümleri yapıp rapor düzenlemek için,EMO nun eğitimlerine katılma zorunluluğunuz yok.Ancak,eğitimlere katılmanın yararı var.

Topraklama ölçümü için benim bildiğim kadarıyla elektrik mühendisi olman ve emo ya kayıtlı olman yeterli.Bu ölçümleri kendiniz de yapabilirsiniz.

Bir işyerinde çalışıyorsan ve Elk.Müh. isen; hiçbir belgeye veya kurum , kuruluşa üye olmana gerek yok.Diploman yeterlidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri