Elektrik Tesisatlarında Sabun Yaklaşımı

Teşekkürler bilgi için.

Bu işler için kimyager olmak ve test ortamı olmasi gerekir
Tabiki görünen köy klavuz istemez.
Tüm etkenleri incelenmesi gerekir.

Kolay gelsin sağlıcakla kalın

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bilgilendirme icin tesekkur ederim ve ellerinize saglik. Ortam iyi fakat buattaki bir ek bir birleşim olarak ve arap sabunun buna verecegi etkiden uzak. Gec de olsa bir adet kablo ciftini buna bulayip birbirine sarip (her ne kadar da elektrikciler temizlemeden yapmayacaksa da) diger uclardan omaj ve iletkenlik olcumu olasi kaybi görmek icin yeniden olusturmanizi rica edecegim. Bu sayede dusunulen tahribat cok mu ihmal edilecek kadar az mi olur gormek munkun olacaktir.

Gec derken yanlis anlaşılmasın, sonuc karsilastirmasi adina gec, tek kablo yaninda burulmus bir tel cifti gormeyi beklerdim. Tabi bunlar benim gorusum katilmayabilirsiniz umarim moral bozucu bir yorum elestiri gozuyle gormezsiniz. Kolay gelsin.

Tez zamanda yapacacağım inşallah. O örnekler biraz aceleye gelmişti. Bilakis yorumlar faydalı oluyor ve yorum yapılmasından son derece memnunum. Sizin tespitiniz de çok yerinde oldu.
Hatta üyelerden daha fazla ilgi bekliyordum, malum temel bir konu.

Son düzenleme:
1. NUMUNE: TEMİZ (BULAŞIK YOK) / R=0,2 ohm 29.10.2019
IMG_20191029_222707.jpg

2. NUMUNE: İLETKEN'DE ARAP SABUNU BULAŞIĞI VAR / R=0,2 ohm 29.10.2019
IMG_20191029_222900.jpg

3. NUMUNE: iZOLASYON'DA ARAP SABUNU BULAŞIĞI VAR / R=0,2 ohm 29.10.2019
IMG_20191029_223739.jpg

4.NUMUNE: ORTAM'DA (BUAT'TA) ARAP SABUNU KALINTISI VAR / R=0,2 ohm 29.10.2019
IMG_20191029_223115.jpg

Eklenmesini istediğiniz bir değerlendirme var ise söyleyin. Bu, bizim için büyük, insanlık için küçük bir adım olacak.:D:D:D

1. NUMUNE: TEMİZ (BULAŞIK YOK) / R=0,2 ohm 29.10.2019
Ekli dosyayı görüntüle 58465

2. NUMUNE: İLETKEN'DE ARAP SABUNU BULAŞIĞI VAR / R=0,2 ohm 29.10.2019
Ekli dosyayı görüntüle 58466

3. NUMUNE: iZOLASYON'DA ARAP SABUNU BULAŞIĞI VAR / R=0,2 ohm 29.10.2019
Ekli dosyayı görüntüle 58467

4.NUMUNE: ORTAM'DA (BUAT'TA) ARAP SABUNU KALINTISI VAR / R=0,2 ohm 29.10.2019
Ekli dosyayı görüntüle 58474

Eklenmesini istediğiniz bir değerlendirme var ise söyleyin. Bu, bizim için büyük, insanlık için küçük bir adım olacak.:D:D:D

teşekkürler bilğilendirilme için
kablonun borunun içince denenmesi ( kesit ? ) + buat + vs tesisat şartları diyelim + enerjide + ısı ölçümü + diğer aklınıza gelen durumlar

kolay gelsin , sağlıcakla kalın .

teşekkürler bilğilendirilme için
kablonun borunun içince denenmesi ( kesit ? ) + buat + vs tesisat şartları diyelim + enerjide + ısı ölçümü + diğer aklınıza gelen durumlar

kolay gelsin , sağlıcakla kalın .

Hoşgeldin,

Kapalı Buat içerisinde ve Atmosferik şartlarda deneniyor, balkonda bir tezgahın altında ve güneş görmüyorlar. Etkilerin hızlanması için böyle yaptım, gerçi enerji altında ve rutubetli bir tesisat ortamındaki kablolarda etki daha hızlı bile görülebilir.
İlk Numuneler Gri olanlar 6mm2, diğer Numuneler Sarı-Yeşil olanlar 2,5mm2 ve her ikisi de HES markalıdır.

Yukarıdaki altı çizili değerleri fırsat bulduğumda eski bir tesisattan almaya çalışacağım, en azından oksitlenmiş eski bir kablonun Direnç değerini alsak bile bize fikir verecektir.

Arapsabunu çok kullandık bu işler için 20-30 sene önce en ufak bir problem olmadı, hatta faydası bile oldu kabloların zamanla kuruyup çatlamasını önlüyor (geciktiriyor) . Arapsabununun aşındırıcı özelliği yok. Gress yağıda mantıklı ama pahalı.
Konu daha çok sabun veya arap sabununun iletkene verdiği zararla ilgili. İzolasyona zarar verip vermediği tartışılır.
Çok eski veya birkaç aylık tesisatların buatlarını açtığımızda sabun veya arap sabunu kullanılmış linyelerdeki iletkenlerin daha çok ve daha hızlı karardığına sürekli şahit oluyorum. Bunun yanında sabun kullanılmamış olanlar daha yeni, temiz ve pırıl pırıl duruyor.
Konuyu açmamdaki neden de bu gözleme dayalıdır. Buna rağmen arap sabununun iletken için sağlıklı olduğunu savunmak, teknik bir kişi için doğru değildir.
Hatta ilk fırsatta arap sabununa batırılıp birkaç ay bekletilmiş bir iletkenle arap sabununa batırılmamış bir iletken örneğini önümüzdeki aylarda paylaşırım.

Şu kırıcı yazışmalardan sonra sn. @kral kobra ile de arada soğukluk oluştu. Dönüp dönüp yazışmalara bakıyorum ve üzülüyorum. Yazışmalar benim ters bir uslub kullanmamdan dolayı bozulmuş. Ben kendisine özelden özürlerimi ilettim buradan da söylemek istedim. Kusura bakmayınız. Gerçi başka başlıklar altında epey hakarete uğradım ama olsun.

İnsanız kırıcı olabiliyoruz fakat bilgi için konuşan ve yazan insanlar birbirini kırmamalı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri