Elektrik Tesisatlarında Sabun Yaklaşımı

Sayın Pino, alternatif gibi duruyor, fakat yanıcı olması tehlike arz ediyor.

Sayın sami inci, mevzuatta ilgili yasağı içeren bir madde var mıdır? Kaynak gösterilebilir mi?

yanıcı olduğuna dair kaynak gösterebilir misiniz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
yanıcı olduğuna dair kaynak gösterebilir misiniz?
Yanıltıcı bilgi için kusura bakmayın, düzeltme için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz spreyler yüksek ısı noktasına sahipmiş, fakat solvent içerdikleri yazıyor; kablo izolasyonu üzerinde uzun vadede ek bir zararı olur mu acaba?

sadece kayganlaştırıcı ve kablo koruyucu olarak kullanılan özel kimyasallar var. ülkemizde yaygın olarak kullanıldığına şahit olmadım. bunu bi araştırın...

uzun zaman önce bu konuyla ilgilenmistim, kablo üzerindeki sabunun uzun vadede izolasyona zarar verdiği hakkında bi yazı okumuştum. ne kadar gerçek olduğunu bilmiyorum; bu tür kablo koruyucu kimyasalları üreten şirketlerin ''önce korkut, sonra sat'' stratejisinin bi parçası da olabilir.

benim vardığım sonuç, kayganlaştırmayı ve korumayı sağlayan etken madde ''silikon yağı''dır. bunun kabloya zarar verdiğine dair bi veriye rastlamadım.

sonuçta konunun uzmanı değilim merak ettiklerinizi bu kimyasalları üretenlere sormanız daha yararlı olacaktır.

sadece kayganlaştırıcı ve kablo koruyucu olarak kullanılan özel kimyasallar var. ülkemizde yaygın olarak kullanıldığına şahit olmadım. bunu bi araştırın...

uzun zaman önce bu konuyla ilgilenmistim, kablo üzerindeki sabunun uzun vadede izolasyona zarar verdiği hakkında bi yazı okumuştum. ne kadar gerçek olduğunu bilmiyorum; bu tür kablo koruyucu kimyasalları üreten şirketlerin ''önce korkut, sonra sat'' stratejisinin bi parçası da olabilir.

benim vardığım sonuç, kayganlaştırmayı ve korumayı sağlayan etken madde ''silikon yağı''dır. bunun kabloya zarar verdiğine dair bi veriye rastlamadım.

sonuçta konunun uzmanı değilim merak ettiklerinizi bu kimyasalları üretenlere sormanız daha yararlı olacaktır.
Sayın pino, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.
Sabunun kabloya verdiği zarar sıvı içerdiğinden dolayı kesinlikle doğrudur. Saha tecrübelerimiz, sabun kullanılan kablolarda daha fazla oksitlenme olduğunu göstermiştir. Konu hakkında yazılabilecek çok fazla detay var. Fakat sizin spray öneriniz şu an için çok sağlam bir alternatif. İlgili ve yetkili yerlere çoktan danıştım, geri dönüş yapılırsa paylaşacağım.

Kablo çekerken sabun mu arap sabunumu borulardaki sıva alçı pisliklerini temizlemek için kokakola mı bunların yapılmasında başımıza gelenlerin kullandığımız borulardan haber verin haber. Bizler boru çaplarını 14, 18 26 32 diye sıralardık. Şimdi 10 14 16 18 birde lakap takmışlar 16 atü lü boru. Bakıyorumda bizim norm 14 lük çağ atlamış 16 atü olmuş. Dirsekler tarih olmak üzere sprial boru kullanılır olmuş sıva bitmiş ustaa kılavuz geçmiyor kırıyoruz kılavuzlarda ayrı bir dert zaten plastikten 8 köşeli kasket gibi kasılı duruyor, düzeltipte çekmek ayrı dava. Daha neler neler dert çok . Yeni bir moda icat olmuş arkadaş onu öyle yapma yalnış elektriğin kimyasına ters yarın sorun olur can yanar diyoruz. OOO ustaaa bir şey olmaz demiyorlar mı gelde deli divane olma.

Konuyla ilgili büyük bir kablo firması yetkilisi, 'Elektrik Dağıtım Şebekeleri Enerji Kabloları Montaj Usul ve Esasları'nda geçen (Bölüm 2 > Madde5 > 5.5), daha çok yeraltı AG-YG kablolaması usul ve esaslarıyla ilgili olan 'Gres veya Alkalisiz Sabun' kullanılması ibaresini referans göstererek bunu bizim de uygulayabileceğimizi tavsiye etti.

Spray ile ilgili soruya cevap alamadım. Kimyasal içeriğin tepkime ve etkileşimleri test gerektirdiği için şu an havada kaldı.

Sonuç olarak yeraltı kablolarında da PVC dış kılıf, NYA kablolarda da PVC dış kılıf var. Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği ve Elektrik Tesisleri Genel Teknik Şartnamesi ve Uygulama Esasları'nda da konuya dair bir madde görmedim ya da göremedim.

Bu durumda gres kullanılması aklıma yattı. Fakat Spray'i alıp deneyeceğim.

Arapsabunu çok kullandık bu işler için 20-30 sene önce en ufak bir problem olmadı, hatta faydası bile oldu kabloların zamanla kuruyup çatlamasını önlüyor (geciktiriyor) . Arapsabununun aşındırıcı özelliği yok. Gress yağıda mantıklı ama pahalı.

Konu daha çok sabun veya arap sabununun iletkene verdiği zararla ilgili. İzolasyona zarar verip vermediği tartışılır.
Çok eski veya birkaç aylık tesisatların buatlarını açtığımızda sabun veya arap sabunu kullanılmış linyelerdeki iletkenlerin daha çok ve daha hızlı karardığına sürekli şahit oluyorum. Bunun yanında sabun kullanılmamış olanlar daha yeni, temiz ve pırıl pırıl duruyor.
Konuyu açmamdaki neden de bu gözleme dayalıdır. Buna rağmen arap sabununun iletken için sağlıklı olduğunu savunmak, teknik bir kişi için doğru değildir.
Hatta ilk fırsatta arap sabununa batırılıp birkaç ay bekletilmiş bir iletkenle arap sabununa batırılmamış bir iletken örneğini önümüzdeki aylarda paylaşırım.

Sağlıklıdır mutlaka bunu kullanın demiyorum biz kullandık 20-30 sene de üzerinden geçti, yerinde inceliyoruz en ufak bir sıkıntı yok demek istediğim budur. Kesinlikle kullanmayın izoleye zarar verir bakırı oksitlendirir zarar verir v.s. bunların alayı köpüksüz traş, görsel ve fiziksel olarak en ufak bir olumsuzluk yaşamadık diyorum. Yaşanmış tecrübeyi aktarıyorum. isteyen alır istemeyen almaz !
Senin arap sabunun fasondur farklı kimyasal katkılıdır, kablon dandikdir o zaman her türlü durumla karşılaşman mümkün tabii ki.
Son bir Not: Kablo kılavuzla çekilirken arapsabunu süngere sürülür, arapsabunu sünger üzerinden yalnızca izoleye temas eder. Kabloyu komple arapsabununa batıracağım gibi bir ifade abesle iştigaldir !

Son düzenleme:
Ben görselleri yükleyeyim ona göre yorum yaparız. Siz fikir beyan etmekte özgürsünüz. Tekrar edeyim izolasyondan ziyade iletkenin oksitlenmesini tartışıyoruz. İletkenin oksitlenmesi basit birşey değil yangın sebebidir. Siz iletkene zarar vermiyor diyorsunuz, ben de zarar veriyor diyorum. İspatını da ilerleyen aylarda yapacağım. Şu an telefonumun arşivinde hali hazırda kararmış kablo örnekleri mevcut. Fakat oksitlenme veya kararma başka kaynaklardan da olabileceği için paylaşmanın bir anlamı yok.
Siz yine de tecrübelerinizi aktarın.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri