Elektrik Tesisatlarında Sabun Yaklaşımı

yigitsdr

Usta Üye
İç Tesisatta kablolama yaparken sabun kullanmamız 'kablo sağlığı' açısından ne kadar doğrudur? Alternatif yöntem kullanan var mıdır? Özel üretim yağ kullanan var mıdır? Sabunun içerisindeki sıvı bileşenin oksitlenmeye sebep olduğunu bile bile bu yöntemi kullanmaya devam etmeli miyiz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kalıp ayırıcı (silikonlu) sprey denemenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Susta (Kimisi Kılavuz der) Kullanıyoruz.

Susta (Kimisi Kılavuz der) Kullanıyoruz.
Sayın bagztov, kılavuzlar da kopabiliyor! Uzun mesafeli, çok kıvrımlı, ezilmiş, içine cisim girmiş borulardan kablo çekme işlemlerinde kablonun kaymasını destekleyici bir yardımcıya kesinlikle ihtiyaç vardır. Fakat bu yardımcının sabun olması bana öteden beri garip gelir.

Sayın bagztov, kılavuzlar da kopabiliyor! Uzun mesafeli, çok kıvrımlı, ezilmiş, içine cisim girmiş borulardan kablo çekme işlemlerinde kablonun kaymasını destekleyici bir yardımcıya kesinlikle ihtiyaç vardır. Fakat bu yardımcının sabun olması bana öteden beri garip gelir.
Sizin demek istediğiniz sanırım şu;
Çok daha önceden çekilmiş boru içine yeni kablo çekmek. Oldum olası nefret ederim zaten tesisat tadilatından. Sıfırdan borusuyla falan yapmak her zaman daha kolay gelir bana.
Sabun haricinde bir de margarin kullananlar var :D

Kablo çekmek benim için işin en zevkli tarafı.
Tabii karşıma çıkabilecek sorunları göz önüne alarak boru atarken çok dikkat ederim.
Ezilme kırılma ihtimali olan yerleri desteklerim.
Tıkanma olmaması için borunun uçlarını kapatırım.
En iyisi kendi işimizi garantiye almak.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri