elektrik tesisatı hakkında

speedok

Üye
arkadaşlar benim bi sorum olacaktı bizim çalışma dairemizin elektrik tesisatı zamanında çekilmiş ama ben bazı noktaları çözemedim ana panodan (tali)dağıtım panosuna 3 adet 1.5,2.5,4 mm2 lik 3 adet kablo girişi yapılmış ve 6 adet çıkış alıp odalara linye çekilmiş ben ana panodan dağıtım panosuna tek kablo ile giriş yapıp çoğaltabilirmiyim yapabilirsem tek çekeceğim kablonun kesiti ne olmalı 11kw kurulu gücümüz var yardımlarınızı ilgilenen arkadaşlardan bekliyorum

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ana panodan tali panoya hat tek çekilir kesitide güçüne göre secersin sistem trifaze ise hesabı ona göre yaparsın,ana panodan tali panoya olan mesafede önemli

sistem tek fazlı bir şey daha soracaktım 20 bilgisayarımız var ayrı ayrı odalarda ortalama 500w çekeceğini düşünürsek (20*500w=10 kw eder) linye sayısını ve paylaşımını nasıl ayarlamalıyım

sistem üç fazlı olsaydı çok daha iyi ve kolay olacaktı eğer tek fazlıysa ana panodan dağıtım panosuna tek hat çekebilirsin
ana panoya giriş kablon kaçlık? ona görede dağıtım panosuna giriş kablosunu belirlersin
dağıtım panosundan kaç çıkış verilmiş?
dağıtım pano çıkışını sigortayla çoğalt her odaya yüküne göre bir veya iki sigortayla çıkış yap gerekirse prizlere ayrı lambalara ayrı çıkış yap biraz uğraştıracaktır ama sistem çok güzel olur kolay gelsin

10kw için monofaze sistemle beslemeniz sıkıntılı olur. tadilat yaparak trifaze hat çekmeniz en yararlı olanıdır.

sistemi trifaze yaptığımızı düşünürsek nasıl bi yol izlemeliyim

İzleyeceğiniz yol iç tesisat yönetmeliğimiz dir.
1 priz linye maksimum 7 priz sortisi bağlanabilir. Projelendirmede mesafe gerilim düşümü göz önünde bulundurulur 7 rakamı max değerdir sınırdır.Linye güçlerini fazlara dengeli dağıtarak projelendirin.

Toplam priz sayınız 20.Prizleri 3faza böldüğümüzde R=6 ,S=7, T=7 adet düşüyor.Prizleri fazlara ayırdıktan sonra kendi içinde de bir sigortaya ortalama iki bilgisayar bağlayabilirsiniz.

Toplam priz sayınız 20.Prizleri 3faza böldüğümüzde R=6 ,S=7, T=7 adet düşüyor.Prizleri fazlara ayırdıktan sonra kendi içinde de bir sigortaya ortalama iki bilgisayar bağlayabilirsiniz.

Son priz sortisi mesafesi önemlidir. Gerilim düşümü hesabı yapmak gerekir. Yönetmelik 7 prize izin veriyor diye yalnız fazları dengeli dağıtmak adına linye başına düşen sorti adetini 6-7 gibi tutmak yanlış olur. Gerçek mesafelerle gerilim düşümü hesabı yapılıp ona göre karar verilmelidir.

eğer sisteminizi trifaze olarak düşünürseniz. ilk yapmanız gereken tadilat projesi yaptırmanızdır. zaten sayaç değişeceği için tedaş tadilat projesi ister.

fazları mesafeye göre eşit olarak dağıtmak zorundasın fazların güçleri yakın değerde olmalı . gerilim düşümü için son priz sortisinin bulunduğu linye hattınındaki tüm prizleri de göz önüne alman gerekir. ve her bilgisayar için en az 3 priz (monitör kasa hoparlör...) bulundurman gerekir. kablo kanalı yaparak bilgisayarları kanal yardımıyla besleyebilirsin. nette biraz araştırma yap internet cafe için güzel projeler var bulamazsan sana gönderirim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri